reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?

Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji. Organem właściwym w tym przedmiocie jest Prezes UOKIK.

Zamiar nie będzie podlegał jednak zgłoszeniu, gdy obrót przedsiębiorcy, nad którym ma nastąpić przejęcie kontroli, zgodnie nie przekroczył w Rzeczypospolitej Polskiej, w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie, równowartości 10.000.000 EUR.

Brak obowiązku zgłoszenia dotyczy także sytuacji, gdy zamiar dotyczy koncentracji polegającej na czasowym nabyciu lub objęciu przez instytucję finansową akcji lub udziałów w celu ich odsprzedaży, gdy przedmiotem działalności gospodarczej instytucji jest inwestowanie na własny lub cudzy rachunek (w akcje albo udziały innych przedsiębiorców),

pod warunkiem, że odsprzedaż ta nastąpi przed upływem roku od dnia nabycia lub objęcia, oraz że instytucja ta nie wykonuje praw z tych akcji albo udziałów, z wyjątkiem prawa do dywidendy, lub wykonuje te prawa wyłącznie w celu przygotowania odsprzedaży całości lub części przedsiębiorstwa, jego majątku lub tych akcji albo udziałów.

Polecamy: Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji

To samo odnosi się do koncentracji polegającej na czasowym nabyciu (również objęciu) przez przedsiębiorcę akcji lub udziałów w celu zabezpieczenia wierzytelności, pod warunkiem, iż nie będzie wykonywał praw z tych akcji lub udziałów, z wyłączeniem prawa do ich sprzedaży.

Od zobowiązania do dokonania zgłoszenia wolny jest także zamiar koncentracji następującej w toku postępowania upadłościowego. Wyjątkiem są przypadki gdy zamierzający przejąć kontrolę jest konkurentem lub wchodzi w skład grupy kapitałowej, do której należą konkurenci przejmowanego.

Nie podlega obowiązkowi również zamiar koncentracji przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?
Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama