REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy

Martyna Wosion
Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy?
Jakie profesje nie mogą korzystać z reklamy?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego nie widujemy reklam, promujących usługi kancelarii prawnych, ani gabinetów lekarskich? Dlaczego w polskiej prasie i telewizji brak jest haseł typu „Najlepsze metody walki z łuszczycą” lub „Z nami najkorzystniejsze rozwody”?

Taka sytuacja nie wynika z dobrego smaku – kwestie reklamy są dokładnie regulowane przez przepisy prawne.

REKLAMA

Prawnicy

We wszystkich zawodach prawniczych obowiązuje zakaz reklamy w typowym tego słowa znaczeniu. Za wolne zawody prawnicze został uznany zawód adwokata, notariusza i radcy prawnego. Jednak oczywiste jest to, że reklama sędziego, czy komornika również byłaby niedopuszczalna – ze względu na publiczny charakter tych profesji.

REKLAMA

Zasady Etyki poszczególnych zawodów dokładnie określają zasady dopuszczalnej promocji poszczególnych kancelarii. Generalną zasadą jest zakaz pozyskiwania klientów w sposób sprzeczny z godnością zawodu oraz zakaz korzystania z reklamy w jakiejkolwiek formie.

Zgodnie z powyższym adwokaci, radcowie prawni oraz notariusze nie mogą promować swojej indywidualnej działalności podczas wystąpień w środkach masowego przekazu, czy umieszczać szyldów sprzecznych z przyjętymi zasadami, a zatem z tzw. hasłami marketingowymi, jaskrawych, przykuwających wzrok.

Dopuszczalne jest natomiast zamieszczanie w prasie informacji dotyczących działalności danego prawnika. Taka informacja powinna zawierać imię, nazwisko, tytuł naukowy, preferencje zawodowe (np. prawo gospodarcze, sprawy rodzinne), adres i numer kontaktowy. Dodatkowo można zawrzeć znajomość języków obcych. Za reklamę nie uważa się także danych teleadresowych w książkach telefonicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj też: Jak zareklamować się w książce telefonicznej

Szyldy nie powinny się nadmiernie wyróżniać i „uchybiać powadze zawodu”. W przypadku notariuszy dopuszczalna jest jedynie biała tablica z czarnym tekstem nad którym powinno widnieć godło państwowe. Na budynkach w których mieści się kancelaria notarialna można umieścić dodatkową tablicę z napisem „Notariusz” i ewentualnie strzałką kierunkową.

Lekarze

REKLAMA

Uważa się, że renoma lekarza zależy ściśle od jego umiejętności i dokonań na gruncie zawodowym. Dlatego też pozyskiwanie pacjentów w inny sposób jest zabronione. Kwestię tę reguluje szereg ustaw i katalog zasad etyki i deontologii zawodowej.

Zgodnie z nimi lekarz nie może reklamować się, tak pośrednio, jak i bezpośrednio. Oczywiście dopuszczalne jest umieszczanie informacji o swojej działalności, jednak tak jak w przypadku prawników, może ona zawierać tylko imię, nazwisko, dane kontaktowe, stopień naukowy, specjalizację i dane dotyczące umiejętności w węższych dziedzinach medycyny.

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Informacje te w żadnym wypadku nie mogą mieć charakteru promocyjnego. W szczególności nie powinny być podane w atrakcyjnej formie, czy zachęcać pacjentów do skorzystania z porady lekarskiej poprzez np. podanie cen, składanie obietnic, informowanie o jakości sprzętu medycznego, używanie potocznych określeń itp.

Takie same ograniczenia dotyczą lekarzy weterynarzy.

Doradztwo podatkowe

Osoby świadczące usługi z zakresu doradztwa podatkowego także nie mogą reklamować swojej działalności. Zakaz ten rozciąga się na prywatną praktykę, a także na organy podatkowe, urzędy kontroli skarbowej, ministerstwa oraz pracowników w nich zatrudnionych.

W przypadku złamania tego zakazu, Minister Finansów może skreślić taką osobę z listy uprawniającej do wykonywania tego zawodu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA