Mobbing w zatrudnieniu
REKLAMA
REKLAMA
Z danych zebranych przez kancelarię Ecovis Milczarek i Wspólnicy wynika, że skala zjawiska mobbingu w Polsce jest duża. Ofiarą dyskryminacji lub mobbingu mogła być nawet co szósta osoba. Jednocześnie co trzecia osoba przyznaje, że była świadkiem takiego zdarzenia.
REKLAMA
Czym jest mobbing?
Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać takim zachowaniom.
Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Roszczenia pracownika z tytułu mobbingu
1. Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę
Negatywne doświadczenia w miejscy pracy mogą wywołać u pracownika wiele chorób. Długotrwały stres i nerwy odbijają się bowiem negatywnie na zdrowiu. W przypadku gdy mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
2. Odszkodowanie
Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem mobbingu jako przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Zobacz również: Pracownik i ZUS
Podstawa prawna:
Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.