reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji

Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji

Prowadzenie działalności gospodarczej, choć co do zasady jest swobodne, podlega też różnym ograniczeniom. Jednym z takich ograniczeń jest zakaz działań, które stanowią czyny nieuczciwej konkurencji. O tym, czym są i jakie są ich rodzaje traktuje ustawa o zapobieganiu nieuczciwej konkurencji.

Jednym z takich czynów jest wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa. Jest to takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu, które wcześniej było używane, zgodnie z prawem, do oznaczenia innego przedsiębiorstwa.

Nowe przedsiębiorstwo o nazwie „Rzepa” prowadzące sprzedaż warzyw może wprowadzać kontrahentów w błąd, jeżeli na tym samym rynku funkcjonuje już przedsiębiorstwo o nazwie „Rzepak” również sprzedające warzywa.

Oznaczeniem przedsiębiorstwa może być również nazwisko przedsiębiorcy. Jeżeli takie oznaczenie przedsiębiorstwa mogłoby wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości z innym przedsiębiorstwem, które wcześniej używało podobnego oznaczenia, przedsiębiorca ten powinien podjąć środki mające na celu usunięcie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd osób trzecich. 

Polecamy: serwis Finanse i rozwój

Zasada niewprowadzania w błąd dotyczy również sytuacji transformacji podmiotów gospodarczych. Jeżeli wskutek likwidacji, podziału lub przekształcenia przedsiębiorstwa powstałaby wątpliwość, który z przedsiębiorców ma prawo używać oznaczenia przedsiębiorstwa zlikwidowanego, podzielonego lub przekształconego, należy ustalić takie oznaczenia, które zapobiegną wprowadzeniu w błąd ich kontrahentów.

W razie zaistnienia sporu co do oznaczenia przedsiębiorcy, może być konieczne wstąpienie na drogę sądową. Sąd, na żądanie zainteresowanego przedsiębiorcy, ustali oznaczenia przedsiębiorstw, uwzględniając interesy stron oraz inne okoliczności sprawy. Na żądanie zainteresowanego sąd może również wydać orzeczenie nakazujące przedsiębiorcy, który później zaczął używać oznaczenia wprowadzającego w błąd, aby ten dokonał odpowiednich czynności i podjął stosowne środki zapobiegające takiemu wprowadzaniu.

Czynności te mogą w szczególności polegać na:
1) wprowadzeniu zmian w oznaczeniu przedsiębiorstwa, poprzez np. dodanie określonych słów lub innych oznaczeń;
2) ograniczeniu zakresu terytorialnego używania oznaczenia, dzięki czemu podmioty używające podobnych oznaczeń będą działać na różnych terenach;
3) używaniu go w określony sposób, np. rozmieszczenie graficznie.

Polecamy: serwis ABC małej firmy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama