REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pozorna atrakcyjność kontroferty

 HAYS Poland
Doradztwo personalne
Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione.
Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca proponując kontrofertę z reguły najpierw kieruje się najlepszym interesem firmy. Szacunkowo 80% osób, które przyjęło kontrofertę, w ciągu sześciu miesięcy rozstaje się z pracodawcą.

Pokusy kontoferty

Przed taką rozmowa warto dobrze się przygotować – bo okazuje się że pracownicy często wystawiani są na pokuszenie poprzez obecnych pracodawców dostając właśnie kontrofertę w postaci:

REKLAMA

  • podwyżki,
  • awansu bądź takiej obietnicy w odniesieniu do niedługiej przyszłości,
  • stworzenia nowego atrakcyjnego miejsca w strukturze firmy.

To wszystko, co do tej pory wydawało się niedostępne masz właśnie w zasięgu ręki. Pokusa wydaje się duża, a ryzyko niepowodzenia subiektywnie mniejsze niż w przypadku zmiany pracy. Dodatkowo pojawiające się poczucie winy i braku lojalności wobec pracodawcy (z którym pewnie jesteś związany od lat) może spowodować, że Twoje plany zupełnie się odwrócą i postanowisz zostać w obecnej firmie.

Zobacz także: Organizowanie rozwoju firmy

Korzyść dla firmy, a nie dla pracownika

REKLAMA

Okazuje się że kontroferta przedstawiana jest najczęściej nie ze względu na to, co jest najlepsze dla Ciebie, ale co w danej chwili jest najlepsze właśnie dla firmy. Znalezienie kolejnego doświadczonego i cennego pracownika na tak trudnym rynku może okazać się nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim czasochłonne. Ponadto pozostawienie projektu, na którym pracujesz, czy też inwestycji, którą nadzorujesz bez opieki może przynieść firmie poważne straty. Tak naprawdę w interesie firmy jest zatrzymanie Ciebie w organizacji.

Owszem, Twoja trudna rozmowa z pracodawcą może być uświadamiająca również dla drugiej strony – pytanie tylko, dlaczego dopiero w momencie, gdy chcesz odejść, firma robi wszystko by Ciebie zatrzymać? Taka decyzja nie jest podejmowana z dnia na dzień i zapewne nie raz wysyłałeś sygnały, że coś Ciebie w tej pracy frustruje. Czy dodatkowe profity związane z kontrofertą nie powinny już dawno zostać Ci przyznane w uznaniu jakości Twojej pracy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akceptacja kontroferty

Akceptacja kontroferty może być błędem między innymi dlatego, że zmienia się ocena Twojej osoby nie tylko w obliczu szefa, ale też współpracowników – chciałeś zrezygnować z tej pracy, ale jednak w niej pozostałeś. Zaufanie zostało podważone - trudno będzie dowieść lojalności wobec firmy i swojej grupy, skoro próbowałeś z niej odejść.

REKLAMA

Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione. Z perspektywy firmy - w trudnej sytuacji prawdopodobnie zwalniane będą osoby, które okazały się nielojalne. Z Twojej perspektywy - jeżeli było to tylko doraźna zmiana danego elementu pracy (np. podwyżka) zapewne da o sobie znać w niedługiej przyszłości.

Reasumując przyjęcie kontroferty nie jest dobrym krokiem, dlatego zanim w ogóle podejmiesz poszukiwania nowego pracodawcy zastanów się nad możliwościami, jakie daje Ci dzisiejsza praca.

Polecamy Motywowanie

Przeanalizuj sytuację

Warto to wszystko sobie wcześniej przeanalizować i być może podczas codziennej pracy porozmawiać z szefem o dręczących Cię problemach. Oceń zatem powody, dla których chcesz odejść, również powody, dla których postanowiłeś rozważyć propozycję pracy w innym miejscu oraz swoje cele zawodowe.

Nigdy też nie traktuj kontroferty jako próby wymuszenia na pracodawcy atrakcyjniejszych warunków pracy. Taki szantaż rzadko kończy się sukcesem. Jeżeli już podejmiesz decyzję o zmianie, konsekwentnie się jej trzymaj, bo błąd na ścieżce kariery może rzeczywiście dużo Cię kosztować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA