| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Czym jest facylitacja?

Czym jest facylitacja?

Jak często spotykasz się z napięciem, wynikającym z obecności innych osób i możliwości oceny Twoich działań przez nich? Czy zdarza Ci się, że wpływa to na jakość wykonywanych przez Ciebie zadań? Wzajemny wpływ osób na siebie to nic innego jak facylitacja.

Rola facylitatora

Celem facylitacji jest, między innymi, podnoszenie jakości wykonywanej pracy. Facylitator dąży do poprawy współpracy, dzięki czemu wzrasta znacznie komfort i higiena działań grupy, a w efekcie zbliżamy się do wyznaczonego celu. Poprzez pomoc w realizacji zamierzonych celów, łatwiej nam się skoncentrować na powierzonym działaniu i równocześnie uszanować pracę innych.

Facylitator nie staje po żadnej stronie sporu, nie krytykuje jednych opinii, by móc pochwalić inne. Jego rola sprowadza się do uporządkowania dyskusji i sporządzenia zasad, wedle których będzie ona prowadzona. Wskazuje kolejne punkty utworzonego planu, proponuje techniki, jakie ułatwią pracę, i monitorując jedynie pracę grupy, pomaga doprecyzować rozwiązanie.

Zjawisko to ma także pozytywny wpływ na relacje interpersonalne w grupie. Dzięki pracy facylitatora dostrzegamy odrębność charakterów naszych współpracowników i uczymy się szanować ich odmienne opinie, co zdaje się mieć pozytywny oddźwięk w zażegnaniu konfliktów i osiąganiu konsensusu. Cenna staje się dyskusja, która mimo różnorodności kulturowo-środowiskowej, pozostaje wolna od napięć i stresu. Konwersacja ta ma na celu pozyskanie cennych opinii członków grupy, gdyż poprzez wymianę myśli zbliża się do określonego celu.

Facylitator ma tę przewagę nad konsultantem, że proponuje indywidualnie zaprojektowane przez siebie metody pracy, biorące pod uwagę predyspozycje i mocne strony członków grupy, nie ulegając utartym schematom.

Zobacz serwis: Manager

Wpływ facylitacji na nasze życie

Facylitację możemy również odnieść do własnego życia, rozwijając się indywidualnie. Dzięki stwarzaniu sytuacji, w której jesteśmy obserwowani, działamy intensywniej, co doskonale może przełożyć się na nasze życie zawodowe. Poprzez takie treningi uczymy się wydajności naszej pracy, całkowitej koncentracji i osiągamy poprawę wyników.

Sukces współczesnego marketingu nie polega już bowiem na twardym zarządzaniu i znajomości wszelkich reguł biznesowych. Odpowiednie zmotywowanie do współpracy i mobilizacja grupy do doskonalenia swojego warsztatu, stanowią istotne ogniwo w prężnym rozwoju firmy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »