REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia
Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Specyfika obrotu energią elektryczną skutkuje tym, że faktyczna ilość sprzedanego prądu jest inna, niż wcześniej prognozowano i dokonywano wstępnych płatności. Pewne problemy pojawiają się u tych sprzedawców prądu, którzy są jednocześnie podatnikami podatku akcyzowego z tego tytułu i muszą dokonać korekt złożonych już deklaracji podatkowych.

Ostatnia nowelizacja miała umożliwić podatnikom rozliczanie faktur korygujących „in minus”, podobnie jak faktur „in plus”, na bieżąco. Jednak ustawodawca zapomniał o dokonaniu jednoczesnej zmiany art. 11 ustawy, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków: wydania energii elektrycznej oraz wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

REKLAMA

Sprzedawcy energii elektrycznej, którzy są podatnikami akcyzy z tego tytułu, są zobowiązani do składania do właściwego dla nich naczelnika urzędu celnego miesięcznych deklaracji podatkowych AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4/H. Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie):

● upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej,

REKLAMA

● upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, jeżeli termin ten nie został określony w umowie,

● wystawiono fakturę lub inny dokument, jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Jak z tego wynika, ustawodawca dokonał drobnej modyfikacji art. 24 ust. 1 pkt 2, poszerzając jego wersję o kolejny przypadek. Chodzi tu o sytuację, gdy z wystawionej przez podatnika faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie. W takich sytuacjach od 1 stycznia 2016 r. ilość prądu wynikającego z takiego dokumentu należy ująć w deklaracji za okres, w którym go wystawiono. Do przypadków, gdy będzie miała zastosowanie ta nowa regulacja, można zaliczyć przykładowo rozliczenie faktury za najem lokalu, zawierającą łączną kwotę, bez wyszczególnienia w niej poszczególnych kwot za czynsz i media, w tym zużytą energię elektryczną, którą dostarcza wynajmujący lokal, będący jednocześnie podatnikiem akcyzy prądowej (np. podnajęcie lokalu w budynku elektrowni dla innego podmiotu czy organizacji).

Zobacz serwis: Moja firma

Jak korygować rozliczenia akcyzy

REKLAMA

Powstaje pytanie, czy nowa zasada rozliczania faktur i dokumentów, z których nie wynika należność do zapłaty, ma zastosowanie do rozliczania faktur korygujących „in minus”. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, taki był cel wprowadzenia tych regulacji.

Dokładna analiza przepisów wskazuje, że sposób dokonania korekty deklaracji akcyzowej, a konkretnie to, który okres będzie korygowany, nadal określa się odmiennie w przypadkach korekt „in minus” i „in plus”.

Korekty „in minus”

Ustawa akcyzowa jednoznacznie określa, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju powstaje z momentem wydania tej energii nabywcy końcowemu. Zatem oczywiste jest, że obowiązek ten nie może powstać w stosunku do energii, której faktycznie nie wydano nabywcy. Tym samym w przypadku dokonywania korekty rozliczeń związanej ze sprzedażą mniejszej ilości energii, niż wynikało to z dotychczasowych prognoz, korektę należy rozliczyć za okres, za który rozliczono fakturę lub dokument pierwotny. Wymaga to złożenia korekty deklaracji za ten okres. Gdy wydamy dokument korygujący taką sprzedaż tylko w jednym miesiącu, to składamy korektę deklaracji za ten okres. A gdy z jakichś powodów dokonamy korekty obejmującej dwa lub więcej miesięcy, to musimy złożyć odpowiednią liczbę korekt deklaracji akcyzowych dotyczących tych właśnie miesięcy.

Takie zasady korekty obowiązywały do 31 grudnia 2015 r. i zdaniem autora nie zmieniła ich ostatnia nowelizacja.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej brzmienie art. 24 znalazł się zapis, iż wprowadzana zmiana (czyli rozszerzenie treści tego przepisu o faktury, z których nie wynika płatność za energię elektryczną sprzedaną w danym okresie) ma doprowadzić do tego, aby faktury „in minus” mogły być ujmowane w rozliczeniach za miesiące, w których zostały wystawione (tak jak korekty „in plus”). Oznacza to, że podatnik mógłby rozliczyć fakturę korygującą „in minus” w deklaracji podatkowej złożonej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę fakturę wystawił. Podkreślić jednak należy, że jednocześnie nie zmieniono art. 11 ustawy o akcyzie, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków:

● wydania energii elektrycznej oraz

● wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

Skoro zatem zobowiązanie podatkowe (czyli to, co płacimy) wynika wyłącznie z obowiązku podatkowego (a przecież nie powstaje obowiązek od faktycznie niewydanej energii) i tylko to, co wynika z obowiązku podatkowego, musimy zadeklarować za odpowiednie okresy (zgodnie z art. 24), to niestety, pomimo zmiany zapisu art. 24 ustawy akcyzowej, korekta „in minus” nadal potwierdza jedynie to, jakie zobowiązanie powinniśmy zadeklarować w pierwotnej deklaracji. Tak więc mimo dobrych chęci ustawodawcy znowelizowany przepis nie będzie mógł, niestety, spełnić pokładanych w nim nadziei. Konieczne wydaje się wprowadzenie innego przepisu, który jednoznacznie nakazywałby ujmować korekty „in minus” w deklaracjach za miesiące, w których byłyby one wystawiane, np. w drodze rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 2 ustawy akcyzowej.

Do czasu wprowadzenia stosownych zmian, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z organami celnymi lub organami kontroli skarbowej, które mogłyby kwestionować prawo do ujmowania korekt „in minus” w deklaracjach za miesiące ich wystawienia, zasadne byłoby złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Zapamiętać zatem należy, że wbrew pozorom nie można łączyć ze sobą terminów rozliczania i „płatności” faktur korygujących „in minus” z terminami rozliczania i płatności faktur normalnych i korekt „in plus”. Szersze podstawy prawne takiego właśnie korygowania „in minus” zawarto w przywołanej w końcowej części niniejszego artykułu interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, która niestety nadal zachowuje swoją ważność.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak od 1 stycznia 2016 r. korygujemy rozliczenia z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

W artykule m.in.:

  • Korekty „in plus”
  • Jakie stanowisko dotyczące faktur korygujących reprezentują organy podatkowe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA