| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Manager > Zarządzanie konfliktami > Co z konfliktem w pracy?

Co z konfliktem w pracy?

Konflikt jest zjawiskiem nieuchronnym w firmach, ponieważ cele, wartości, potrzeby grup i jednostek nie zawsze są zgodne. Sytuacje konfliktowe mogą być oznaką zdrowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Z drugiej strony konflikt może być destrukcyjny.

Konflikty w pracy mogą wydarzać się na różnych poziomach i mogą przybierać wiele różnych form (od cichej dezaprobaty po zachowania agresywne). Mogą wybuchać pomiędzy członkami tego samego zespołu, pomiędzy różnymi zespołami, pomiędzy szefem a zespołem i in. przyczyny mogą być różne. Dynamika konfliktów może być różna. Mogą nagle wybuchać lub tlić się latami. Jednak jedno mają wspólne – ich konsekwencje mogą być poważne zarówno dla jednostek, jak i zespołów a nawet całych firm.

Porównaj: Jak rozwiązywać konflikty w zespole?

Będąc menedżerem twoim zadaniem jest dać organizacji nie tylko najlepszą pracę na jaką cię stać, ale także stworzyć najlepszą możliwą atmosferę pracy, tak by efektywność pracy twoich ludzi była wysoka. Kiedy natomiast pojawią się konflikty powinieneś nie tylko od razu się nimi zająć ale także postarać się by w zespole utrzymać pozytywne stosunki międzyludzkie już po tym, gdy konflikty zostaną rozwiązane. Tak więc umiejętność rozwiązywania konfliktów jest jedną z podstawowych umiejętności, które warto byś opanował.

To w jaki sposób osobiście reagujesz na konflikt, wpływa zasadniczo na twoją umiejętność rozwiązywania konfliktów w zespole. Jeśli każdą sytuację konfliktową z góry uważasz za trudną, to z pewnością taka właśnie się okaże. Jeśli natomiast postrzegasz konflikt jako wyzwanie dla siebie lub też widzisz w nim problem, dla którego należy znaleźć rozwiązanie, to życie Twoje jako menedżera prawdopodobnie będzie łatwiejsze. Pozytywne nastawienie do kwestii rozwiązywania konfliktów jest podstawą sukcesu. 

Polecamy również Zarządzanie konfliktami

Ach, i jeszcze jedno. Wychodzę z założenia, że profilaktyka jest lepsza i..tańsza niż leczenie. Zastanów się więc co możesz robić by zapobiegać konfliktom? A jeżeli już się wydarzą to na pewno ich nie ignoruj.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »