REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie działalności lub wykonywanie pracy w kilku państwach UE

Prowadzenie działalności na własny rachunek w więcej niż jednym państwie
Prowadzenie działalności na własny rachunek w więcej niż jednym państwie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że w sytuacji prowadzenia działalności na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw, podlegasz ustawodawstwu tego państwa, w którym mieszkasz, o ile prowadzisz tam znaczną cześć swojej działalności, czyli przekraczającą 25 %.

Jeżeli nie mieszkasz w żadnym z krajów, w którym prowadzisz znaczną część działalności - podlegasz ustawodawstwu państwa, na którego terytorium znajduje się centrum zainteresowania dla twojej działalności. 

REKLAMA

Centrem interesów dla twojej działalności ustala się w szczególności w oparciu o :

a)  miejsce, gdzie znajduje się twoja stała siedziba lub prowadzona jest stała działalność,

b)  cechy działalności, które obejmują jej zwyczajowy charakter lub czas trwania wykonywania działalności, liczbę świadczonych usług,

c)  twoje zamiary wynikające ze wszystkich okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym ważnym aspektem jest sytuacja osoby, która jednocześnie normalnie prowadzi działalność na własny rachunek i wykonuje pracę w różnych państwach. Tutaj podlega ona ustawodawstwu w tym kraju członkowskim, w którym jest pracownikiem.

Jeśli jednak jest pracownikiem w więcej niż jednym kraju, zastosowanie mają zasady dotyczące podlegania ustawodawstwu państwa, w którym mieszka, jeżeli:

REKLAMA

a) pracuje dla jednego pracodawcy i wykonuje znaczną cześć swojej pracy na terytorium tego państwa, lub
b) pracuje dla kilku przedsiębiorstw lub kilku pracodawców, którzy mają zarejestrowane siedziby lub prowadzą działalność na terytorium różnych państw członkowskich;

W przypadkach, gdy pracownik jest związany tylko z jednym pracodawcą i nie wykonuje znacznej części pracy w państwie, w którym mieszka, ustawodawstwem właściwym jest ustawodawstwo państwa, na terytorium którego jego pracodawca ma zarejestrowaną siedzibę lub prowadzi działalność.

Polecamy:  Ustawodawstwo majace zastosowanie do pracowników w Unii Europejskiej (UE), Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i Szwajcarii , część II: Wykonywanie pracy w w dwóch lub w kilku państwach członkowskich.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Znaczna część pracy i znaczna część wykonywania działalności na własny rachunek

Znaczna część pracy oznacza mierzalną pod względem ilościowym znaczną część całej działalności osoby pracującej, która jest wykonywana w danym państwie.

Nie musi to być koniecznie największa część tej działalności. ZUS bierze w tym przypadku pod uwagę czas pracy i wynagrodzenie oraz inne kryteria, o ile te dwa podstawowe nie będą dawać jednoznacznego wyniku.

Ogólna ocena wykonywania pracy przez pracownika musi wskazywać na ponad 25% pracy, wtedy uznajemy ją za znaczną.

Poprzez znaczną część wykonywania działalności na własny rachunek rozumiemy mierzalną pod względem ilościowym znaczną część "działalności na własny rachunek", która jest wykonywana w danym państwie.  Nie musi to być koniecznie największa część tej działalności.

ZUS bierze pod uwagę:

  • Obrót;
  • Czas pracy;
  • Liczba świadczonych usług i / lub
  • Dochód .

W tym przypadku, by uznać działalność za znaczną, także potrzeba jest 25%.

Uwzględnienie powyższych kryteriów jest obowiązkowe, choć nie jest to wyczerpująca lista i inne kryteria mogą być brane pod uwagę.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA