Czy wiesz kto jest przedsiębiorcą zagranicznym?
REKLAMA
REKLAMA
Podlega on obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców na podstawie ustawy o KRS. Celem prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP przedsiębiorcy ci mogą tworzyć oddziały z siedzibą na terenie naszego kraju. Warunkiem jest działanie w oparciu o zasadę wzajemności oraz brak przeciwwskazań ze strony ratyfikowanych przez Polskę umów międzynarodowych.
REKLAMA
Oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza jego siedzibą lub głównym miejscem jej wykonywania.
Przedsiębiorca zagraniczny ma obowiązek polegający na konieczności powołania w oddziale osoby, która będzie posiadała upoważnienie do reprezentowania go.
Polecamy: Odpowiedzialność z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji - porada
REKLAMA
Jej kompetencje mogą obejmować działanie zarówno w zakresie wskazanej reprezentacji jak i zarządzania, co nie stoi na przeszkodzie powoływania w oddziale innych podmiotów odpowiedzialnych i wykonujących funkcje dotyczące samego zarządzania np. dyrektora ds. zarządzania oddziałem.
W stosunku do oddziałów przedsiębiorcy zagranicznego wprowadzone są przez ustawę o SDG swoiste ograniczenia. Należy do nich m.in. obowiązek używania w obrocie nazwy w języku państwa, w którym ma siedzibę, uzupełnionej o przetłumaczoną na język polski formę działalności prawnej. W języku tym prowadzona musi być również rachunkowość.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.