| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie zespołem > Kiedy praca szkodzi?

Kiedy praca szkodzi?

Większość z nas spędza w pracy średnio nawet jedną trzecią swojego życia. To bardzo dużo, dlatego też wszelkie niewygody i szkodliwe warunki okazują się mieć niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Co szkodzi najbardziej

Polacy często skarżą się na nadmiar obowiązków, jakie przychodzi im wypełniać. Jeśli nie chcą oni spędzać w pracy więcej czasu niż zostało to uzgodnione, wiąże się to zazwyczaj z próbą nadrabiania zaległości w domu. Dodatkowo, niemal połowa pracowników wskazuje, że ich wynagrodzenie nie jest adekwatne do ilości wykonywanych zadań. Poczucie niewywiązywania się z obowiązków jest poważnym źródłem stresu - jednego z najbardziej niekorzystnych dla naszego zdrowia czynników.

Jak pokazuje raport, przygotowany przez Melisanę Klosterfrau na podstawie badań Pentor International Research, aż 85% aktywnych zawodowo Polaków przyznaje, że odczuwa stres w miejscu pracy. Oczywiście nie każdy z nas denerwuje się tym samym i w równym stopniu. To, jak bardzo jesteśmy narażeni na stres, zależy w dużym stopniu od naszej osobowości. Osoby wrażliwe, ze skłonnością do perfekcjonizmu lub charakteryzujące się pesymistycznym podejściem do rzeczywistości, częściej cierpią w wyniku nadmiaru napięć nerwowych.

Przyczyną złego samopoczucia w miejscu pracy staje się również przemęczenie, konieczność zostawania po godzinach oraz uciążliwe warunki, na przykład: za wysoka lub za niska temperatura, hałas, zbyt mała przestrzeń. Jak się okazuje, także miejsce, gdzie przyszło nam pracować, nie pozostaje bez wpływu na nasz komfort psychiczny. W Warszawie 94 na 100 przebadanych pracowników jest zestresowanych. To najwięcej w skali całego kraju. Najmniej na napiętą sytuację w miejscu pracy narzekają mieszkańcy województw południowych - tam tylko 81% osób aktywnych zawodowo wskazuje na przeżywany stres. Mimo dość dużej różnicy, wynik ten nie świadczy najlepiej o sytuacji większości pracujących w naszym kraju.

Negatywnie na nasze organizmy wpływa również konieczność pracy na siedząco, gdyż w niewłaściwej pozycji obciążamy kręgosłup o wiele bardziej niż miałoby to miejsce podczas stania lub chodzenia. Wynika stąd wiele schorzeń, które stają się bolesne i uciążliwe. Na nasze nieszczęście, współczesna medycyna nie ma nam zbyt wiele do zaoferowania, zwłaszcza jeśli zmiany chorobowe powstały w ciągu wielu lat zaniedbań. Dlatego warto dbać o utrzymywanie właściwej postawy w trakcie siedzenia. Regularnie uprawiany sport również stanowi dobrą profilaktykę nie tylko przed postępującymi zwyrodnieniami kręgosłupa, ale również chorobami krążenia, będącymi zmorą pracowników biurowych.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK