| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników?

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników?

Zasadą jest, że VAT od sprzedaży towarów lub usług rozlicza sprzedawca. Kupujący może odliczyć z faktury VAT. Tak będzie również, gdy rolnik jest czynnym podatnikiem. Wystawia fakturę, z której kupujący odlicza VAT, jeśli zakupy służą jego działalności opodatkowanej. Problem powstaje, gdy rolnik jest podatnikiem zwolnionym z VAT, a tym samym posiada status rolnika ryczałtowego. Wtedy to na kupującego, gdy jest podatnikiem VAT, przechodzi obowiązek dokumentowania dostawy i rozliczania VAT. Przedstawiamy aktualne problemy związane z rozliczeniem tych dostaw.

(...) spółka cywilna, która nie jest obowiązana na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych jest podmiotem, który może posiadać status rolnika ryczałtowego.

2. Jakie towary i usługi mogą być objęte mechanizmem polegającym na rozliczeniu VAT przez nabywcę

Sprzedaż dokonana pomiędzy rolnikiem ryczałtowym a czynnym podatnikiem VAT powinna dotyczyć produktów rolnych lub usług rolniczych wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Produkty rolne, będące przedmiotem dostawy, powinny pochodzić z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez rolnika ryczałtowego. Definicję działalności rolniczej, usług rolniczych oraz produktów rolnych pochodzących z gospodarstwa rolnego, leśnego lub rybackiego zawiera art. 2 pkt 15–21 ustawy o VAT.

O tym, że nie każda dostawa produktu pochodzącego z gospodarstwa rolnego może być rozliczana na zasadach określonych przez art. 115–118 ustawy o VAT, świadczy interpretacja indywidualna z 12 listopada 2015 r. (sygn. IPPP2/4512-872/15-2/IZ), w której Dyrektor IS w Warszawie potwierdził, że zakup od rolnika ryczałtowego nawozu naturalnego – obornika kurzego, sklasyfikowanego według PKWiU pod symbolem 20.15.80.0, nie wymaga od nabywcy, będącego czynnym podatnikiem VAT, udokumentowania fakturą VAT RR. Organ podatkowy wyjaśnił:

(...) nabywany przez Wnioskodawcę nawóz naturalny – obornik kurzy, nie stanowi produktu rolnego w rozumieniu art. 2 pkt 20 ustawy. W konsekwencji niespełniona jest przesłanka przedmiotowa wynikająca z art. 116 ust. 1 ustawy, gdyż nabywany przez Wnioskodawcę od rolnika ryczałtowego towar nie wypełnia definicji produktu rolnego.

Tej procedurze podlegają tylko produkty rolne i usługi rolnicze.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć VAT od sprzedaży dokonywanej przez rolników

W artykule m.in.:

  • W jakim terminie należy wystawić fakturę VAT RR
  • W jaki sposób nabywca rozlicza podatek od dostawy produktów rolnych lub świadczenia usług rolniczych
  • Jakie uchybienia pozbawiają nabywcę prawa do odliczenia podatku naliczonego
  • Jak rozliczyć zaliczkę przekazaną rolnikowi
  • W jaki sposób nabywca koryguje zakup udokumentowany fakturą VAT RR
  • Jakie obowiązki ma rolnik, który korzysta ze zwolnienia

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karol Grymuła

Ekspert w zakresie kredytów mieszkaniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »