Niewypłacalność a orzeczenie zakazu prowadzenia działalności
REKLAMA
REKLAMA
Sąd uprawniony jest do orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a także pełnienia funkcji m.in. członka rady nadzorczej lub reprezentanta w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osobie,
REKLAMA
która na skutek swojej winy będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości.
Analogiczne uprawnienia organ orzekający posiada w odniesieniu do podmiotu, który po ogłoszeniu upadłości nie wydał majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania był zobowiązana z mocy ustawy.
Polecamy: Odpowiedzialność z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji - porada
Podobnie w przypadku ukrywania, niszczenia lub obciążania majątku wchodzącego w skład masy upadłości oraz braku wykonywania innych obowiązków ciążących na tym podmiocie z mocy ustawy lub orzeczenia sądu.
Sąd przy orzekaniu takiego zakazu bierze pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań. Możliwe jest odstąpienie od orzekania zakazu, jeżeli sąd upadłościowy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości na podstawie i zezwolił na wszczęcie postępowania naprawczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.