| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Mobbing w zatrudnieniu

Mobbing w zatrudnieniu

Wielu pracowników doświadczających złego traktowania w miejscu pracy nie wie o przysługujących im prawach. Czym jest mobbing w zatrudnieniu oraz jak mu przeciwdziałać?

Z danych zebranych przez kancelarię Ecovis Milczarek i Wspólnicy wynika, że skala zjawiska mobbingu w Polsce jest duża. Ofiarą dyskryminacji lub mobbingu mogła być nawet co szósta osoba. Jednocześnie co trzecia osoba przyznaje, że była świadkiem takiego zdarzenia. 

Czym jest mobbing?

Zgodnie z art. 94(3) § 2 kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek przeciwdziałać takim zachowaniom. 

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Roszczenia pracownika z tytułu mobbingu

1. Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę

Negatywne doświadczenia w miejscy pracy mogą wywołać u pracownika wiele chorób. Długotrwały stres i nerwy odbijają się bowiem negatywnie na zdrowiu. W przypadku gdy mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia  może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

2. Odszkodowanie

Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę powinno nastąpić na piśmie z podaniem mobbingu jako przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Zobacz również: Pracownik i ZUS

Podstawa prawna:

Kodeks pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »