reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Czy podatnik może zostać ukarany sankcją za brak kasy fiskalnej

Aktualizacja: 01.10.2009

Prowadzę handel obwoźny artykułami spożywczymi. W trakcie kontroli urząd skarbowy stwierdził, że mimo obowiązku nie prowadziłem ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Jakie kary grożą mi za niestosowanie kasy fiskalnej? »

Czy kara umowna za zerwanie umowy najmu może być kosztem

Aktualizacja: 21.09.2009

Nasza spółka wynajmowała lokal na działalność gospodarczą. W czerwcu spółka zerwała umowę najmu. W związku z tym, że umowę zerwaliśmy przed zakończeniem 5-letniego okresu najmu, zapłaciliśmy karę umowną w wysokości 250 tys. zł. Czy możemy zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodu? »

Jak dokumentować straty i ubytki w VAT

Aktualizacja: 21.09.2009

W wyniku wypadku firmowego samochodu przewożącego części samochodowe powstały niedobory towarów, które wystąpiły na skutek utraty towarów (kradzieży) oraz na skutek ich częściowego oraz całkowitego uszkodzenia. Jak dokumentować w VAT te ubytki, aby nie korygować podatku naliczonego? »

Jak rozliczyć w pkpir podróż służbową właściciela firmy

Aktualizacja: 16.09.2009

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu obuwiem. Ostatnio musiałem skorzystać z prywatnego samochodu osobowego, ponieważ firmowy był w naprawie. Czy do kosztów uzyskania przychodów mogę zaliczyć wydatek na paliwo do tego samochodu? Czy jako właściciel firmy mogę zaliczyć do kosztów diety naliczone za czas podróży, którą odbyłem w celu zakupu towaru? Jak taką podróż rozliczyć w pkpir? »

Skutki podatkowe praktyk absolwenckich - nowe przepisy

Aktualizacja: 15.09.2009

Kiedy zaliczyć do kosztów wynagrodzenie wypłacane absolwentowi na praktyce? Jakie jest ryzyko podatkowe przy nieodpłatnej praktyce absolwenta? »

Czy na fakturze zaliczkowej należy podać nazwę towaru lub usługi

Aktualizacja: 15.09.2009

Czy na fakturze zaliczkowej musi być podana nazwa towaru? Czy wystarczy, jeśli jest podane: „zaliczka do umowy nr ..... z dnia .....”? »

Czy wydatki na podwyższenie kapitału stanowią koszty podatkowe

Aktualizacja: 11.09.2009

W związku z podwyższeniem kapitału spółka poniosła opłaty notarialne, sądowe oraz koszty obsługi prawnej. Czy te wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu? »

Jakie skutki w VAT ma przekazanie towarów w formie darowizny

Aktualizacja: 10.09.2009

Spółka z o.o. zakupiła pościel na fakturę VAT. Następnie przekazała pościel w formie darowizny na rzecz domu dziecka. W jaki sposób zaewidencjonować to zdarzenie w księgach i rejestrach VAT? »

Czy urząd skarbowy może kwestionować wysokość kosztów, przyjmując, że usługę można kupić taniej

Aktualizacja: 07.09.2009

W trakcie kontroli podatkowej w mojej firmie zakwestionowano wysokość kosztów uzyskania przychodu poniesionych na remont środka trwałego. Organ podatkowy twierdzi, że cel remontu mógł być zrealizowany z zaangażowaniem mniejszych środków finansowych. Czy organ podatkowy ma prawo kwestionować koszty na podstawie takiej oceny? Żadna z wystawionych faktur nie jest fałszywa i potwierdza faktycznie wykonane prace. Dla mnie była to najkorzystniejsza oferta, biorąc pod uwagę trzy czynniki: termin realizacji remontu, rzetelność wykonawcy, cenę usługi. »

Jak amortyzować programy komputerowe

Aktualizacja: 07.09.2009

Nasza spółka z o.o. zakupiła program komputerowy o wartości 100 000 zł. Jak go amortyzować? »

Jak w praktyce skorzystać z ulgi na złe długi i obniżyć VAT należny

Aktualizacja: 03.09.2009

Prowadzę działalność gospodarczą (hurtownia). Zdarza się, że niektórzy moi kontrahenci nie płacą należności. VAT od sprzedaży muszę odprowadzić, mimo że nie otrzymałem zapłaty. Proszę o informację,  jak mogę odzyskać ten podatek i z jakimi problemami mogę się borykać, gdy zmniejszę VAT należny? »

Czy w okresie zawieszenia muszę prowadzić pkpir

Aktualizacja: 03.09.2009

Prowadzę indywidualną działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników. Od 1 grudnia 2009 r. do 31 marca 2010 r. planuję zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej. Do 31 sierpnia 2011 r. mam zawartą umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy. Umowę zamierzam realizować również w okresie zawieszenia. Czy w okresie tym muszę prowadzić pkpir? Czy na dzień 31 grudnia 2009 r. będę zobowiązany do sporządzenia remanentu? Czy w okresie zawieszenia mogę zaliczyć do kosztów czynsz miesięczny płacony z umowy leasingu samochodu? »

Czy nieodpłatne przekazanie towarów kontrahentom podlega VAT

Aktualizacja: 28.08.2009

Spółka zajmująca się produkcją paneli podłogowych przekazuje swoim kontrahentom próbki tych paneli. Kontrahenci zamawiający duże ilości towarów w ramach nagrody otrzymują również bezpłatne egzemplarze sprzedawanego towaru. Czy nieodpłatne przekazanie próbek paneli podłogowych i bezpłatnych egzemplarzy sprzedawanego towaru, które mają związek z prowadzonym przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu VAT? »

Jak rozliczyć wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Aktualizacja: 27.08.2009

Działalność rozpocząłem 15 lipca 2009 r. (prowadzę sklep). Mam faktury dokumentujące zakup towaru handlowego, lady sklepowej, wieszaków, półek, stojaków, materiałów biurowych, czynszu, wystawione prawidłowo na firmę, pochodzące z początku lipca. Czy mogę odliczyć z nich VAT od zakupu towarów i pozostałych rzeczy? A co mogę zaliczyć do kosztów i jak to ująć (jestem na podatkowej księdze przychodów i rozchodów)? »

Jakie wymogi powinien spełniać wniosek o ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych

Aktualizacja: 25.08.2009

Jak powinien wyglądać wniosek o ulgę podatkową? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama