| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Od 1 stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na cały etat wynosi 1750 zł. W pierwszym roku pracy zawodowej pensja pracownika nie może być niższa niż 1400 zł. Obliczając wynagrodzenie, pracodawca powinien uwzględnić składniki zaliczone przez GUS do wynagrodzeń osobowych, takie jak wynagrodzenie zasadnicze, premie i nagrody czy wynagrodzenie dodatkowe.

Kiedy przysługuje wyrównanie

Osiągniętą przez pracownika sumę składników płacowych należy porównać z aktualną kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli suma nie osiągnęła stawki ustawowej, należy wypłacić stosowne wyrównanie. Wyrównanie przysługuje, jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimum. Wypłaca się je za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Wyrównanie przysługuje za każdą godzinę pracy i stanowi różnicę między wysokością stawki godzinowej dla danego miesiąca, wynikającej z wynagrodzenia minimalnego, a stawką godzinową pracownika.

Jeżeli wynagrodzenie pracownika zostało w umowie o pracę określone w stawce minimalnej, np. w 2015 r. 1750 zł, to nie wypłaca się żadnego wyrównania w sytuacji, gdy w danym miesiącu to wynagrodzenie nie zostało osiągnięte, np. z powodu choroby, urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy nieusprawiedliwionej nieobecności.

Jakie należności może potrącić pracodawca z wynagrodzenia?

Przykład

Na wynagrodzenie pracownicy składa się wynagrodzenie zasadnicze ustalone na poziomie 1400 zł oraz zmienna miesięczna premia regulaminowa. Załóżmy, że w styczniu 2015 r. premia wyniosła 300 zł i przysługiwała za zadania wykonane tylko w podstawowym czasie pracy (nie podczas pracy nadliczbowej). Oprócz tego pracodawca wypłacił pracownicy wynagrodzenie za 10 dobowych godzin nadliczbowych wraz z 50% dodatkiem. Ponieważ nie uwzględnia się wynagrodzenia ani dodatku (za nadgodziny) w płacy minimalnej, pracownicy należy się wyrównanie. Oblicza się je następująco:

Krok 1. ustalamy stawkę godzinową dla pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy w styczniu, wynikającą z minimalnego wynagrodzenia za pracę:

1750 zł : 160 godz. do przepracowania w styczniu = 10,94 zł,

Krok 2. ustalamy stawkę godzinową wynikającą z wynagrodzenia pracownicy:

1700 zł (wynagrodzenie zasadnicze + premia) : 160 godz. = 10,63 zł,

Krok 3. ustalamy różnicę między obiema stawkami:

10,94 zł – 10,63 zł = 0,31 zł,

Krok 4. ustalamy kwotę wyrównania za każdą godzinę pracy, a więc za 170 godzin (160 podstawowych + 10 nadliczbowych):

0,31 zł × 170 godz. = 52,70 zł.

Za styczeń pracownica otrzyma: 1400 zł + 300 zł + 52,70 zł = 1752,70 zł + wynagrodzenie i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Co należy zaliczyć do składników wynagrodzenia?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK