reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

Pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy w okresie od 15 listopada 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r. W jaki sposób należy ustalić podstawę składek na ubezpieczenia społeczne za listopad 2018 r.?

W razie przejścia pracownicy na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca kalendarzowego podstawę wymiaru jej składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe należy zmniejszyć proporcjonalnie. Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna. Od 1 listopada 2018 r. stanowi ją kwota 620 zł.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu korzystania z urlopu wychowawczego ustala się zgodnie z art. 18 ust. 5b i 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych). Stanowi ją kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy. Podstawa ta nie może być jednak wyższa od kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (w 2018 r. - 4443 zł) oraz nie może być niższa od 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. - 2100 zł). Wartości te ilustruje tabela.

TABELA. Graniczne kwoty podstaw wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych w 2018 r.

Limity podstaw

Kwoty podstawy

Maksymalna podstawa

2665,80 zł (4443 zł × 60%)

Minimalna podstawa

1575 zł (2100 zł × 75%)

Z kolei podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest kwota odpowiadająca wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych (art. 81 ust. 8 pkt 10 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Składki ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy w trakcie miesiąca

W artykule przedstawiono również przykład na temat składek ZUS w razie przejścia na urlop wychowawczy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Posyniak

Kancelaria Radcy Prawnego Jacek Posyniak specjalizuje się przede wszystkim w prawie karnym niosąc pomoc prawną osobom zatrzymanym w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa i to zarówno sprawcom, jak i pokrzywdzonym. Kancelaria zajmuje się także m.in. sprawami z zakresu prawa rodzinnego, drogowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama