Co z konfliktem w pracy?
REKLAMA
REKLAMA
Konflikty w pracy mogą wydarzać się na różnych poziomach i mogą przybierać wiele różnych form (od cichej dezaprobaty po zachowania agresywne). Mogą wybuchać pomiędzy członkami tego samego zespołu, pomiędzy różnymi zespołami, pomiędzy szefem a zespołem i in. przyczyny mogą być różne. Dynamika konfliktów może być różna. Mogą nagle wybuchać lub tlić się latami. Jednak jedno mają wspólne – ich konsekwencje mogą być poważne zarówno dla jednostek, jak i zespołów a nawet całych firm.
REKLAMA
Porównaj: Jak rozwiązywać konflikty w zespole?
REKLAMA
Będąc menedżerem twoim zadaniem jest dać organizacji nie tylko najlepszą pracę na jaką cię stać, ale także stworzyć najlepszą możliwą atmosferę pracy, tak by efektywność pracy twoich ludzi była wysoka. Kiedy natomiast pojawią się konflikty powinieneś nie tylko od razu się nimi zająć ale także postarać się by w zespole utrzymać pozytywne stosunki międzyludzkie już po tym, gdy konflikty zostaną rozwiązane. Tak więc umiejętność rozwiązywania konfliktów jest jedną z podstawowych umiejętności, które warto byś opanował.
To w jaki sposób osobiście reagujesz na konflikt, wpływa zasadniczo na twoją umiejętność rozwiązywania konfliktów w zespole. Jeśli każdą sytuację konfliktową z góry uważasz za trudną, to z pewnością taka właśnie się okaże. Jeśli natomiast postrzegasz konflikt jako wyzwanie dla siebie lub też widzisz w nim problem, dla którego należy znaleźć rozwiązanie, to życie Twoje jako menedżera prawdopodobnie będzie łatwiejsze. Pozytywne nastawienie do kwestii rozwiązywania konfliktów jest podstawą sukcesu.
Polecamy również Zarządzanie konfliktami
Ach, i jeszcze jedno. Wychodzę z założenia, że profilaktyka jest lepsza i..tańsza niż leczenie. Zastanów się więc co możesz robić by zapobiegać konfliktom? A jeżeli już się wydarzą to na pewno ich nie ignoruj.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.