| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Umorzenie należności z tytułu składek ZUS pomimo braku ich całkowitej nieściągalności

Pomimo braku całkowitej nieściągalności przedsiębiorca może starać się o umorzenie należności z tytułu składek ZUS. Kiedy możliwe jest umorzenie zaległości pomimo braku całkowitej nieściągalności składek?

Umarzanie należności z tytułu składek ZUS

Zasady umarzania należności ubezpieczonych wobec, których możliwe jest umorzenie należności przy braku całkowitej nieściągalności reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 31 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne (Dz.U. z 2003 r. nr 141, poz. 1365).

Z przepisów tego rozporządzenia wynika, że ZUS może umorzyć należności z tytułu składek, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to za sobą zbyt poważne skutki dla zobowiązanego i jego rodziny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Taka sytuacja zachodzi wówczas, gdy: opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, a ponadto w sytuacji poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności oraz w przypadku przewlekłej choroby zobowiązanego lub konieczności sprawowania opieki nad przewlekle chorym członkiem rodziny, pozbawiającej zobowiązanego możliwości uzyskiwania dochodu umożliwiającego opłacenie należności.

Składki ZUS 2015 r.

Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2015

Umorzenie również odsetek

Umorzenie składek pociąga za sobą umorzenie odsetek za zwłokę. Od decyzji w sprawie umorzenia należności nie przysługuje odwołanie do sądu powszechnego (art. 83 ust. 4 ustawy); środkiem odwoławczym jest jedynie wniosek do prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy, a następnie droga sądowo-administracyjna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »