REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budowanie marki osobistej

Elżbieta Jachymczak
Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją
Budowanie marki osobistej /Fot. Fotolia
Budowanie marki osobistej /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Budowanie marki osobistej stało się w ostatnim czasie jednym z ważniejszych elementów prowadzenia własnego biznesu i nie tylko. Jest to jeden ze sposobów na efektywny marketing oraz ciekawą formę reklamy siebie oraz swoich towarów czy usług.

Na proces budowania marki składa się kilka elementów takich jak na przykład ciekawa autoprezentacja, storytelling czy właściwe poruszanie się po mediach społecznościowych. Jak skutecznie zbudować własną markę osobistą? Jakich narzędzi używać do budowania marki osobistej? Co zrobić, aby nasza marka osobista stale była podsycana? Na te i inne pytania odpowiem w niniejszym artykule.

REKLAMA

Jak skutecznie zbudować własną markę osobistą?

W jakimkolwiek momencie życie byśmy nie byli budowania marki nie zaczynamy od zera. Każdy z nas ma już jakieś umiejętności, predyspozycje, talenty oraz zdobył już jakieś doświadczenie zawodowe. Proces budowania marki zaczyna się, więc od uświadomienia sobie, kim chcę być i jak chcę być postrzegany. Jeśli mówimy o budowaniu marki osobistej, jaką jest nasze nazwisko musimy zadać sobie pytanie – w jakim celu to robimy? Do czego nam to będzie potrzebne? Jakie będą tego konsekwencje? Odpowiedzi na te pytania pozwolą obrać na kierunek naszych działań. Budowanie marki wymaga czasu. Często na początku nie wiemy dokładnie jakie działania powinniśmy podjąć. Wtedy rozwiązaniem może być kierunek naszego rozwoju osobistego i zawodowego. Kiedy określimy gdzie chcielibyśmy być za 3-5 lat wtedy łatwiej będzie nam stworzyć plan działania.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Istotnym elementem w procesie budowania marki osobistej jest pokazanie się z jak najlepszej strony. Możemy zacząć budować swoją markę od pokazania się w lokalnej gazecie branżowej, wystąpieniu w radio przy okazji eventów organizowanych w danym mieście bądź zaistnieniu w lokalnym środowisku branżowym. Każde wystąpienie publiczne takie jak prelekcje, szkolenia, treningi, warsztaty są bardzo dobrym sposobem na promowanie siebie i tego, co robimy.

Jakich narzędzi używać do budowania marki osobistej?

W dobie Internetu budowanie marki osobistej sprowadza się głównie do zaistnienia w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn i inne.
W zależności, w jakiej branży działamy kanał dystrybucji naszych produktów może być inny. Pisząc artykuły mogę wybrać prasę papierową bądź internetową. Prowadząc salon kosmetyczny można wybrać promowanie swoich usług w postaci zdjęć na Instagramie. Istotnym elementem w budowaniu marki odgrywa fotografia biznesowa. Dobrze zrobione zdjęcia w ciekawych ujęciach przez profesjonalnego fotografa podnoszą naszą wartość, jako eksperta w swojej dziedzinie. Fotografię biznesową możemy wykorzystać, jako naszą wizytówkę na naszej stronie internetowej lub np. w gazecie, której udzielaliśmy wywiadu. Zadbajmy o to, aby zdjęcia robione nam na eventach również odwzorowywały nasz potencjał i były zgodne z naszą działalnością. Ciężko być wiarygodnym sprzedawcą w stroju sportowym lub stylistką, która sama nie nosi dobrze dobranych ubrań. Innym narzędziem aktywnego budowania marki osobistej może być nagrywanie krótkich filmików na kanale YouTube bądź nagranie webinaru branżowego. Bycie przed kamerą jest dużym wyzwaniem, na które nie każdy będzie w stanie się odważyć. Jednak w dzisiejszych czasach wystąpienia publiczne są siłą napędową budowania marki osobistej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić, aby nasza marka osobista stale była podsycana?

REKLAMA

Budowanie marki osobistej to proces, który ciągle trwa. Nie należy zapominać o stałym podsycaniu tego procesu. Możemy to robić publikując systematycznie artykuły branżowe, bywając na eventach networkingowych czy konferencjach branżowych. W ten sposób budujemy markę eksperta w swojej dziedzinie. Każde aktywne działanie powodujące upublicznienie tego, co robimy jest dobrym sposobem na podsycanie procesu budowania marki. Nie dajmy odbiorcom zapomnieć o sobie. Starajmy się na bieżąco również śledzić, co robi nasza konkurencja, abyśmy mogli być o krok przed nimi.

Budowanie marki osobistej pozwala nam na zdobywanie kolejnych doświadczeń, które będę powodować wzrost naszej firmy bądź nas samych. Dobrze funkcjonująca marka osobista na pewnym etapie działalności firmy sama się sprzedaje. Na pewno każdy z nas zna takie marki. Dbajmy o to, aby i nasze nazwisko było rozpoznawalne i dobrze kojarzone w otaczającym nas świecie. Nie ważne kogo Ty znasz, ważne kto zna Ciebie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA