REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oprocentowaną pożyczkę przedsiębiorca łatwiej rozliczy

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pożyczkę na działalność gospodarczą udzielaną przez osobę prywatną najlepiej oprocentować. Odsetki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu i obniżą podatek od działalności. Dla usprawnienia rozliczeń podatkowych umowę pożyczki najlepiej zawrzeć na piśmie.

Zgodnie z przepisem art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Przy czym w przypadku osoby fizycznej pojęcie kapitał własny dotyczy również środków finansowych wchodzących w skład majątku wspólnego małżonków. Jeśli więc małżonkowie nie zawarli przed ślubem intercyzy albo już w trakcie małżeństwa nie ustanowili między sobą odrębności majątkowej, także pożyczka od żony przeznaczona na cele biznesowe nie będzie się wiązać z żadnymi kosztami.

REKLAMA

REKLAMA

Zupełnie inaczej jest jednak z pożyczką udzielaną przez inne osoby, w tym także krewnych tak bliskich jak rodzeństwo, dzieci czy rodzice. Jeśli taka pożyczka jest oprocentowana, a w celu uniknięcia komplikacji podatkowych być powinna, to odsetki od niej można wliczyć w koszty uzyskania przychodu.

Komplikacje zaś mogą się wiązać z przepisem art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym za przychód z działalności gospodarczej uznać trzeba wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Do tej drugiej kategorii trzeba by zaliczyć wartość korzyści, którą uzyskał podatnik dzięki temu, że otrzymał nieodpłatnie kapitał, który ma swoją wartość. Wartość tego świadczenia zaś ustala się posiłkując się przepisem art. 11 ustawy, na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Ujmując rzecz inaczej, stopy procentowe stosowane przy pożyczaniu kapitału w obrocie rynkowym warto zapisać w umowie. Przy braku umowy fiskus byłby skłonny zapewne zastosować maksymalną stopę dopuszczalną przez tzw. ustawę antylichwiarską.

Momentem powstania kosztu jest wypłata odsetek. Dlatego ich przekazanie najlepiej udokumentować, np. w formie pokwitowania lub przelewu na konto bankowe pożyczkodawcy wskazane w umowie. Dokument ten wraz z pisemną umową pożyczki stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 - Pozostałe wydatki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JAK TO ZROBIĆ...

Rozliczenie podatkowe pożyczki

PROBLEM: Podatnik pożyczył od rodziców na rok 10 tys. zł z przeznaczeniem na zakup środka trwałego dla prowadzonej działalności gospodarczej. Jak powinien rozliczyć tę pożyczkę?

ROZWIĄZANIE: Według zawartej w tym celu umowy po upływie roku podatnik zwrócił 10 tys. zł kapitału plus 1 tys. zł z tytułu odsetek. Podatnik wliczy w koszty 1 tys. zł w momencie wypłaty odsetek. Dzięki temu zmniejszy dochód do opodatkowania o taką kwotę i zapłaci podatek niższy, w zależności od sposobu opodatkowania, od 190 do 400 zł. Z kolei rodzice zapłacą od odsetek podatek w wysokości 190 zł.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA