Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Na jakich zasadach ryczałtowiec rozlicza VAT? Odliczanie VAT na ryczałcie; Ryczałt a odliczenie VAT
Na jakich zasadach ryczałtowiec rozlicza VAT? Odliczanie VAT na ryczałcie; Ryczałt a odliczenie VAT
shutterstock
Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego?

VAT a ryczałt

Zarejestrowany podatnik VAT, rozliczający się na potrzeby podatku dochodowego w formie ryczałtu ewidencjonowanego, odlicza podatek (VAT) naliczony od podatku należnego, mimo że nie ma możliwości zaliczenia zakupów do kosztów uzyskania przychodów. Ryczałt zatem bynajmniej nie wyklucza odliczania VAT przez przedsiębiorcę-ryczałtowca. Przedsiębiorcy płacący ryczałt, tak samo jak np. podatnicy płacący PIT do urzędu skarbowego na zasadach ogólnych - mogą być podatnikami VAT i odliczać VAT od swoich zakupów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Prawo do odliczenia podatku VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, co do zasady, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jednak obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

W świetle powyższych unormowań, o prawie podatnika VAT do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego rozstrzyga możliwość zaliczenia wydatku, którego dotyczy podatek naliczony do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ustawa mówi przy tym o wydatkach, które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zwrot nie mogłyby być wskazuje na hipotetyczną możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu i tym samym odnosi się do abstrakcyjnej możliwości takiego zaliczenia, które nie jest zabronione w odniesieniu do danego wydatku. Dotyczy to wydatku, który został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu i jednocześnie nie mieści się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Możliwość zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodów w żadnym razie nie powinna się odnosić do faktycznego zaliczenia przez podatnika wydatku do kosztów uzyskania przychodów ani też do zaliczenia wydatku przez tego konkretnego podatnika.

Ryczałt i VAT - co można odliczyć? Odliczanie VAT na ryczałcie

Jeżeli wydatek nie może być uwzględniony jako koszt uzyskania przychodów wskutek konstrukcji opodatkowania niektórych kategorii podatników (w tym podatników opłacających podatek dochodowy w formie ryczałtu ewidencjonowanego), a hipotetycznie wydatek ten mógłby stanowić koszty uzyskania przychodów, to podatnik (ryczałtowiec) powinien mieć prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z takim wydatkiem.

W konsekwencji, jeżeli podatnik rozlicza się z podatku dochodowego w formie zryczałtowanej i w związku konstrukcją takiego opodatkowania nie może przy ustalaniu wysokości podatku uwzględnić ponoszonych przez siebie kosztów, przepis dotyczący ograniczenia w zakresie odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego nie powinien mieć zastosowania.

Dlatego, w przypadku podatnika rozliczającego się z podatku dochodowego w sposób zryczałtowany nabycie np. usług telekomunikacyjnych na potrzeby prowadzonej działalności daje mu prawo jako zarejestrowanemu podatnikowi VAT do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków. Wynika to z faktu, że wydatek na nabycie mógłby być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ nie ma przepisu wyłączającego taką możliwość w odniesieniu do usług telekomunikacyjnych służących wykonywaniu działalności gospodarczej.


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).


DANIEL KIJAK, doradca podatkowy, Mazars & Guerard Audyt

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozwiązania podatkowe dla firm
Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Rozwiązania podatkowe dla firm
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • lm
  2021-11-30 14:47:29
  Artykuł bardziej zagmatwany niż przepisy, które próbuje wyjaśnić... 🤯
  2
 • ech
  2021-12-17 07:32:59
  Nic się nie dowiedziałem ... czysto po ludzku proszę, a nie bełkot
  2
 • ow
  2021-12-13 00:37:25
  ten Pan nie powinien pisać artykułów, już nawet przepisy są prostsze.
  2
 • Ula
  2021-12-10 17:10:10
  ...trzeba mieć talent, aby tak skomplikować przepisy :(
  1
 • lolek
  2022-01-06 18:08:21
  Prowadzisz ewidencję w ten sam sposób jak dotychczas, przy czym VAT odprowadzasz jak dotychczas (odliczasz VAT zakupionych usług i towarów), a podatek dochodowy już w inny sposób (bez odliczania kosztów zakupionych usług i towarów) - przecież to proste.
  0
 • Garp
  2022-01-23 09:31:57
  A nie można by było napisać po prostu odpowiedzieć na pytanie z tytułu artykułu. Czy będąc na ryczałcie rozliczamy VAT?
  0
 • JP
  2021-12-18 21:36:12
  Dziwię się komentarzom - wystarczy to przeczytać ze zrozumieniem. VAT możesz odpisać z faktur które mogłyby być uznane za koszty uzyskania przychodu w rozliczeniu liniowym lub skali. Polecam nie brać się za prowadzenie firmy jeśli tego typu wyjaśnienia są za trudne - można nabawić się niezłych kar a potem mieć pretensje do innych. Faktem jest jednak to, że w Polsce przepisy to jakaś porażka.
  12
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nieoficjalnie: Węgry, Czechy i Słowacja blokują embargo na rosyjską ropę
Podejście Węgier, Czech i Słowacji wyhamowało prace w UE nad przyjęciem szóstego pakietu sankcji na Rosję, czyli embarga na rosyjską ropę. Do tego nie widać zabiegów po stronie Niemiec i Francji, żeby jak najszybciej przyjąć ten pakiet. To osłabia unijną jedność i solidarność - przekazało PAP źródło dyplomatyczne w Brukseli
Zadłużenie firm deweloperskich
Zadłużenie firm deweloperskich - liczba firm deweloperskich wpisanych na koniec marca br. do Krajowego Rejestru Długów spadła o 0,6% rdr. Równocześnie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i w bazie informacji kredytowych BIK przybyło dłużników wykonujących roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
Von der Leyen w Davos: Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje
Rosja wstrzymuje dostawy żywności, wykorzystując to jako broń, co ma globalne reperkusje. Przypomina to rosyjską strategię dotyczącą wykorzystywania przez Rosję w ten sam sposób surowców energetycznych - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w swoim wtorkowym przemówieniu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos.
Czy w kamperze można spać podczas jazdy? Sprawdźmy.
Czy w kamperze można spać podczas jazdy? To pytanie, które często pojawia się z ust osób, zaczynających dopiero przygodę z kamperingiem. A więc?
Wzrośnie płaca minimalna, a za nią preferencyjny ZUS dla przedsiębiorców
W 2023 roku czeka nas dwustopniowa podwyżka płacy minimalnej: pierwszy raz w styczniu do wartości 3350 zł brutto, drugi raz w lipcu do 3500 zł brutto. Obecnie minimalne wynagrodzenie to 3010 zł, a więc docelowy wzrost wyniesie ponad 16%.
Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Odpowiedzi jest wiele...
Jaką szerokość mają drogi w Polsce? Ciężko udzielić jednej odpowiedzi. Bo wszystko zależy od tego, o drodze jakiej kategorii mówimy.
Stacje ładowania w Łodzi. 100 nowych punktów dla elektryków
Stacje ładowania w Łodzi, czyli właśnie rozpoczyna się nowa inwestycja. W jej ramach powstanie 100 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę "w zasięgu ręki"
Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck w wywiadzie udzielonym w poniedziałek wieczorem dla niemieckiej telewizji publicznej stwierdził , że embargo na rosyjską ropę naftową jest "w zasięgu ręki"
Premier o sankcjach na Rosję: mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni osiągniemy porozumienie
Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu dni dojdziemy do porozumienia, choć bardzo ważną wartością jest też zachowanie jedności - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o postępy w dyskusji między państwami UE nad wprowadzeniem szóstego pakietu sankcji wobec Rosji
Peugeot 9X8 waży tylko 1030 kg i ma... 980 koni mocy!
Peugeot 9X8 będzie walczyć w wyścigach długodystansowych FIA. Tak, to hybryda. Jej silniki mają jednak w sumie 980 koni mocy. A to dopiero początek.
PIE: Silny wzrost sprzedaży detalicznej to efekt migracji z Ukrainy
Silny wzrost sprzedaży detalicznej związany z zakupami m.in. odzieży czy kosmetyków to efekt migracji z Ukrainy. Budownictwo czeka wyraźne spowolnienie - przekazał w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny
30 lat relacji gazowych między Polską a Rosją przestaje istnieć
Po 30 latach relacje gazowe między Polską a Rosją przestaną istnieć; nasz rząd podjął uchwałę o rozwiązaniu porozumień między rządami, nazywanych jamalskimi, które podpisano w 1993 r. - poinformował w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Komisja Europejska: Plan awaryjny dla unijnego transportu w przypadkach kryzysowych
Komisja Europejska przyjęła w poniedziałek plan awaryjny w dziedzinie transportu, który ma zapewnić odporność tej branży na terenie Unii w sytuacjach kryzysowych. Uwzględniła przy tym doświadczenia zebrane w trakcie pandemii Covid-19, ale także wyzwania wynikające z rosyjskiej agresji na Ukrainę
Własny biznes na wsi? Wniosek o premię do 31 maja 2022 r.
Tylko do 31 maja 2022 r. ci, którzy chcą założyć własny biznes na wsi, mogą ubiegać się o wsparcie finansowanego z PROW na lata 2014-2020 - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 w trendzie spadkowym
GUS: Budownictwo mieszkaniowe w kwietniu 2022 - publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w kwietniu oraz czterech pierwszych miesiącach bieżącego roku okazała się w pełni zgodna z oczekiwaniami. A te jak wiadomo nie są już od dłuższego czasu optymistyczne, a raczej zdecydowanie nastawione na spadek dynamiki inwestycji mieszkaniowych.
Wpływ sankcji na system finansowy
Świat finansów targany jest toczonymi na ogromną skalę wojnami ekonomicznymi. Nie mniejszy wpływ mają na nie również wojny informacyjne, dyplomatyczne, a także otwarty konflikt zbrojny rozgrywany pomiędzy Rosją a Zachodem – w Ukrainie. Wszystko to powoduje niestabilność światowego systemu finansów.
Jakie opony do motocykla? Podpowiadamy o czym pamiętać
Jakie opony do motocykla? To pytanie, przed którym może stanąć wielu motocyklistów na początku sezonu. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać.
Problem z samochodem zastępczym. UOKiK reaguje
Problem z samochodem zastępczym? Miało go wielu Polaków. Teraz kwestię postanowił uregulować UOKiK. Jakie są wnioski i działania?
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. Pomysł Forda i Volvo
Zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r.? Ford i Volvo chcą wprowadzenia takiej regulacji na terenie UE. Ma dotyczyć aut osobowych i dostawczych.
Prawo zatrzymania problemem dla frankowiczów?
Prawo zatrzymania - krajowe banki w ramach „frankowych” sporów coraz częściej powołują się na tak zwane prawo zatrzymania. O co dokładnie chodzi?
Frankowicze w sądach: W I kwartale br. do sądów wpłynęło ponad 20 proc. więcej spraw niż rok wcześniej
Frankowicze w sądach: Jak wynika z danych ponad 40 sądów okręgowych, w I kwartale br. wpłynęło do nich łącznie prawie 16 tys. nowych spraw frankowych. To o przeszło 21% więcej niż dokładnie rok wcześniej.
Kara za brak licencji wspólnotowej to nawet... 12 tys. zł!
Kara za brak licencji wspólnotowej? Tak po 21 maja 2022 roku jest realna. Dokument jest wymagany podczas międzynarodowego transportu rzeczy.
Credit Agricole: dane o produkcji przemysłowej są sygnałem silnego spowolnienia wzrostu PKB
Dane o produkcji przemysłowej są pierwszym sygnałem oczekiwanego przez nas silnego spowolnienia wzrostu PKB w Polsce w II kw. - do 3,1 proc. r/r z 8,5 proc. w I kw. – stwierdzili ekonomiści banku Credit Agricole w piątkowym komentarzu do danych GUS.
Światowy Dzień Pszczół
Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii, obchodzony jest 20 maja. Celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów.
Natura 2000 - ma już prawie 1 tys. obszarów
Natura 2000 to już 20 proc. powierzchni Polski. Wkrótce pojawią się nowe, a niektóre z istniejących zostaną powiększone.