| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Personel > Motywowanie > Pozorna atrakcyjność kontroferty

Pozorna atrakcyjność kontroferty

Pracodawca proponując kontrofertę z reguły najpierw kieruje się najlepszym interesem firmy. Szacunkowo 80% osób, które przyjęło kontrofertę, w ciągu sześciu miesięcy rozstaje się z pracodawcą.

Pokusy kontoferty

Przed taką rozmowa warto dobrze się przygotować – bo okazuje się że pracownicy często wystawiani są na pokuszenie poprzez obecnych pracodawców dostając właśnie kontrofertę w postaci:

  • podwyżki,
  • awansu bądź takiej obietnicy w odniesieniu do niedługiej przyszłości,
  • stworzenia nowego atrakcyjnego miejsca w strukturze firmy.

To wszystko, co do tej pory wydawało się niedostępne masz właśnie w zasięgu ręki. Pokusa wydaje się duża, a ryzyko niepowodzenia subiektywnie mniejsze niż w przypadku zmiany pracy. Dodatkowo pojawiające się poczucie winy i braku lojalności wobec pracodawcy (z którym pewnie jesteś związany od lat) może spowodować, że Twoje plany zupełnie się odwrócą i postanowisz zostać w obecnej firmie.

Zobacz także: Organizowanie rozwoju firmy

Korzyść dla firmy, a nie dla pracownika

Okazuje się że kontroferta przedstawiana jest najczęściej nie ze względu na to, co jest najlepsze dla Ciebie, ale co w danej chwili jest najlepsze właśnie dla firmy. Znalezienie kolejnego doświadczonego i cennego pracownika na tak trudnym rynku może okazać się nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim czasochłonne. Ponadto pozostawienie projektu, na którym pracujesz, czy też inwestycji, którą nadzorujesz bez opieki może przynieść firmie poważne straty. Tak naprawdę w interesie firmy jest zatrzymanie Ciebie w organizacji.

Owszem, Twoja trudna rozmowa z pracodawcą może być uświadamiająca również dla drugiej strony – pytanie tylko, dlaczego dopiero w momencie, gdy chcesz odejść, firma robi wszystko by Ciebie zatrzymać? Taka decyzja nie jest podejmowana z dnia na dzień i zapewne nie raz wysyłałeś sygnały, że coś Ciebie w tej pracy frustruje. Czy dodatkowe profity związane z kontrofertą nie powinny już dawno zostać Ci przyznane w uznaniu jakości Twojej pracy?

Akceptacja kontroferty

Akceptacja kontroferty może być błędem między innymi dlatego, że zmienia się ocena Twojej osoby nie tylko w obliczu szefa, ale też współpracowników – chciałeś zrezygnować z tej pracy, ale jednak w niej pozostałeś. Zaufanie zostało podważone - trudno będzie dowieść lojalności wobec firmy i swojej grupy, skoro próbowałeś z niej odejść.

Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione. Z perspektywy firmy - w trudnej sytuacji prawdopodobnie zwalniane będą osoby, które okazały się nielojalne. Z Twojej perspektywy - jeżeli było to tylko doraźna zmiana danego elementu pracy (np. podwyżka) zapewne da o sobie znać w niedługiej przyszłości.

Reasumując przyjęcie kontroferty nie jest dobrym krokiem, dlatego zanim w ogóle podejmiesz poszukiwania nowego pracodawcy zastanów się nad możliwościami, jakie daje Ci dzisiejsza praca.

Polecamy Motywowanie

Przeanalizuj sytuację

Warto to wszystko sobie wcześniej przeanalizować i być może podczas codziennej pracy porozmawiać z szefem o dręczących Cię problemach. Oceń zatem powody, dla których chcesz odejść, również powody, dla których postanowiłeś rozważyć propozycję pracy w innym miejscu oraz swoje cele zawodowe.

Nigdy też nie traktuj kontroferty jako próby wymuszenia na pracodawcy atrakcyjniejszych warunków pracy. Taki szantaż rzadko kończy się sukcesem. Jeżeli już podejmiesz decyzję o zmianie, konsekwentnie się jej trzymaj, bo błąd na ścieżce kariery może rzeczywiście dużo Cię kosztować.

Czytaj także

Ekspert:

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione.
Badania przeprowadzone przez angielski związek zatrudnionych potwierdzają, że ponad 80% osób, które zgodziły się przyjąć kontrofertę, odchodzą z pracy w przeciągu najbliższych 6 miesięcy lub zostają zwolnione.

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »