reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Czy ryczałtowiec rozlicza VAT

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?


Tak


Zarejestrowany podatnik VAT, rozliczający się na potrzeby podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, odlicza podatek naliczony od podatku należnego, mimo że nie ma możliwości zaliczenia zakupów do kosztów uzyskania przychodów.


Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednak obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.


W świetle powyższych unormowań, o prawie podatnika VAT do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego rozstrzyga możliwość zaliczenia wydatku, którego dotyczy podatek naliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ustawa mówi przy tym o wydatkach, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zwrot nie mogłyby być wskazuje na hipotetyczną możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu i tym samym odnosi się do abstrakcyjnej możliwości takiego zaliczenia, które nie jest zabronione w odniesieniu do danego wydatku. Dotyczy to wydatku, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i jednocześnie nie mieści się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.


Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w żadnym razie nie powinna się odnosić do faktycznego zaliczenia przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodów ani też do zaliczenia wydatku przez tego konkretnego podatnika.


Jeżeli wydatek nie może być uwzględniony jako koszt uzyskania przychodów wskutek konstrukcji opodatkowania niektórych kategorii podatników (w tym podatników opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu ewidencjonowanego), a hipotetycznie wydatek ten mógłby stanowić koszty uzyskania przychodów, to podatnik powinien mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z takim wydatkiem.


W konsekwencji, jeżeli podatnik rozlicza się z podatku dochodowego w formie zryczałtowanej i w związku konstrukcją takiego opodatkowania nie może przy ustalaniu wysokości podatku uwzględnić ponoszonych przez siebie kosztów, przepis dotyczący ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego nie powinien mieć zastosowania.


Dlatego, w przypadku podatnika rozliczającego się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany nabycie np. usług telekomunikacyjnych na potrzeby prowadzonej działalności daje mu prawo jako zarejestrowanemu podatnikowi VAT do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Wynika to z faktu, że wydatek na nabycie mógłby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie ma przepisu wyłączającego taką możliwość w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych służących wykonywaniu działalności gospodarczej.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


DANIEL KIJAK

doradca podatkowy, Mazars & Guerard Audyt

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama