Czy zawinione niedobory towaru powodują obowiązek korekty VAT
REKLAMA
REKLAMA
Z pytania wynika, że mamy do czynienia z niedoborami, które są zawinione przez Państwa firmę. W takiej sytuacji należy dokonać korekty odliczonego VAT.
REKLAMA
Istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. W art. 86 ust. 1 ustawy o VAT określając tę zasadę, wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Towary, których niedobór stwierdzono, nie będą wykorzystane do wykonywania działalności opodatkowanej podatnika, więc zasadniczo podatnik powinien skorygować odliczony od nich VAT. Jednak obowiązek korekty powstaje tylko w przypadku, gdy niedobór powstał z przyczyn zawinionych przez podatnika. Niedobory możemy bowiem podzielić na:
● niedobory niezawinione, które powstają na skutek zdarzeń losowych, z przyczyn naturalnych, jak również w wyniku np. błędnej ewidencji księgowej,
● niedobory zawinione, które powstają na skutek zaniedbań podatnika.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Czy zawinione niedobory towaru powodują obowiązek korekty VAT
W artykule omówiono również problematykę niedoborów powstałych z winy pracownika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.