| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Od 1 stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na cały etat wynosi 1750 zł. W pierwszym roku pracy zawodowej pensja pracownika nie może być niższa niż 1400 zł. Obliczając wynagrodzenie, pracodawca powinien uwzględnić składniki zaliczone przez GUS do wynagrodzeń osobowych, takie jak wynagrodzenie zasadnicze, premie i nagrody czy wynagrodzenie dodatkowe.

Kiedy przysługuje wyrównanie

Osiągniętą przez pracownika sumę składników płacowych należy porównać z aktualną kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeśli suma nie osiągnęła stawki ustawowej, należy wypłacić stosowne wyrównanie. Wyrównanie przysługuje, jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimum. Wypłaca się je za okres każdego miesiąca łącznie z wypłatą wynagrodzenia. Wyrównanie przysługuje za każdą godzinę pracy i stanowi różnicę między wysokością stawki godzinowej dla danego miesiąca, wynikającej z wynagrodzenia minimalnego, a stawką godzinową pracownika.

Jeżeli wynagrodzenie pracownika zostało w umowie o pracę określone w stawce minimalnej, np. w 2015 r. 1750 zł, to nie wypłaca się żadnego wyrównania w sytuacji, gdy w danym miesiącu to wynagrodzenie nie zostało osiągnięte, np. z powodu choroby, urlopu bezpłatnego, wychowawczego czy nieusprawiedliwionej nieobecności.

Jakie należności może potrącić pracodawca z wynagrodzenia?

Przykład

Na wynagrodzenie pracownicy składa się wynagrodzenie zasadnicze ustalone na poziomie 1400 zł oraz zmienna miesięczna premia regulaminowa. Załóżmy, że w styczniu 2015 r. premia wyniosła 300 zł i przysługiwała za zadania wykonane tylko w podstawowym czasie pracy (nie podczas pracy nadliczbowej). Oprócz tego pracodawca wypłacił pracownicy wynagrodzenie za 10 dobowych godzin nadliczbowych wraz z 50% dodatkiem. Ponieważ nie uwzględnia się wynagrodzenia ani dodatku (za nadgodziny) w płacy minimalnej, pracownicy należy się wyrównanie. Oblicza się je następująco:

Krok 1. ustalamy stawkę godzinową dla pełnego miesięcznego wymiaru czasu pracy w styczniu, wynikającą z minimalnego wynagrodzenia za pracę:

1750 zł : 160 godz. do przepracowania w styczniu = 10,94 zł,

Krok 2. ustalamy stawkę godzinową wynikającą z wynagrodzenia pracownicy:

1700 zł (wynagrodzenie zasadnicze + premia) : 160 godz. = 10,63 zł,

Krok 3. ustalamy różnicę między obiema stawkami:

10,94 zł – 10,63 zł = 0,31 zł,

Krok 4. ustalamy kwotę wyrównania za każdą godzinę pracy, a więc za 170 godzin (160 podstawowych + 10 nadliczbowych):

0,31 zł × 170 godz. = 52,70 zł.

Za styczeń pracownica otrzyma: 1400 zł + 300 zł + 52,70 zł = 1752,70 zł + wynagrodzenie i dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych.

Co należy zaliczyć do składników wynagrodzenia?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »