reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Sprzedaż papierosów i alkoholu tylko z kasami

Sprzedaż papierosów i alkoholu tylko z kasami

Kasy fiskalne bezwzględnie zainstalują sprzedawcy papierosów i alkoholu. Wynajmujący mieszkania nie będą mieli takiego obowiązku, o ile nie przekroczą limitu obrotów.


Minister finansów może zwalniać na czas oznaczony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu. Uprawnienie to zrealizował, wydając po raz kolejny rozporządzenie zwalniające z obowiązku posiadania kas, które obowiązuje od 1 lipca. Przedłużył w nim zwolnienia z posiadania kas do końca 2008 roku. Jednak nie wszystkim podatnikom.

W nowym rozporządzeniu zachowane zostało dotychczasowe kryterium związane z wielkością obrotu, wyznaczające zakres zwolnień podmiotowych od ewidencjonowania. Oznacza to, że ze zwolnień nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów przekroczyła w okresie rocznym kwotę 40 tys. zł (dla kontynuujących działalność) lub 20 tys. (dla osób, które rozpoczęły sprzedaż w 2008 roku).

W rozporządzeniu utrzymano zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy dostawie towarów i świadczeniu niektórych usług realizowanych w formie bezobsługowej przy zastosowaniu automatów przyjmujących należność za ich wykonanie, z wyjątkiem np. sprzedaży paliw płynnych i gazowych.

Trzeba też pamiętać, że zwolnienia nie dotyczą tych podatników, u których już wcześniej wystąpił obowiązek ewidencjonowania, czyli tych, których obroty w 2007 roku przekroczyły 40 tys. zł lub 20 tys. zł.

W kolejnych latach ze zwolnień od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących korzystały grupy podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Nowe rozporządzenie kontynuuje te zwolnienia w zakresie przewidzianym dotychczasowymi przepisami pod warunkiem, że wcześniej nie powstał u tych podatników obowiązek ewidencjonowania.

Nadal utrzymana została zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników: kontynuujących po 30 czerwca 2008 r. działalność, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą oraz prowadzących działalność, która bezwzględnie została pozbawiona zwolnienia.

Eliminacja zwolnień od ewidencjonowania bez względu na poziom realizowanych obrotów została utrzymana w zakresie:

• usług przewozów osób i ładunków taksówkami,

• usług przewozów regularnych i nieregularnych pasażerskich w samochodach komunikacji, z wyjątkiem przewozów, gdzie stosuje się ceny urzędowe za przejazd,

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama