| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Kierowcy tirów, marynarze - gdzie płacą składki ubezpieczeniowe

Kierowcy tirów, marynarze - gdzie płacą składki ubezpieczeniowe

Według informacji zawartych na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej do osób, które wykonują specyficzną pracę, tj. pracują na terytoriach różnych państw: członkowie personelu transportu lądowego, wodnego lub powietrznego – kierowcy ciężarówek i autokarów, pracownicy żeglugi śródlądowej, kolejarze, lotnicy, zatrudnieni w międzynarodowych przedsiębiorstwach, stosuje się zasady ustalania ustawodawstwa właściwego, które stosuje się do osób pracujących w dwóch lub więcej państwach członkowskich.

Jest tak ponieważ, w obecnie obowiązujących przepisach o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego nie znalazły się szczególne zasady dla pracowników transportu międzynarodowego.

Jeżeli zaś chodzi o marynarzy pracujących na statku, co do zasady objęci są oni ustawodawstwem tego państwa, pod którego banderą statek pływa. Jest to tzw. prawo bandery. Jeśli jednak wykonują pracę najemną na statku pływającym pod banderą jednego państwa, lecz wynagrodzenie za pracę otrzymujesz od przedsiębiorstwa lub osoby, które mają siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności w innym państwie, podlegają ustawodawstwu tego ostatniego państwa, o ile oczywiście w nim zamieszkują.

Polecane: Odliczanie składek na ubezpieczenie społeczne

Polecane: Jaka jest wysokość składek na ubezpieczenie społeczne pracowników?

Przez osobę wykonującą pracę w więcej niż jednym państwie członkowskim rozumiemy osobę:  „wykonując pracę nadal w jednym państwie członkowskim, równocześnie wykonuje odrębną pracę w jednym lub kilku innych państwach członkowskich, niezależnie od czasu trwania ani charakteru tej odrębnej pracy” lub „w sposób ciągły wykonuje na zmianę kilka rodzajów pracy, z wyjątkiem pracy o charakterze marginalnym, w dwóch lub więcej państwach członkowskich, niezależnie od częstotliwości takiej zamiany czy też jej regularnego charakteru.”

Co do zasady osoba pracująca w dwóch lub kilku państwach członkowskich podlega ustawodawstwu państwa, w którym mieszka, pod warunkiem, że
a) pracuje dla jednego pracodawcy i wykonuje znaczną cześć swojej pracy na terytorium tego państwa, lub
b) pracuje dla kilku przedsiębiorstw lub kilku pracodawców, którzy mają zarejestrowane siedziby lub prowadzą działalność na terytorium różnych państw członkowskich;

W przypadkach, gdy pracownik jest związany tylko z jednym pracodawcą i nie wykonuje znacznej części pracy w państwie, w którym mieszka, ustawodawstwem właściwym jest ustawodawstwo państwa, na terytorium którego jego pracodawca ma zarejestrowaną siedzibę lub prowadzi działalność.

Wykonywanie pracy w kilku państwach UE

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »