| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Mobbing w zatrudnieniu

Mobbing w zatrudnieniu

Wielu pracowników doświadczających złego traktowania w miejscu pracy nie wie o przysługujących im prawach. Czym jest mobbing w zatrudnieniu oraz jak mu przeciwdziałać?

Z danych zebranych przez kancelarię Ecovis Milczarek i Wspólnicy wynika, że skala zjawiska mobbingu w Polsce jest duża. Ofiarą dyskryminacji lub mobbingu mogła być nawet co szósta osoba. Jednocześnie co trzecia osoba przyznaje, że była świadkiem takiego zdarzenia. 

Czym jest mobbing?

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać takim zachowaniom. 

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Roszczenia pracownika z tytułu mobbingu

1. Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę

Negatywne doświadczenia w miejscy pracy mogą wywołać u pracownika wiele chorób. Długotrwały stres i nerwy odbijają się bowiem negatywnie na zdrowiu. W przypadku gdy mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia  może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

2. Odszkodowanie

Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem mobbingu jako przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Zobacz również: Pracownik i ZUS

Podstawa prawna:

Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »