Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia
REKLAMA
REKLAMA
Główną zaletą pożyczki na innowację PARP jest korzystne oprocentowanie w stosunku do oferowanego obecnie na rynku. O taką pożyczkę mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 10 osób) oraz mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce.
REKLAMA
Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym rozumie się inwestycję związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego ich wykorzystania w praktyce.
Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pożyczką są wydatki na:
- zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych,
zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych,- zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych,
- zakup i montaż maszyn lub urządzeń,
- budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego,
- zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego oraz wdrażania innowacji lub nowych technologii.
REKLAMA
Wielkość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką ani kwoty 2 000 000 zł. Wydatki na zakup usług doradczych nie mogą przekroczyć 15% sumy wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką.Pożyczka jest oprocentowana według tzw. stopy referencyjnej obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki. Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej, jak również do dyskontowania kwot pomocy. Jest ona okresowo ustalana przez Komisję Europejską na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Obecnie - od 1 stycznia br. - jej wysokość wynosi 5,94%.
Podstawową stopą oprocentowania pożyczki jest stopa referencyjna. Jednak oprocentowanie pożyczki może ulec nieznacznemu podwyższeniu w zależności od standingu finansowego przedsiębiorcy oraz długości okresu karencji i okresu spłaty pożyczki.
REKLAMA
Pożyczkobiorca jest zobowiązany do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w ratach kwartalnych, płatnych w terminie do ostatniego dnia kalendarzowego kwartału. Pożyczka jest udzielana pod warunkiem, że przedsiębiorca zapewni finansowanie inwestycji w części nieobjętej pożyczką.
Pożyczek udziela PARP na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek jest składany w dwóch egzemplarzach (oryginał oraz kopia). Jego wzór można znaleźć na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl). Wszystkie rubryki wniosku powinny być wypełnione. Ponadto wszystkie strony wniosku oraz wszystkich załączników muszą być parafowane, wniosek podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentacji wnioskodawcy, a załączane kopie dokumentów potwierdzone na każdej stronie za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentowania danego podmiotu. Wszystkie elementy wchodzące w skład kompletu dokumentów, zarówno oryginałów, jak i kopii, powinny być trwale połączone (zbindowane, zszyte, oprawione itd.).
Komplet dokumentów (wnioski wraz z załącznikami) składa się w siedzibie PARP (ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa) w zamkniętej kopercie opatrzonej pełną nazwą i adresem agencji oraz wnioskodawcy. Na kopercie należy dopisać: „Wniosek o udzielenie pożyczki na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym”. Komisja ds. oceny projektów rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku, weryfikując i oceniając: kryteria formalne, poziom techniczny przedsięwzięcia, ocenę aktualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy, ocenę ryzyka pożyczkowego, a także ocenę założeń biznesplanu.
Pożyczka może być wypłacona po ustanowieniu prawnego zabezpieczenia jej zwrotu, przy czym wartość przyjętego zabezpieczenia nie może być niższa niż kwota udzielanej pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami. Sposób zabezpieczenia ustalany jest w umowie pożyczki.
Jako obligatoryjne zabezpieczenie przyjmuje się weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Opcjonalnie przyjmowane mogą być inne formy zabezpieczenia, np. gwarancja bankowa, ubezpieczenie pożyczki, hipoteka, zastaw rejestrowy, poręczenie instytucji finansowych, blokada środków na rachunku bankowym.
UWAGA!
Przed wypłatą pierwszej transzy pożyczki pożyczkobiorca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości pożyczki.
Wnioskodawca ma prawo do zawieszenia spłaty kapitału i odsetek w okresie inwestycji (karencji w spłacie pożyczki), nie dłużej jednak niż w okresie dwóch lat. Pożyczka udzielana jest na okres nie dłuższy niż 10 lat.
Agencja lub upoważniony przez nią podmiot mają prawo kontrolować sposób realizacji inwestycji oraz jej efekty w całym okresie umowy o udzielenie pożyczki.
- § 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2 grudnia 2006 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi - Dz.U. Nr 226, poz. 1651
Łukasz Kusak
ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji
REKLAMA
REKLAMA