REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż papierosów i alkoholu tylko z kasami

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kasy fiskalne bezwzględnie zainstalują sprzedawcy papierosów i alkoholu. Wynajmujący mieszkania nie będą mieli takiego obowiązku, o ile nie przekroczą limitu obrotów.

Minister finansów może zwalniać na czas oznaczony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Uprawnienie to zrealizował, wydając po raz kolejny rozporządzenie zwalniające z obowiązku posiadania kas, które obowiązuje od 1 lipca. Przedłużył w nim zwolnienia z posiadania kas do końca 2008 roku. Jednak nie wszystkim podatnikom.

REKLAMA

Limit obrotów

REKLAMA

W nowym rozporządzeniu zachowane zostało dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu, wyznaczające zakres zwolnień podmiotowych od ewidencjonowania. Oznacza to, że ze zwolnień nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów przekroczyła w okresie rocznym kwotę 40 tys. zł (dla kontynuujących działalność) lub 20 tys. (dla osób, które rozpoczęły sprzedaż w 2008 roku).

W rozporządzeniu utrzymano zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług realizowanych w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie, z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych.

Trzeba też pamiętać, że zwolnienia nie dotyczą tych podatników, u których już wcześniej wystąpił obowiązek ewidencjonowania, czyli tych, których obroty w 2007 roku przekroczyły 40 tys. zł lub 20 tys. zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kolejnych latach ze zwolnień od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących korzystały grupy podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Nowe rozporządzenie kontynuuje te zwolnienia w zakresie przewidzianym dotychczasowymi przepisami pod warunkiem, że wcześniej nie powstał u tych podatników obowiązek ewidencjonowania.

Utrata zwolnienia

Nadal utrzymana została zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników: kontynuujących po 30 czerwca 2008 r. działalność, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą oraz prowadzących działalność, która bezwzględnie została pozbawiona zwolnienia.

Eliminacja zwolnień od ewidencjonowania bez względu na poziom realizowanych obrotów została utrzymana w zakresie:

• usług przewozów osób i ładunków taksówkami,

• usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodach komunikacji, z wyjątkiem przewozów, gdzie stosuje się ceny urzędowe za przejazd,

• dostawy zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów,

• dostawy elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego,

• sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe),

• sprzedaży wszelkiego rodzaju paliw płynnych.

Oznacza to, że czynności takie od razu należy ewidencjonować za pomocą kas fiskalnych i zwolnienia w stosunku do nich nie stosuje się.

REKLAMA

Do tej grupy zostało dopisana sprzedaż wyrobów tytoniowych (PKWiU 16.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc. W konsekwencji sprzedawcy papierosów i alkoholu będą musieli posiadać kasy fiskalne, ale dopiero od 1 listopada 2008 r.

Należy przypomnieć, że zwolnień nie stosuje się do podmiotów, które wcześniej straciły prawo do zwolnień i powinny posiadać kasy a ponadto wprowadzono zasadę, że w dalszym ciągu obowiązujące są terminy rozpoczęcia ewidencjonowania wynikające z przepisów obowiązujących przed wejściem w życie nowego rozporządzenia.

Zwolnienia warunkowe

Nowością w obowiązującym od 1 lipca rozporządzeniu jest ograniczenie korzystania ze zwolnienia od posiadania kasy fiskalnej.

W odniesieniu do niektórych pozycji ujętych w załączniku do rozporządzenia (poz. 5, 9, 15, 16, 18-20, 23,) ograniczono możliwości korzystania ze zwolnień po 31 października 2008 r. do przypadków, kiedy podatnik w całym zakresie świadczenia usług objętych tą pozycją przyjmuje zasadę jej dokumentowania przy pomocy faktury.

Dotyczy to takich usług, jak:

• krótkotrwałe zakwaterowanie,

• wynajmowanie nieruchomości na własny rachunek,

• obsługa nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomości),

• przechowywanie i dozór mienia,

• rzeczoznawstwo w ramach usług architektonicznych i inżynierskich,

• rekrutacja i pozyskiwanie personelu,

• usługi detektywistyczne i ochroniarskie,

• komercyjnych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).

Oznacza to, że gdy podatnik nie przyjął zasady dokumentowania każdego przypadku świadczenia usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych przy pomocy faktury będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wprowadzenie tych zwolnień warunkowych w odniesieniu do fakturowania usług już rodzi poważne wątpliwości. Nie jest jasne, czy fakturę należy rozumieć szeroko jako fakturę VAT (wystawiana tylko przez podatnika VAT), czy jako rachunek (wystawiany przez podmioty niebędące podatnikami VAT).

Oczywiście obowiązują przy tych zwolnieniach warunkowych ogólne zasady zwolnienia dotyczące limitu obrotów.

Należy jednak pamiętać, że w poz. 38 załącznika do rozporządzenia przewidziano zwolnienie z kas dla świadczenia usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Nie dotyczy to podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług (sprzedaży towarów) przed 1 lipca 2008 r.

WAŻNA DATA

1 listopada 2008 r. - od tego dnia kolejne grupy podatników będą ewidencjonować sprzedaż przez kasy fiskalne

ODLICZENIE ZAKUPU KASY

Nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych utrzymuje dotychczasowe zasady i wielkość kwot odliczeń wydatkowanych z tytułu nabycia kas.

PRZYKŁAD

UTRATA ZWOLNIENIA

Podatnik, który prowadzi działalność usługową od kilku lat przekroczył 15 lipca 2008 r. obroty w wysokości 40 tys. zł. Zgodnie z przepisami rozporządzenia jest zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło to przekroczenie. Oznacza to, że będzie zobowiązany do rozpoczęcia ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej od października 2008 roku.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 113, poz. 720).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów UE. W naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą

  Kobiety w Polsce mają własne firmy częściej niż w większości krajów Unii Europejskiej – w naszym kraju 8% Polek prowadzi działalność gospodarczą, co stanowi drugi wynik europejski.

  Pieniądze na koncie w 10 sekund. Kto najbardziej zyska na przelewach natychmiastowych?

  Czy nowe przepisy dotyczące przelewów natychmiastowych wstrząsną rynkiem płatności? Banki będą musiały je realizować w ciągu maksymalnie 10 sekund. Co z weryfikacją odbiorcy przelewu w tak krótkim czasie? 

  Czy powrót aktywności fuzji i przejęć pomoże rynkom w Europie?

  Jakie są perspektywy dla rynku fuzji i przejęć w 2024 r.? Jaka branża cieszy się największą popularnością? Czy inwestorzy mają powody do zadowolenia? 

  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  REKLAMA

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  REKLAMA