REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes bez kompromisów

Beata Drzazga
Przedsiębiorca, twórca, właściciel i prezes wielu firm w Polsce i za granicą, ekspert w zarządzaniu, ceniona prelegentka na konferencjach ekonomicznych i medycznych, autorka tekstów biznesowych dla przedsiębiorców, inspiruje i doradza innym w prowadzeniu biznesu, zajmuje się także działalnością charytatywną, współautorka prac naukowych z dziedziny ochrony zdrowia, Dziekan Wydziału Medycznego Akademii Górnośląskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Beata Drzazga
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie wiele firm boryka się z trudnościami w prowadzeniu działalności. Rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny, klienci stawiają coraz wyższe wymagania, a pozyskanie finansowania jest coraz trudniejsze. W takiej sytuacji, jedynym sposobem na utrzymanie dynamiki rozwoju biznesu może być jeszcze większe zaangażowanie w działalność.

REKLAMA

Naturalnie, często nie ma innego wyjścia. Obniżenie cen produktów czy usług może nie wystarczyć, a obniżanie jakości jest nie tylko nieskuteczne, ale także niedopuszczalne. Dlatego, najprostszym i jedynym rozwiązaniem może być zwiększenie zaangażowania w realizację celów, które sobie stawiamy. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet niedoskonały plan może przynieść znakomite wyniki, ponieważ analizując efekty naszej pracy, uczymy się, modyfikujemy cele i sposoby działania. Najważniejsze jest jednak, aby być aktywnym, korzystać z okazji i zdobywać nowe kwalifikacje, a zaangażowanie nie powinno być przemijające ani mylone z entuzjazmem czy pracoholizmem. W zależności od sytuacji, powinniśmy umieć ocenić, kiedy jest czas na przerwę, a kiedy nie możemy zwolnić tempa. Firma jest jak śnieżna kula, którą należy stale kontrolować. Jeśli zostawimy ją samą sobie, w końcu się rozpadnie. Kiedy zakładamy firmę, musimy zdawać sobie sprawę, że będzie wymagała ogromnej ilości czasu i zaangażowania, szczególnie w trudnych momentach, kiedy sytuacja na rynku ulega zmianom. W przypadku kliniki BetaMed, podczas opracowywania planów, przekazywałam moim współpracownikom, że wszystkie koncepcje są wstępne, a to rynek, klienci i pacjenci ocenią je, zweryfikują i przyczynią się do naszego sukcesu. I tak właśnie się stało.

REKLAMA

REKLAMA

Pewnie każdy z nas zna ten trud, jaki wiąże się z utrzymaniem długotrwałego zaangażowania. Niemniej jednak Pani dokonała wspaniałego wyczynu, budując organizację zatrudniającą ponad 3200 pracowników, mimo stawiania czoła konkurencji na krajowym i międzynarodowym rynku. Wszystko to nie byłoby możliwe bez poświęcenia i zaangażowania.

Konkurowanie z firmami o znacznej przewadze kapitałowej i skali działalności jest niełatwe, zwłaszcza, że globalni gracze mają coraz większy dostęp do nowych technologii i skutecznych strategii biznesowych, które pozwalają im na efektywną walkę z lokalnymi przedsiębiorstwami. Aby budować przewagę konkurencyjną poprzez zwiększenie zaangażowania, musimy działać na dwóch poziomach. Przede wszystkim, właściciele muszą systematycznie uczestniczyć w wyznaczaniu celów operacyjnych oraz kontrolować postęp realizacji projektów. Bez ich zaangażowania szanse na sukces maleją. Po drugie, zwiększenie zaangażowania pracowników może być wyzwaniem, ponieważ każdy z nich ma inne potrzeby i oczekiwania. Jednak pokazanie pracownikom swojej pasji i świadomość, że bez ich pomocy nie udałoby się osiągnąć celów, może zmotywować ich do lepszej współpracy. Wspólne cele i podzielenie się zyskami po udanych projektach również zwiększą motywację do pracy. Warto również pamiętać o zatrudnianiu pracowników na rynkowych warunkach i systemach premiowych dla nagradzaniu premiami tych najbardziej oddanych.

Jaki jest klucz do utrzymania wysokiego poziomu zaangażowania i motywacji własnej i współpracowników?

Chcąc utrzymać zaangażowanie, musimy szukać energii i motywacji. Jak to zrobić?  Zacząć od zatrudnienia ludzi, którzy podzielają naszą pasję.  Nie możemy zapominać o szacunku i dobrym wynagradzaniu pracowników.  Ważny jest też wspólny cel, który motywuje zespołową pracę. Często najlepszą motywacją jest osiąganie celów indywidualnych i zespołowych, zwłaszcza jeśli są one jasno wyznaczone i mierzalne. W sytuacji, gdy pracownicy tracą motywację, istotne jest bezpośrednie wsparcie i inspiracja ze strony lidera, który potrafi pociągnąć ludzi za sobą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej, gdy motywacja do działania wywodzi się z wewnętrznej chęci i jest wspierana przez samodyscyplinę oraz zaangażowanie w osiąganie celów. To niezbędna cecha osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą. Jako przedsiębiorca, nie otrzymujemy zadań od szefa, ponieważ to my jesteśmy główną osobą, na którą patrzą inni w razie kryzysu.

Warto jednak pamiętać, że motywacja może również pochodzić z zewnętrznych źródeł. Dlatego niektórzy przedsiębiorcy z przyjemnością korzystają z usług mentorów biznesowych - doświadczonych osób, które osiągnęły sukces i posiadają wiedzę na temat pułapek, jakie mogą czekać na niedoświadczonych przedsiębiorców. Osobiście cieszę się, że mogę doradzać młodym przedsiębiorcom w trudnych dla nich sytuacjach. Jednak zawsze podkreślam, że te rady nie powinny być przyjmowane bezkrytycznie. Każda firma jest unikalna, a jej właściciel powinien podejmować decyzje samodzielnie. Sesje z mentorem są doskonałą okazją do poszukiwania inspiracji.

Czy istnieją jakieś łatwe wskazówki dla osób, które pragną być bardziej wytrwałe?

Skuteczność w osiąganiu celów zależy od kilku czynników. Po pierwsze, musimy mieć wiarę w siebie, po drugie, wytrwałość w pokonywaniu przeszkód, a po trzecie, zasoby, takie jak czas, środki finansowe i wiedzę. Ponadto, utrzymanie zaangażowania jest łatwiejsze, gdy wykonujemy pracę, którą kochamy, a nie tę, którą musimy wykonywać.

Warto uporządkować swoje projekty i zadania, aby zwiększyć swoją skuteczność bez konieczności pracy w biurze po 16 godzin dziennie. Można na przykład skorzystać z aplikacji do organizacji pracy, które oferują podstawowe funkcjonalności za darmo.

Jako mentor biznesowy zauważyłam, że przedsiębiorcy często zapominają, że powinni nagradzać również siebie za osiągnięcia. Osiąganie celów musi kojarzyć się z nagrodą i samorealizacją, a nie z odhaczaniem kolejnych zadań na liście. Zachowanie równowagi między pracą a życiem prywatnym daje nam więcej satysfakcji i pozwala nam pracować wydajniej.

Spojrzenie na firmę z innej perspektywy może pomóc nam znaleźć nowe pomysły. Na przykład, w mojej pracy czerpię wiele energii z wyjazdów do Miami, gdzie prowadzę kilka firm. Po powrocie mam więcej pomysłów, a dzięki temu firmy szybciej się rozwijają. Dlatego warto szukać inspiracji w różnych miejscach, aby uniknąć wpadnięcia w pracoholizm i jednocześnie osiągać sukcesy.

Bez wątpienia zgodzi się Pani, że mimo przestrzegania wszystkich wskazówek, osiągnięcie celów nie jest łatwe. Co zatem stanowi największą przeszkodę w realizacji naszych celów?

Bycie bardzo obowiązkowym i konsekwentnym może wywołać frustrację i negatywne odczucia związane z porażkami. Dlatego tak ważne jest, aby stawiać sobie realne cele, które będą do osiągnięcia. Cele, które są niemożliwe do zrealizowania, mogą nas zniechęcać i sprawiać, że łatwiej akceptujemy porażki. Natomiast łatwiejsze do osiągnięcia cele dają nam możliwość przekraczania naszych oczekiwań i czerpania radości z osiągnięcia postawionych sobie zadań.

Każdy projekt związany z biznesem niesie ze sobą pewne ryzyko. Właściciele firm muszą mieć odwagę i umiejętność podejmowania decyzji w trudnych sytuacjach. Jednocześnie nie należy przesadzać z ryzykiem i zaciągać zbyt dużych pożyczek, szczególnie na samym początku działalności. W biznesie to ludzie są kluczowym elementem. Dlatego tak ważne jest dbanie o pracowników i kontrahentów. Razem powinniśmy cieszyć się z osiągnięcia celów, bo sukcesy firmy to zasługa całego zespołu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA