Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych i znajdujących się w niekorzystnej sytuacji
REKLAMA
REKLAMA
Warunki udzielania ulg określa rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 183, poz. 1426).
REKLAMA
Kto może ubiegać się o ulgi
O ulgi podatkowe na podstawie przepisów rozporządzenia mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy zatrudniają:
1) pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i bardzo niekorzystnej sytuacji (patrz Słowniczek),
2) pracowników niepełnosprawnych (patrz Słowniczek).
Kto i w jakiej formie udziela ulg
Ulg udzielają właściwe dla przedsiębiorców organy podatkowe. Ulgi mogą być udzielane, na podstawie art. 67a i 67b Ordynacji podatkowej, w formie:
• odroczenia terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty,
• odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetek określonych w decyzji, o której mowa w art. 53a Ordynacji podatkowej, oraz
• umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej.
Pracownik znajdujący się w szczególnie niekorzystnej sytuacji - to każda osoba, która spełnia co najmniej jeden z następujących warunków:
a) pozostawała bez zatrudnienia za wynagrodzeniem przez okres co najmniej 6 miesięcy poprzedzających zatrudnienie,
b) nie posiada wykształcenia średniego lub zasadniczego zawodowego,
c) ukończyła 50. rok życia,
d) jest samotną osobą wychowującą co najmniej jedno dziecko w myśl art. 6 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
e) jest członkiem mniejszości etnicznej, który w celu zwiększenia szans na uzyskanie dostępu do stałego zatrudnienia musi poprawić znajomość języka, uzupełnić szkolenia zawodowe lub zwiększyć doświadczenie zawodowe.
Pracownik znajdujący się w bardzo niekorzystnej sytuacji - to każda osoba, która była bezrobotna przez okres co najmniej 24 miesięcy poprzedzających zatrudnienie.
Pracownik niepełnosprawny - to pracownik uznany za niepełnosprawnego na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Liczba pracowników - to liczba pracowników zatrudnionych na pełnych etatach w ciągu jednego roku, przy czym praca w niepełnym wymiarze godzin oraz praca sezonowa wyrażone są ułamkowymi częściami jednostek.
Koszty płacy - to pełen koszt, jaki faktycznie ponosi przedsiębiorca z tytułu zatrudnienia pracowników, na który składają się:
a) wynagrodzenie brutto przed opodatkowaniem,
b) obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne.
Zasady udzielania pomocy
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
REKLAMA
Przepisy rozporządzenia mają również zastosowanie przy ubieganiu się o pomoc udzielaną przedsiębiorcy w formie subsydiów płacowych (§ 1 ust. 2 rozporządzenia). Pomoc nie może być udzielana przedsiębiorcom zagrożonym oraz tym, którzy mają obowiązek zwrotu pomocy uprzednio otrzymanej (§ 2 ust. 2 rozporządzenia).
Przedsiębiorca, występując z wnioskiem o ulgę, powinien udokumentować, że w następstwie otrzymania pomocy znacząco zwiększy zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie lub bardzo niekorzystnej sytuacji albo pracowników niepełnosprawnych (§ 5 ust. 2 pkt 6 i § 6 ust. 2 pkt 6 rozporządzenia).
• rozporządzenie Rady Ministrów z 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych - Dz.U. Nr 183, poz. 1426
Ewa Sławińska
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA