Faktoring mieszany
REKLAMA
REKLAMA
Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.
REKLAMA
Faktoring mieszany stanowi swoiste połączenie dwóch pozostałych form faktoringu, czyli pełnej i niepełnej. Na podstawie faktoringu mieszanego faktor zobowiązuje się do przejęcia ryzyka dotyczącego odpowiedzialności dłużnika, ale jedynie do określonej kwoty. W pozostałym zakresie odpowiedzialność nadal obciąża przedsiębiorcę.
Zaletą tej formy faktoringu jest cecha powodująca podział zarówno ryzyka jak i odpowiedzialności za zobowiązania dłużnika między dwie strony umowy.
Polecamy: Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?
Do pozostałych form faktoringu zaliczamy:
REKLAMA
faktoring niepełny, który jest nazywany w obrocie handlowym również faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym, polegający on na sytuacji, w której dokonanie cesji wierzytelności jednocześnie nie powoduje objęcia ryzyka niewypłacalności podmiotu będącego dłużnika wobec faktora.
faktoring pełny określany inaczej factoringiem niezawierającym regresu, polegający na tym, że jednocześnie z dokonywaną cesją wierzytelności przechodzi na faktora ryzyko dotyczące niewypłacalności samego dłużnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.