REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy likwidacja części działalności powoduje obowiązek dokonania odczytu kasy

Alicja Wolfart
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W mojej firmie funkcjonował bar. Była to dodatkowa forma działalności gospodarczej. Sprzedaż w barze była ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej. W związku z faktem, że bar okazał się nierentowny, będzie on zamknięty, a kasa nie będzie na razie używana. Czy muszę ten fakt zgłaszać do US?

RADA

REKLAMA

Tak, fakt zaprzestania użytkowania kasy fiskalnej musi Pani zgłosić do urzędu skarbowego.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy (§ 7 ust. 8 rozporządzenia). Z czynności tej urzędnik sporządza protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia. Dotyczy to każdego przypadku zaprzestania użytkowania kasy, również tymczasowego zaprzestania użytkowania, o którym jest mowa w pytaniu. Należy również pamiętać, że kasa fiskalna jest urządzeniem księgowym, przy instalacji którego powiadamiany jest organ podatkowy. Organ ten powinien zatem znać aktualne miejsce instalacji i przechowywania tego urządzenia.

Podatnik powinien również pamiętać, że po zaprzestaniu ewidencjonowania obrotów na kasie fiskalnej w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania będzie obowiązany do zwrotu odliczonych lub zwróconych mu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących (art. 111 ust. 6 ustawy oraz § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących). Do obliczenia tego okresu należy posłużyć się zasadami przewidzianymi w Ordynacji podatkowanej. Terminy określone w latach kończą się z upływem tego dnia w ostatnim roku, który odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim roku nie było - w dniu, który poprzedzałby bezpośrednio ten dzień (art. 12 § 4 Ordynacji podatkowej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD

1 maja 2006 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. Od października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ 1 maja 2009 r. minęły trzy lata, spółka nie ma obowiązku zwrotu ulgi na zakup kasy.

REKLAMA

Podatnicy są zobowiązani zwrócić kwotę ulgi również wtedy, gdy w obowiązującym terminie nie zgłoszą kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego wykonywanego co 24 miesiące (§ 16 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące).

Obowiązek zwrotu ulgi powstaje z upływem ostatniego dnia miesiąca lub kwartału, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu. Obowiązek ten należy spełnić nie później niż w terminie rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiąc lub kwartał, w którym powstały okoliczności uzasadniające dokonanie zwrotu, w przypadku podatników składających deklaracje.

PRZYKŁAD

1 stycznia 2007 r. spółka otworzyła bar i ewidencjonowała obrót na kasie rejestrującej. Skorzystała też z prawa do ulgi na zakup tej kasy. 15 października 2009 r. zaprzestała prowadzenia baru i ewidencjonowania obrotu na kasie. Ponieważ nie minęły trzy lata, spółka ma obowiązek zwrócić ulgę na zakup kasy. Obowiązek zwrotu ulgi powstał 31 października. Należy go spełnić najpóźniej do 25 listopada br.

Jak poprawnie prowadzić kasę fiskalną dla celów podatkowych i VAT

Z pytania nie wynika, jakiego rodzaju działalność gospodarczą - poza barem - Państwo prowadzicie. Jeśli dokonujecie sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych i sprzedaż ta nie korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, powinniście rozważyć możliwość wykorzystania kasy, dotychczas użytkowanej w barze, jako kasy rezerwowej w innym punkcie sprzedaży. Oczywiście nie zwalnia to z obowiązku zgłoszenia w urzędzie skarbowym.

• § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania - Dz.U. Nr 212, poz. 1338

Alicja Wolfart

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA