reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Niewypłacalność a orzeczenie zakazu prowadzenia działalności

Niewypłacalność a orzeczenie zakazu prowadzenia działalności

Niewypłacalność może doprowadzić do orzeczenia przez sąd zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Pozbawienie przedsiębiorcy praw może obejmować okres od trzech do dziesięciu lat.

Sąd uprawniony jest do orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a także pełnienia funkcji m.in. członka rady nadzorczej lub reprezentanta w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osobie,

która na skutek swojej winy będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości.

Analogiczne uprawnienia organ orzekający posiada w odniesieniu do podmiotu, który po ogłoszeniu upadłości nie wydał majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania był zobowiązana z mocy ustawy.

Polecamy: Odpowiedzialność z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji - porada

Podobnie w przypadku ukrywania, niszczenia lub obciążania majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz braku wykonywania innych obowiązków ciążących na tym podmiocie z mocy ustawy lub orzeczenia sądu.

Sąd przy orzekaniu takiego zakazu bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań. Możliwe jest odstąpienie od orzekania zakazu, jeżeli sąd upadłościowy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie i zezwolił na wszczęcie postępowania naprawczego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Niewypłacalność a orzeczenie zakazu prowadzenia działalności
Niewypłacalność a orzeczenie zakazu prowadzenia działalności

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama