reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Jeżeli przedsiębiorca planuje inwestycję o charakterze innowacyjnym, nie musi koniecznie iść do banku po pieniądze. Może skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski przyjmowane są na bieżąco w siedzibie PARP.


Główną zaletą pożyczki na innowację PARP jest korzystne oprocentowanie w stosunku do oferowanego obecnie na rynku. O taką pożyczkę mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 10 osób) oraz mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce.

 


Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym rozumie się inwestycję związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego ich wykorzystania w praktyce.


Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pożyczką są wydatki na:

- zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych,

 zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych,

- zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych,

- zakup i montaż maszyn lub urządzeń,

- budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego,

- zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego oraz wdrażania innowacji lub nowych technologii.


Wielkość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką ani kwoty 2 000 000 zł. Wydatki na zakup usług doradczych nie mogą przekroczyć 15% sumy wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką.Pożyczka jest oprocentowana według tzw. stopy referencyjnej obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki. Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej, jak również do dyskontowania kwot pomocy. Jest ona okresowo ustalana przez Komisję Europejską na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Obecnie - od 1 stycznia br. - jej wysokość wynosi 5,94%.


Podstawową stopą oprocentowania pożyczki jest stopa referencyjna. Jednak oprocentowanie pożyczki może ulec nieznacznemu podwyższeniu w zależności od standingu finansowego przedsiębiorcy oraz długości okresu karencji i okresu spłaty pożyczki.


Pożyczkobiorca jest zobowiązany do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w ratach kwartalnych, płatnych w terminie do ostatniego dnia kalendarzowego kwartału. Pożyczka jest udzielana pod warunkiem, że przedsiębiorca zapewni finansowanie inwestycji w części nieobjętej pożyczką.


Pożyczek udziela PARP na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek jest składany w dwóch egzemplarzach (oryginał oraz kopia). Jego wzór można znaleźć na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl). Wszystkie rubryki wniosku powinny być wypełnione. Ponadto wszystkie strony wniosku oraz wszystkich załączników muszą być parafowane, wniosek podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentacji wnioskodawcy, a załączane kopie dokumentów potwierdzone na każdej stronie za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentowania danego podmiotu. Wszystkie elementy wchodzące w skład kompletu dokumentów, zarówno oryginałów, jak i kopii, powinny być trwale połączone (zbindowane, zszyte, oprawione itd.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama