REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zalanie mieszkania - ubezpieczenie nie gwarantuje przyznania odszkodowania

odszkodowanie za zalanie mieszkania; ubezpieczenia majątkowe
odszkodowanie za zalanie mieszkania; ubezpieczenia majątkowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Choć wzrasta ilość dostępnych na rynku ubezpieczeń majątkowych i OC, zakłady ubezpieczeń odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za, np., zalanie mieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Co na to Sąd Najwyższy?

Do najczęstszych przyczyn „zalania” w budynku wielorodzinnym należą: nieszczelność rur doprowadzających wodę lub nieczystości oraz usterki urządzeń pobierających wodę (np. pralki, zmywarki), które należy uznać za zdarzenie losowe, niewynikające z zaniechania właściciela lub użytkownika lokalu.

REKLAMA

Podstawy prawne odpowiedzialności za zalanie

REKLAMA

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 2012 r. (sygn. akt III CZP 41/12) stanowi  kontynuację utrwalonej linii orzeczniczej dotyczącej  podstawy prawnej odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wylaniem wody w budynku z lokalu do innego lokalu. Dotychczasowe wątpliwości dotyczyły zakresu zastosowania art. 433. Wskazany przepis statuuje odpowiedzialność na zasadzie ryzyka za szkodę wyrządzoną wyrzuceniem, wylaniem lub spadnięciem jakiegokolwiek przedmiotu z zajmowanego pomieszczenia.

Z powyższego więc płynie wniosek, iż do naprawienia szkody wynikłej z zalania lokalu wodą z innego lokalu zastosowania znajdzie zasada winy wyrażona art. 415 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym "Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia".

Szkoda zalaniowa

Prawnicy coraz częściej spotykają się w praktyce z sytuacją, w której dochodzi do szkody zalaniowej, natomiast zakład ubezpieczeń odmawia przyjęcia za nią odpowiedzialności, mimo że zawiera się ona w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Konsekwencją tego, w przeważającej ilości przypadków, jest  skierowanie przez poszkodowanego roszczeń bezpośrednio do sprawcy lub żądania regresowego (zwrotu wypłaconego odszkodowania) przez zakład ubezpieczeń zalanego.

Na przykład mieszkanie pana A zostało zalane przez panią B - sąsiadkę z góry. Pani B poinformowała pana A, że przyczyną szkody było pęknięcie węża doprowadzającego wodę do pralki. Pokazała również polisę OC obejmującą tego rodzaju zdarzenia. Pan A zgłosił szkodę, po czym otrzymał decyzję odmowną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ryzyko zakupu ubezpieczenia majątkowego

REKLAMA

Ubezpieczyciel w oparciu o art. 415 w zw. z art. 6 Kodeksu cywilnego (odnoszącego się do ciężaru dowodu) odmawia wypłaty odszkodowania, nie przedstawia zarazem własnych ustaleń poczynionych w postępowaniu likwidacyjnym (czyli m. in. opinii rzeczoznawcy o przyczynie szkody). W takim wypadku poszkodowany raczej skorzysta z własnego ubezpieczenia mieszkania niż z powództwa cywilnego. Gdy to odszkodowanie otrzyma, jego ubezpieczyciel wystąpi z żądaniem regresowym bezpośrednio do pani B. Dlaczego więc pomimo wykupienia ubezpieczenia, pani B ponosi ryzyko tego zdarzenia?

Problem przerzucania przez ubezpieczycieli obowiązku ustalenia odpowiedzialności i rozmiaru szkody na poszkodowanych kłóci się nie tylko z przepisami (art. 15 i 16) ustawy o działalności ubezpieczeniowej, ale również z podstawową przyczyną zakupu ubezpieczenia mieszkania. Zjawisko takie można tłumaczyć dążeniem działów likwidacji zakładów ubezpieczeniowych do poprawienia wyniku finansowego przedsiębiorstwa dzięki obniżonej „szkodowości”. Wydaje się, że taka praktyka może skutkować obniżeniem zaufania do instytucji ubezpieczenia, co z kolei może zaowocować niższym przypisem składki ubezpieczeniowej.  

Akcyza na samochody 2012 / 2013

Sprawdź banderolę przez internet

Meldunek zniknie od 2016 r. - od 2013 r. spore ułatwienia


Jak odzyskać odszkodowanie za zalanie?

Na gruncie aktualnych regulacji prawnych pani B będzie zmuszona uczestniczyć w sporze sądowym z panem A lub jego ubezpieczycielem. Jeżeli pani B nie poczuwa się do zaspokojenia roszczeń, szansą na korzystne załatwienie sprawy bez udziału po jej stronie profesjonalnego pełnomocnika będzie przypozwanie (inaczej: interwencja uboczna) zakładu ubezpieczeń, u którego w momencie zalania posiadała ochronę ubezpieczeniową.

Sąd wezwie ubezpieczyciela do udziału w sporze jako strony - wtedy w interesie ubezpieczyciela będzie wygranie sporu, co związane będzie z powołaniem i opłaceniem biegłego, który ustali przyczynę powstania szkody. Na podstawie opinii wydanej przez biegłego sąd ustali, czy pani B lub jej ubezpieczyciel powinni zapłacić za zalanie.

Podobne lub wręcz identyczne szkody zalaniowe zdarzają się w Polsce codziennie.

Zalanie i co dalej?

Powyższe rozważania skłaniają do wysunięcia wobec ustawodawcy postulatu podniesienia poziomu ochrony związanej z zalaniami poprzez wprowadzenie przepisu o odpowiedzialności na zasadzie ryzyka w przypadku zalania innego lokalu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jeśli ów postulat byłby wprowadzony w życie, oznaczałoby to dla Pani B, przede wszystkim, ukrócenie możliwości jej ubezpieczyciela do uchylania się od odpowiedzialności odszkodowawczej. W takim stanie prawnym towarzystwa ubezpieczeniowe musiałyby wykazać, w celu uniknięcia wypłaty odszkodowania, iż do szkody zalaniowej doszło na skutek siły wyższej lub osoby trzeciej za którą ubezpieczony nie ponosi odpowiedzialności.

Wiązałoby się to z koniecznością przeprowadzenia wnikliwego i rzetelnego procesu likwidacji oraz spokojem pani B wynikającym ze świadomości posiadania realnej ochrony ubezpieczeniowej.

Na razie pani B może liczyć na pomoc prawników, którzy umożliwią odzyskanie zapłaconego odszkodowania od nierzetelnego ubezpieczyciela.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA