reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy zawinione niedobory towaru powodują obowiązek korekty VAT

Czy zawinione niedobory towaru powodują obowiązek korekty VAT

Włamano się do magazynu naszej firmy. Został skradziony towar. Okazało się, że magazyn nie został zamknięty. Po włamaniu dokonaliśmy inwentaryzacji, która wykazała niedobory. Czy wartość niedoborów inwentaryzacyjnych powstałych we wskazanych okolicznościach powoduje obowiązek korekty VAT?

Z pytania wynika, że mamy do czynienia z niedoborami, które są zawinione przez Państwa firmę. W takiej sytuacji należy dokonać korekty odliczonego VAT.

Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę, wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Towary, których niedobór stwierdzono, nie będą wykorzystane do wykonywania działalności opodatkowanej podatnika, więc zasadniczo podatnik powinien skorygować odliczony od nich VAT. Jednak obowiązek korekty powstaje tylko w przypadku, gdy niedobór powstał z przyczyn zawinionych przez podatnika. Niedobory możemy bowiem podzielić na:

● niedobory niezawinione, które powstają na skutek zdarzeń losowych, z przyczyn naturalnych, jak również w wyniku np. błędnej ewidencji księgowej,

● niedobory zawinione, które powstają na skutek zaniedbań podatnika.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy zawinione niedobory towaru powodują obowiązek korekty VAT

W artykule omówiono również problematykę niedoborów powstałych z winy pracownika.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama