reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Jakie odliczenia przysługują przedsiębiorcy na ryczałcie

Jedną z uproszczonych form rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorców jest ryczałt. Wybór tej formy opłaca się głównie tym, którzy ponoszą niskie koszty prowadzenia firmy.


Opodatkowanie ryczałtem może wybrać nie tylko przedsiębiorca (również gdy prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej czy jawnej osób fizycznych), ale też osoba osiągająca przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Stawki ryczałtu są zróżnicowane i zależą od rodzaju działalności (20 proc., 17 proc., 8,5 proc., 5,5 proc., 3 proc.), a podatek można opłacać miesięcznie lub kwartalnie.

Uproszczony charakter tej formy opodatkowania polega na tym, że podatek oblicza się od przychodów, bez uwzględniania kosztów uzyskanych przychodów. Tym samym brak jest obowiązku ewidencjonowania operacji gospodarczych dotyczących tych kosztów. Z drugiej jednak strony, taka konstrukcja ryczałtu oznacza, że wybór tej formy opodatkowania opłaca się przede wszystkim podatnikom, którzy ponoszą niższe koszty swej działalności. Specyfika zryczałtowanego podatku nie oznacza jednak, że kwota przychodu zawsze będzie stanowić podstawę opodatkowania.

Podatnik, który opłaca ryczałt, może odliczyć od przychodów stratę, o której mowa w art. 9 ust. 3 i 3a ustawy o PIT, czyli stratę z lat ubiegłych. Może ją odliczyć w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Odliczenie przysługuje tylko od przychodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę. Podatnik nie będzie mógł jednak odliczyć strat z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz ze źródeł przychodów, które są wolne od podatku dochodowego.

Od przychodów opodatkowanych ryczałtem można odliczyć ponadto składki na ubezpieczenia społeczne, tj. ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących. Podatnik może też pomniejszyć przychód o ulgi podatkowe określone w art. 26 ustawy o PIT, czyli odliczane od podstawy opodatkowania. Może zatem pomniejszyć przychód o kwotę wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym, jeżeli jest osobą niepełnosprawną lub ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną (tzw. ulga rehabilitacyjna).

Może też uwzględnić ulgę internetową, a zatem odliczyć od przychodu wydatki ponoszone na użytkowanie internetu w miejscu zamieszkania do kwoty 760 zł, a także darowizny. Chodzi tu o darowizny na cele pożytku publicznego, kultu religijnego, krwiodawstwa - w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6 proc. przychodu. Łączna kwota darowizn nie może przekraczać kwoty stanowiącej równowartość 6 proc. podstawy opodatkowania, czyli przychodu. W przypadku dokonywania odliczeń podatnik musi oczywiście pamiętać o spełnieniu wszystkich wymogów określonych w art. 26 ust. 5-7h ustawy o PIT, warunkujących korzystanie z powyższych ulg.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama