Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?
REKLAMA
REKLAMA
Zamiar nie będzie podlegał jednak zgłoszeniu, gdy obrót przedsiębiorcy, nad którym ma nastąpić przejęcie kontroli, zgodnie nie przekroczył w Rzeczypospolitej Polskiej, w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie, równowartości 10.000.000 EUR.
REKLAMA
Brak obowiązku zgłoszenia dotyczy także sytuacji, gdy zamiar dotyczy koncentracji polegającej na czasowym nabyciu lub objęciu przez instytucję finansową akcji lub udziałów w celu ich odsprzedaży, gdy przedmiotem działalności gospodarczej instytucji jest inwestowanie na własny lub cudzy rachunek (w akcje albo udziały innych przedsiębiorców),
pod warunkiem, że odsprzedaż ta nastąpi przed upływem roku od dnia nabycia lub objęcia, oraz że instytucja ta nie wykonuje praw z tych akcji albo udziałów, z wyjątkiem prawa do dywidendy, lub wykonuje te prawa wyłącznie w celu przygotowania odsprzedaży całości lub części przedsiębiorstwa, jego majątku lub tych akcji albo udziałów.
Polecamy: Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji
REKLAMA
To samo odnosi się do koncentracji polegającej na czasowym nabyciu (również objęciu) przez przedsiębiorcę akcji lub udziałów w celu zabezpieczenia wierzytelności, pod warunkiem, iż nie będzie wykonywał praw z tych akcji lub udziałów, z wyłączeniem prawa do ich sprzedaży.
Od zobowiązania do dokonania zgłoszenia wolny jest także zamiar koncentracji następującej w toku postępowania upadłościowego. Wyjątkiem są przypadki gdy zamierzający przejąć kontrolę jest konkurentem lub wchodzi w skład grupy kapitałowej, do której należą konkurenci przejmowanego.
Nie podlega obowiązkowi również zamiar koncentracji przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.