reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji

Od 17 listopada 2009 r. do 30 czerwca 2014 r. przedsiębiorcy mogą występować z wnioskami o udzielenie ulg podatkowych w związku z zatrudnianiem pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, a także pracowników niepełnosprawnych.


Warunki udzielania ulg określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 183, poz. 1426).

O ulgi podatkowe na podstawie przepisów rozporządzenia mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zatrudniają:

1) pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i bardzo niekorzystnej sytuacji (patrz Słowniczek),

2) pracowników niepełnosprawnych (patrz Słowniczek).

Ulg udzielają właściwe dla przedsiębiorców organy podatkowe. Ulgi mogą być udzielane, na podstawie art. 67a i 67b Ordynacji podatkowej, w formie:

• odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty,

• odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a Ordynacji podatkowej, oraz

• umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.

SŁOWNICZEK

 

Pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji - to każda osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:

a) pozostawała bez zatrudnienia za wynagrodzeniem przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie,

b) nie posiada wykształcenia średniego lub zasadniczego zawodowego,

c) ukończyła 50. rok życia,

d) jest samotną osobą wychowującą co najmniej jedno dziecko w myśl art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

e) jest członkiem mniejszości etnicznej, który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.

Pracownik znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji - to każda osoba, która była bezrobotna przez okres co najmniej 24 miesięcy poprzedzających zatrudnienie.

Pracownik niepełnosprawny - to pracownik uznany za niepełnosprawnego na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Liczba pracowników - to liczba pracowników zatrudnionych na pełnych etatach w ciągu jednego roku, przy czym praca w niepełnym wymiarze godzin oraz praca sezonowa wyrażone są ułamkowymi częściami jednostek.

Koszty płacy - to pełen koszt, jaki faktycznie ponosi przedsiębiorca z tytułu zatrudnienia pracowników, na który składają się:

a) wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem,

b) obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.

Zasady udzielania pomocy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przepisy rozporządzenia mają również zastosowanie przy ubieganiu się o pomoc udzielaną przedsiębiorcy w formie subsydiów płacowych (§ 1 ust. 2 rozporządzenia). Pomoc nie może być udzielana przedsiębiorcom zagrożonym oraz tym, którzy mają obowiązek zwrotu pomocy uprzednio otrzymanej (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).

Przedsiębiorca, występując z wnioskiem o ulgę, powinien udokumentować, że w następstwie otrzymania pomocy znacząco zwiększy zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie lub bardzo niekorzystnej sytuacji albo pracowników niepełnosprawnych (§ 5 ust. 2 pkt 6 i § 6 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia).

• rozporządzenie Rady Ministrów z 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 183, poz. 1426

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama