REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdzie może szukać pracy osoba w wieku powyżej 50 lat?

Jeśli osoba nie posiada bogatego doświadczenia, powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników.
Jeśli osoba nie posiada bogatego doświadczenia, powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników.

REKLAMA

REKLAMA

Etap kariery powyżej 50 roku życia jest określany jako późna kariera. Przewagę konkurencyjną pracowników na tym etapie stanowi doświadczenie. Od jego bogactwa, zróżnicowania, wszechstronności lub też wyspecjalizowania zależy to na ile cennymi mogą być specjalistami w swych dziedzinach i na ile pożądani mogą być dla potencjalnych pracodawców.

W większości przypadków dynamika kariery na tym etapie się zmniejsza. Ludzie bardziej niż wcześniej szanują pracę, mając świadomość jak trudne może być w tym wieku znalezienie kolejnej. Jest to także okres, w którym zdobyta wcześniej wiedza i zgromadzone doświadczenie czynią niektóre osoby szczególnie predysponowanymi do obejmowania ról o strategicznym charakterze.

REKLAMA

REKLAMA

Wiąże się to ze zdolnością do kompleksowego ujmowania zjawisk, analizy złożonych procesów i formułowania perspektywicznych, wielowariantowych planów działania. W tym wieku rosną też najczęściej zdolności koncyliacyjne, co wiele osób czyni szczególnie odpowiednimi do pełnienia funkcji polegających na koordynowaniu działań ludzkich w złożonych i skomplikowanych okolicznościach.

Okres ten u kobiet trwa co najmniej dziesięć lat, u mężczyzn, którzy wiek emerytalny osiągają w 65. roku życia, trwa przynajmniej piętnaście lat. W różnym stopniu u różnych osób może on się wydłużać przez opóźnianie momentu przejścia na emeryturę albo przez prowadzenie – już po osiągnięciu wieku emerytalnego – dalszej zawodowej lub quasi-zawodowej działalności. Tak przynajmniej w większości myśl pracodawcy i w ten sposób myślą podczas rekrutacji – wskazuje na to badanie przeprowadzone przez Marka Suchara.

Jeśli zatem dana osoba w wieku powyżej 50-tki szuka pracy na stanowisku specjalisty w firmach o utrwalonej pozycji na rynku, z solidną bazą klientów, argumentem przemawiającym za zatrudnieniem jest „sporo przeżyłem, z wieloma niespodziewanymi rzeczami dałem sobie radę, przez co wyrobiłem w sobie pokorę i podstawowe procedury, dzięki którym dam sobie radę również z nowymi niespodziankami”.

Przeczytaj także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze pracodawcy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeśli do tego posiada doświadczenie kierownicze, to jest naprawdę łakomym kąskiem dla pracodawcy i wiek nie stanowi wtedy przeszkody w zatrudnieniu – o ile faktycznie doświadczenie zawodowe i osiągnięcia (a konkretniej – plastyczne i konkretne opowiadanie o rozwiązanych sytuacjach) są bogate i w pewnym stopniu niedostępne młodszym konkurentom.

Jeśli natomiast osoba nie posiada bogatego doświadczenia (bo np. pracowała tylko w jednym miejscu), powinna jako argumentu użyć powtarzalności osiąganych wyników i znajomości procedur pracy. To bardzo pożądane cechy nie tylko dla dojrzałych firm lub niewielkich zakładów lokalnych (bo dają pewność, że pracownik nie będzie starać się zabłysnąć, ale skupi się na osiąganiu zakładanych wyników), ale też dla młodych start-upów (bo oprócz nastoletnich wizjonerów takie firmy potrzebują kilka osób, które dadzą bezpieczną podstawę wyników pracy na której można budować śmiałe pomysły – bardzo lubią takie podejście inwestorzy venture).

Polecamy serwis Szkolenia

Artykuł opisujący etap późnej kariery pochodzi z książki „Modele karier. Przewidywanie kolejnego kroku” Marka Suchara (Wydawnictwo C.H. Beck, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA