REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć nisko oprocentowaną pożyczkę na innowacyjne przedsięwzięcia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kusak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przedsiębiorca planuje inwestycję o charakterze innowacyjnym, nie musi koniecznie iść do banku po pieniądze. Może skorzystać z nisko oprocentowanej pożyczki ze środków Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski przyjmowane są na bieżąco w siedzibie PARP.


Główną zaletą pożyczki na innowację PARP jest korzystne oprocentowanie w stosunku do oferowanego obecnie na rynku. O taką pożyczkę mogą ubiegać się mikroprzedsiębiorcy (zatrudniający do 10 osób) oraz mali i średni przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce.

REKLAMA

 


Przez inwestycję o charakterze innowacyjnym rozumie się inwestycję związaną z przygotowaniem i uruchomieniem wytwarzania nowych lub udoskonalonych materiałów, wyrobów, urządzeń, usług, procesów lub metod, przeznaczonych do wprowadzania na rynek albo do innego ich wykorzystania w praktyce.


Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pożyczką są wydatki na:

- zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych,

 zakup i wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych,

- zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegający na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych,

- zakup i montaż maszyn lub urządzeń,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia rozwiązania innowacyjnego,

- zakup usług doradczych w zakresie planowania inwestycyjnego oraz wdrażania innowacji lub nowych technologii.

REKLAMA


Wielkość pożyczki nie może przekroczyć 75% wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką ani kwoty 2 000 000 zł. Wydatki na zakup usług doradczych nie mogą przekroczyć 15% sumy wydatków kwalifikujących się do objęcia pożyczką.Pożyczka jest oprocentowana według tzw. stopy referencyjnej obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzielenie pożyczki. Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej, jak również do dyskontowania kwot pomocy. Jest ona okresowo ustalana przez Komisję Europejską na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich. Obecnie - od 1 stycznia br. - jej wysokość wynosi 5,94%.


Podstawową stopą oprocentowania pożyczki jest stopa referencyjna. Jednak oprocentowanie pożyczki może ulec nieznacznemu podwyższeniu w zależności od standingu finansowego przedsiębiorcy oraz długości okresu karencji i okresu spłaty pożyczki.

REKLAMA


Pożyczkobiorca jest zobowiązany do spłaty pożyczki wraz z odsetkami w ratach kwartalnych, płatnych w terminie do ostatniego dnia kalendarzowego kwartału. Pożyczka jest udzielana pod warunkiem, że przedsiębiorca zapewni finansowanie inwestycji w części nieobjętej pożyczką.


Pożyczek udziela PARP na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek jest składany w dwóch egzemplarzach (oryginał oraz kopia). Jego wzór można znaleźć na stronach internetowych PARP (www.parp.gov.pl). Wszystkie rubryki wniosku powinny być wypełnione. Ponadto wszystkie strony wniosku oraz wszystkich załączników muszą być parafowane, wniosek podpisany przez osobę uprawnioną do reprezentacji wnioskodawcy, a załączane kopie dokumentów potwierdzone na każdej stronie za zgodność z oryginałem przez osobę uprawnioną do reprezentowania danego podmiotu. Wszystkie elementy wchodzące w skład kompletu dokumentów, zarówno oryginałów, jak i kopii, powinny być trwale połączone (zbindowane, zszyte, oprawione itd.).


Komplet dokumentów (wnioski wraz z załącznikami) składa się w siedzibie PARP (ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa) w zamkniętej kopercie opatrzonej pełną nazwą i adresem agencji oraz wnioskodawcy. Na kopercie należy dopisać: „Wniosek o udzielenie pożyczki na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym”. Komisja ds. oceny projektów rozpatruje wnioski w terminie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku, weryfikując i oceniając: kryteria formalne, poziom techniczny przedsięwzięcia, ocenę aktualnej sytuacji finansowej wnioskodawcy, ocenę ryzyka pożyczkowego, a także ocenę założeń biznesplanu.


Pożyczka może być wypłacona po ustanowieniu prawnego zabezpieczenia jej zwrotu, przy czym wartość przyjętego zabezpieczenia nie może być niższa niż kwota udzielanej pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami. Sposób zabezpieczenia ustalany jest w umowie pożyczki.


Jako obligatoryjne zabezpieczenie przyjmuje się weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową. Opcjonalnie przyjmowane mogą być inne formy zabezpieczenia, np. gwarancja bankowa, ubezpieczenie pożyczki, hipoteka, zastaw rejestrowy, poręczenie instytucji finansowych, blokada środków na rachunku bankowym.


UWAGA!

Przed wypłatą pierwszej transzy pożyczki pożyczkobiorca jest zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych według stawki 2% od wartości pożyczki.


Wnioskodawca ma prawo do zawieszenia spłaty kapitału i odsetek w okresie inwestycji (karencji w spłacie pożyczki), nie dłużej jednak niż w okresie dwóch lat. Pożyczka udzielana jest na okres nie dłuższy niż 10 lat.


Agencja lub upoważniony przez nią podmiot mają prawo kontrolować sposób realizacji inwestycji oraz jej efekty w całym okresie umowy o udzielenie pożyczki.


- § 9 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 2 grudnia 2006 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi - Dz.U. Nr 226, poz. 1651


Łukasz Kusak

ekspert w zakresie finansów i funduszy europejskich, pracownik redakcji

 
 
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

REKLAMA

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

REKLAMA

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA