Decyzje w przedmiocie wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji, gdy chodzi o decyzję dotyczącą udzielenia patentu na wynalazek oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy, to następuje ona po zakończeniu przez UP procesu sprawdzania wypełnienie przesłanek uzyskania patentu lub prawa ochronnego.
REKLAMA
Inaczej uregulowane są zasady dotyczące decyzji w przedmiocie udzielania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Wydawane są one po zweryfikowaniu w UP prawidłowości zgłoszenia wzoru.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
REKLAMA
Podmiotem, któremu przysługują wskazane wyżej prawa przysługują co do zasady twórcy. Natomiast w odniesieniu do współtwórców prawo własności przemysłowej wprowadza regułę wspólności. Jednakże prawa te mogą przysługiwać także pracodawcy (zamawiającemu) lub przedsiębiorcy. Pierwszemu z tych podmiotów w przypadku wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego stworzonego na skutek wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy albo z innej umowy.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której strony w umowie wskażą inne rozwiązanie. Przedsiębiorca z kolei może uzyskać omawiane uprawnienia na skutek wykonywania przez twórcę zawartej z nim umowy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.