| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy w okresie od 15 listopada 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę składek na ubezpieczenia społeczne za listopad 2018 r.?

W razie przejścia pracownicy na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca kalendarzowego podstawę wymiaru jej składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe należy zmniejszyć proporcjonalnie. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Od 1 listopada 2018 r. stanowi ją kwota 620 zł.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego ustala się zgodnie z art. 18 ust. 5b i 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych). Stanowi ją kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Podstawa ta nie może być jednak wyższa od kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2018 r. - 4443 zł) oraz nie może być niższa od 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. - 2100 zł). Wartości te ilustruje tabela.

TABELA. Graniczne kwoty podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych w 2018 r.

Limity podstaw

Kwoty podstawy

Maksymalna podstawa

2665,80 zł (4443 zł × 60%)

Minimalna podstawa

1575 zł (2100 zł × 75%)

Z kolei podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych (art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę składek ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »