| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Reklama > Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy

Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy

Dlaczego nie widujemy reklam, promujących usługi kancelarii prawnych, ani gabinetów lekarskich? Dlaczego w polskiej prasie i telewizji brak jest haseł typu „Najlepsze metody walki z łuszczycą” lub „Z nami najkorzystniejsze rozwody”?

Taka sytuacja nie wynika z dobrego smaku – kwestie reklamy są dokładnie regulowane przez przepisy prawne.

Prawnicy

We wszystkich zawodach prawniczych obowiązuje zakaz reklamy w typowym tego słowa znaczeniu. Za wolne zawody prawnicze został uznany zawód adwokata, notariusza i radcy prawnego. Jednak oczywiste jest to, że reklama sędziego, czy komornika również byłaby niedopuszczalna – ze względu na publiczny charakter tych profesji.

Zasady Etyki poszczególnych zawodów dokładnie określają zasady dopuszczalnej promocji poszczególnych kancelarii. Generalną zasadą jest zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz zakaz korzystania z reklamy w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z powyższym adwokaci, radcowie prawni oraz notariusze nie mogą promować swojej indywidualnej działalności podczas wystąpień w środkach masowego przekazu, czy umieszczać szyldów sprzecznych z przyjętymi zasadami, a zatem z tzw. hasłami marketingowymi, jaskrawych, przykuwających wzrok.

Dopuszczalne jest natomiast zamieszczanie w prasie informacji dotyczących działalności danego prawnika. Taka informacja powinna zawierać imię, nazwisko, tytuł naukowy, preferencje zawodowe (np. prawo gospodarcze, sprawy rodzinne), adres i numer kontaktowy. Dodatkowo można zawrzeć znajomość języków obcych. Za reklamę nie uważa się także danych teleadresowych w książkach telefonicznych.

Przeczytaj też: Jak zareklamować się w książce telefonicznej

Szyldy nie powinny się nadmiernie wyróżniać i „uchybiać powadze zawodu”. W przypadku notariuszy dopuszczalna jest jedynie biała tablica z czarnym tekstem nad którym powinno widnieć godło państwowe. Na budynkach w których mieści się kancelaria notarialna można umieścić dodatkową tablicę z napisem „Notariusz” i ewentualnie strzałką kierunkową.

Lekarze

Uważa się, że renoma lekarza zależy ściśle od jego umiejętności i dokonań na gruncie zawodowym. Dlatego też pozyskiwanie pacjentów w inny sposób jest zabronione. Kwestię tę reguluje szereg ustaw i katalog zasad etyki i deontologii zawodowej.

Zgodnie z nimi lekarz nie może reklamować się, tak pośrednio, jak i bezpośrednio. Oczywiście dopuszczalne jest umieszczanie informacji o swojej działalności, jednak tak jak w przypadku prawników, może ona zawierać tylko imię, nazwisko, dane kontaktowe, stopień naukowy, specjalizację i dane dotyczące umiejętności w węższych dziedzinach medycyny.

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Informacje te w żadnym wypadku nie mogą mieć charakteru promocyjnego. W szczególności nie powinny być podane w atrakcyjnej formie, czy zachęcać pacjentów do skorzystania z porady lekarskiej poprzez np. podanie cen, składanie obietnic, informowanie o jakości sprzętu medycznego, używanie potocznych określeń itp.

Takie same ograniczenia dotyczą lekarzy weterynarzy.

Doradztwo podatkowe

Osoby świadczące usługi z zakresu doradztwa podatkowego także nie mogą reklamować swojej działalności. Zakaz ten rozciąga się na prywatną praktykę, a także na organy podatkowe, urzędy kontroli skarbowej, ministerstwa oraz pracowników w nich zatrudnionych.

W przypadku złamania tego zakazu, Minister Finansów może skreślić taką osobę z listy uprawniającej do wykonywania tego zawodu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »