REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Właściwe kierowanie zespołem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Marta Wilczkowska
Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.

REKLAMA

REKLAMA

Menadżer w swojej pracy powinien stosować twórcze i świadome kierowanie, które dotyczyłoby własnych zachowań oraz pracy kierowanego przez niego zespołu.

Warto poznać cechy oraz przesłanie twórczego i świadomego kierowania. Zachowania kierowników wobec podwładnych i zachowania wobec swoich zadań są, przede wszystkim, uzależnione od potencjału kierownika i potencjału podwładnych oraz od warunków, w których współpracują.

REKLAMA

Kierowanie a kreatywność

Kreatywność w kierowaniu powinna polegać na sięganiu po wszystkie środki pomagające w osiąganiu samoświadomości. Kierowanie kreatywne to dorastanie do własnej indywidualności. D. Goleman – autor „Inteligencji emocjonalnej" w swoich pracach tak charakteryzuje samoświadomość: „Oznacza ona głębokie zrozumienie swoich atutów, słabości, emocji, potrzeb i motywów. Ludzie o dużej samoświadomości nie są ani nadmiernie pesymistyczni, ani nie żywią nadmiernych nadziei. Można powiedzieć, że są uczciwi sami wobec siebie i wobec innych". 

Polecamy: Atmosfera w pracy - działanie we wspólnym celu

REKLAMA

Zauważają także, w jaki sposób ich odczucia wpływają na nich samych i na inne osoby oraz na ich osiągnięcia w pracy. Ludzie z silnie rozwiniętą samoświadomością rozmawiają bez oporów o swych atutach i ograniczeniach, nie bojąc się krytyki i porażki. W przypadku pojawiania się możliwości zmian, nie poddają się emocjom.
Samoświadomość jest więc jednym z kryteriów wysokiego poziomu inteligencji duchowej oraz otwartości na uczenie się. Mogę przyjąć, że samoświadomość, jest efektem „procesu uczenia się siebie" w dążeniu do samorealizacji.

Dotyczyć winna ona oczywiście nie tylko kierownictwa, ale także pracowników, co podnosić będzie świadomość zbiorową, najważniejszy współcześnie element w nowoczesnej organizacji. W związku z tym, nastąpić powinno odkrywanie przez kierownika potencjału twórczego i świadomości podległych mu współpracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadome kierowanie

Sztuka świadomego kierowania ludźmi polega na rozpoznawaniu ich mocnych i słabych stron oraz szukaniu twórczych sposobów, by zrobić użytek z czyichś talentów. W ten sposób można zbudować zespół będący subtelną kompozycją umiejętności, talentów i osobowości jednocześnie starannie korygując jego słabości.

Gdy współpracownicy są pozytywnie umotywowani, nastawieni i utożsamiają się z grupą - tworzą zgrany zespół, który może sprawnie realizować stawiane przed nim zadania. Zachęcanie zespołu do twórczości i pokierowanie nią może zaistnieć tylko wtedy, gdy sami kierownicy rozumieją i czują twórcze procesy.

Skoordynowanie procesów twórczych grupy pracowniczej jest zadaniem kierowania. Ten zaś powinien być uczciwy i twórczy zarówno wobec siebie, jak i wobec współpracowników.

To unikatowa i rzadka zdolność, a warunkowana w olbrzymiej mierze, samoświadomością. Jak do niej docierać? Jak ją osiągać, budować? Przede wszystkim kontaktem z samym sobą. Aby ten kontakt osiągnąć trzeba wyjść poza kulturowe uwarunkowania i role. Daleko poza stereotypy myślenia, działania, przekroczyć własne bariery w relacjach z innymi ludźmi, w myśleniu o problemach do rozwiązania, zbadać i przeanalizować własny zestaw mocnych i słabych stron, zdiagnozować szanse rozwoju i zagrożenia. 

Polecamy: Szef, który chce wszystko kontrolować

Analiza SWOT? – czemu nie? Praca jest wielka i piękna i… powiem szczerze, że zajmuje całą resztę naszego życia, ale w zamian daje największą chyba satysfakcję twórczą… Dobrze, mocno budowana samoświadomość pozwala w dalszych etapach rozwijać intuicję, komunikować się z impulsami i wizjami twórczymi i budować z nich skrystalizowane koncepcje innowacyjne. Posiadający te umiejętność menedżer będzie potrafił stworzyć, zbudować zespół oparty o pozytywne relacje między członkami, zespół o możliwie najwyższych dla danego doboru osób zdolnościach myślenia i działania twórczego, o dużej skuteczności działania, otwartości na zadania i wyzwania zawodowe.

Warsztaty

Dobrze jest zainicjować ten proces odpowiednim szkoleniem. Wówczas w bezpiecznych warunkach grupy treningowej można zacząć lub pogłębiać budowanie świadomości siebie i własnych zasobów, własnego potencjału.

REKLAMA

Zespoły pracownicze, którym stwarza się podobne warunki sprzyjające kreatywnemu rozwiązywaniu problemów stanowią siłę napędową, wartość i kulturę organizacji, gdzie najważniejszy jest proces budowania koncepcji i poglądów w oparciu o wyobraźnię umożliwiającą opracowanie własnych, twórczych zamysłów, przy pełnym zaufaniu do swojej kreatywności i… swojego szefa.

Jeśli więc wpisać proces świadomego i kreatywnego kierowania niczym kwadrat w koło twórczej świadomości zespołu, otrzymamy mocno i pewnie zbudowane świadome przywództwo kierownicze. Czyż nie jest to wymarzony model?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA