Burza mózgów w firmie
REKLAMA
REKLAMA
Burza mózgów doczekała się wypracowania dwóch trybów jej przeprowadzania. Pierwsza z nich opiera się o podział podejmowanych czynności na dwa etapy.
REKLAMA
Etap pierwszy polega na oczekiwaniu na swobodne zgłaszanie pomysłów przez poszczególne osoby z grupy. W tej części czynności nie jest dopuszczalna krytyka ponieważ mogłaby ona zniechęcić pozostałych do ujawnienia swych idei. Przedstawione pomysły należ w określony sposób zarejestrować np. zapisując je na kratce papieru.
Drugi etap polega na przekazaniu wyników z pierwszej części procesu osobom, które można uznać za specjalistów w danej dziedzinie, w ramach której poszukujemy rozwiązania. Odsiewają oni rozwiązania nielogiczne i pozbawione sensu.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Burza mózgów jako technika służąca doskonaleniom podejmowanych w grupie decyzji podlega wielu trudnościom w jej, w szczególności niezaplanowanym, przeprowadzaniu. Niebezpieczna jest chociażby obecność podmiotu o silnej osobowości podczas przeprowadzania pierwszego etapu, ponieważ może ona zahamować śmiałość wypowiedzenia własnych pomysłów pozostałym uczestnikom. Drugi etap może zostać zniweczony przez nieotwartych na nowe rozwiązania ekspertów.
Uniknięcie podstawowych błędów pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych rozwiązań w biurze i całym przedsiębiorstwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.