REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy należy sporządzić miesięczny raport, jeśli nie było obrotów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Michalak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzimy sklep całodobowy. Z oczywistych względów posiadamy również kasę fiskalną. Mamy pytanie dotyczące ewidencjonowania na kasie oraz tworzenia raportów dobowych i miesięcznych. Otóż jak należy postąpić w sytuacji, gdy w całym miesiącu nie był ewidencjonowany obrót na kasie, ponieważ nie było sprzedaży na rzecz osób fizycznych? Czy należy sporządzić raport? Kiedy natomiast trzeba sporządzać raporty dobowe, skoro sprzedaż następuje również w nocy, np. o 2.00 czy 3.00 nad ranem? Jak postąpić w przypadku raportu dobowego na przełomie miesięcy?

RADA

REKLAMA

Przepisy nakładają na podatników obowiązek sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Dlatego jeśli obrót nie wystąpił, raportu nie trzeba sporządzać, aczkolwiek przepisy tego nie zabraniają. Co do raportu dobowego, powinni Państwo sporządzić go po zakończeniu pracy, czyli w Waszym przypadku przed godz. 6 rano, ponieważ po 6 zaczyna się już kolejny dzień pracy, a tym samym sprzedaży w przypadku całodobowego otwarcia sklepu.

UZASADNIENIE

Podatnicy, którzy dokonują sprzedaży towarów bądź świadczenia usług na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, są zobowiązani ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej. Są ponadto obowiązani spełniać określone przepisami warunki przy prowadzeniu ewidencji z zastosowaniem kas. Chodzi tu m.in. o:

• dokonywanie ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również o wydawanie oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• sporządzanie raportu fiskalnego dobowego po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, oraz o sporządzanie raportu fiskalnego za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu, jak również o prowadzenie bieżącej kontroli w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii;

• dokonywanie weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów i usług oraz właściwego ich przyporządkowania do stawek podatku, oraz o niezwłoczne zgłaszanie prowadzącemu serwis kas każdej nieprawidłowości w jej pracy;

• udostępnianie kasy do kontroli stanu nienaruszalności kasy i prawidłowości jej pracy na każde żądanie właściwych organów;

• dokonywanie wydruku wszystkich emitowanych przez kasę dokumentów i ich kopii na taśmie papierowej, jeżeli druk kopii umożliwia konstrukcja kasy i umożliwiają to przepisy rozporządzenia.

Raport miesięczny

DEFINICJA

REKLAMA

Raport fiskalny (dobowy, miesięczny, okresowy lub rozliczeniowy) - to dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz o sprzedaży zwolnionej od podatku.

Z przepisów wynika zatem, że podatnik, który rejestruje obrót na kasie, ma obowiązek sporządzać raporty fiskalne. Wydawałoby się jednak, że gdy nie ma obrotu, nie ma potrzeby sporządzania raportu. Jednak przepisy wprost takiego przypadku nie omawiają. Precyzyjnie natomiast wskazują, że podatnik musi sporządzać raporty fiskalne: dobowe, miesięczne, okresowe czy rozliczeniowe. Dlatego dla bezpieczeństwa można sporządzić taki raport. Ze względu na brak konkretnego przepisu zwalniającego podatnika z takiego obowiązku organy podatkowe mogłyby zakwestionować brak raportu.

Jednak można spotkać się z przychylnymi interpretacjami organów podatkowych. Niektóre z nich dopuszczają możliwość niesporządzania raportów w sytuacji, gdy nie wystąpił obrót podlegający ewidencji na kasie. Pogląd taki wyraził np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 27 listopada 2008 r., nr IBPP4/443-11708/AZ. Czytamy w nim: (...) obowiązek sporządzania fiskalnych raportów dobowych uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Raporty fiskalne dobowe są sporządzane po zakończeniu sprzedaży w danym dniu i ewidencjonują obrót z tego tytułu oraz wskazują kwoty podatku należnego za daną dobę. Brak sprzedaży oznacza, że obrót i kwota podatku mają wartość zerową. Dane o sumarycznym obrocie zostaną wykazane w raporcie fiskalnym miesięcznym, zatem nie ma potrzeby ani prawnego obowiązku sporządzania raportów dobowych w dniach, w których nie zaewidencjonowano żadnej sprzedaży na kasie rejestrującej.

Natomiast obowiązek sporządzenia raportów fiskalnych za okres miesięczny powstaje po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Zatem jeżeli w okresie miesięcznym nie wystąpi sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania nie wystąpi obowiązek sporządzenia raportu fiskalnego miesięcznego.

Podsumowując należy stwierdzić, że w dniach, w których nie wystąpiła sprzedaż co do której istnieje obowiązek zaewidencjonowania na kasie rejestrującej Wnioskodawca nie ma obowiązku sporządzenia raportów dobowych. Podobnie Wnioskodawca nie ma obowiązku sporządzania raportu fiskalnego za okres miesięczny w którym nie wystąpiła sprzedaż.

WAŻNE!

Podatnik ewidencjonujący obroty za pomocą kasy fiskalnej musi sporządzać raporty fiskalne: dobowe, miesięczne, okresowe czy rozliczeniowe.

Podsumowując: przepisy stanowią, że podatnicy mają obowiązek sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny, po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu. Obowiązani są również prowadzić bieżącą kontrolę w zakresie prawidłowego i terminowego przekazu danych do archiwizowania w przypadku stosowania kas z elektronicznym zapisem kopii.

Jeśli zatem w danym miesiącu nie było w ogóle sprzedaży, nie należy sporządzać raportu fiskalnego. Aczkolwiek można to zrobić, bo przepisy tego nie zabraniają.

Raport dobowy

Z pytania wynika, że prowadzicie Państwo sprzedaż całodobową. A zatem dokonujecie sprzedaży także w godzinach nocnych. Wątpliwość dotyczy momentu, kiedy należy sporządzić raport dobowy.

Z przepisów wynika, że raport fiskalny dobowy powinien być sporządzony po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Specyfika Państwa działalności powoduje, że doba pracy w Państwa działalności „kończy się” o 6 rano. Trwa bowiem od 6 do 6 rano. Zmienia się tylko ekipa pracownicza.

Skoro zatem raport fiskalny dobowy ma być sporządzony po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym, prawidłowe będzie postępowanie, jeśli sporządzicie Państwo raport o 6 rano bądź tuż przed 6 rano, zanim rozpocznie się kolejny dzień handlowy.

Raport dobowy na przełomie miesięcy

Zgodnie z powołanymi już przepisami raport fiskalny dobowy należy sporządzić po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym. Oznacza to, że jeżeli dokonacie Państwo sprzedaży po północy, to przed tą sprzedażą macie obowiązek sporządzić raport fiskalny dobowy za poprzedni dzień. Tak trzeba postąpić, jeśli kolejny dzień będzie już dniem nowego miesiąca.

W sytuacji natomiast gdy obsługa klienta rozpoczyna się przed godziną 24,00 i kończy po jej upływie, podatnik ma obowiązek sporządzić raport dobowy po zakończeniu obsługi klienta, ale jeszcze przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do następnej doby. W taki sam sposób należy sporządzić raport fiskalny dobowy na ostatni dzień miesiąca, lecz przed dokonaniem następnej sprzedaży, która będzie przyporządkowana do miesiąca następnego.

• § 2 pkt 18, § 7 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

• art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Ewa Michalak

ekspert w zakresie VAT

 

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA