REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia
Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Specyfika obrotu energią elektryczną skutkuje tym, że faktyczna ilość sprzedanego prądu jest inna, niż wcześniej prognozowano i dokonywano wstępnych płatności. Pewne problemy pojawiają się u tych sprzedawców prądu, którzy są jednocześnie podatnikami podatku akcyzowego z tego tytułu i muszą dokonać korekt złożonych już deklaracji podatkowych.

Ostatnia nowelizacja miała umożliwić podatnikom rozliczanie faktur korygujących „in minus”, podobnie jak faktur „in plus”, na bieżąco. Jednak ustawodawca zapomniał o dokonaniu jednoczesnej zmiany art. 11 ustawy, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków: wydania energii elektrycznej oraz wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

REKLAMA

Sprzedawcy energii elektrycznej, którzy są podatnikami akcyzy z tego tytułu, są zobowiązani do składania do właściwego dla nich naczelnika urzędu celnego miesięcznych deklaracji podatkowych AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4/H. Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie):

● upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej,

REKLAMA

● upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, jeżeli termin ten nie został określony w umowie,

● wystawiono fakturę lub inny dokument, jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Jak z tego wynika, ustawodawca dokonał drobnej modyfikacji art. 24 ust. 1 pkt 2, poszerzając jego wersję o kolejny przypadek. Chodzi tu o sytuację, gdy z wystawionej przez podatnika faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie. W takich sytuacjach od 1 stycznia 2016 r. ilość prądu wynikającego z takiego dokumentu należy ująć w deklaracji za okres, w którym go wystawiono. Do przypadków, gdy będzie miała zastosowanie ta nowa regulacja, można zaliczyć przykładowo rozliczenie faktury za najem lokalu, zawierającą łączną kwotę, bez wyszczególnienia w niej poszczególnych kwot za czynsz i media, w tym zużytą energię elektryczną, którą dostarcza wynajmujący lokal, będący jednocześnie podatnikiem akcyzy prądowej (np. podnajęcie lokalu w budynku elektrowni dla innego podmiotu czy organizacji).

Zobacz serwis: Moja firma

Jak korygować rozliczenia akcyzy

REKLAMA

Powstaje pytanie, czy nowa zasada rozliczania faktur i dokumentów, z których nie wynika należność do zapłaty, ma zastosowanie do rozliczania faktur korygujących „in minus”. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, taki był cel wprowadzenia tych regulacji.

Dokładna analiza przepisów wskazuje, że sposób dokonania korekty deklaracji akcyzowej, a konkretnie to, który okres będzie korygowany, nadal określa się odmiennie w przypadkach korekt „in minus” i „in plus”.

Korekty „in minus”

Ustawa akcyzowa jednoznacznie określa, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju powstaje z momentem wydania tej energii nabywcy końcowemu. Zatem oczywiste jest, że obowiązek ten nie może powstać w stosunku do energii, której faktycznie nie wydano nabywcy. Tym samym w przypadku dokonywania korekty rozliczeń związanej ze sprzedażą mniejszej ilości energii, niż wynikało to z dotychczasowych prognoz, korektę należy rozliczyć za okres, za który rozliczono fakturę lub dokument pierwotny. Wymaga to złożenia korekty deklaracji za ten okres. Gdy wydamy dokument korygujący taką sprzedaż tylko w jednym miesiącu, to składamy korektę deklaracji za ten okres. A gdy z jakichś powodów dokonamy korekty obejmującej dwa lub więcej miesięcy, to musimy złożyć odpowiednią liczbę korekt deklaracji akcyzowych dotyczących tych właśnie miesięcy.

Takie zasady korekty obowiązywały do 31 grudnia 2015 r. i zdaniem autora nie zmieniła ich ostatnia nowelizacja.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej brzmienie art. 24 znalazł się zapis, iż wprowadzana zmiana (czyli rozszerzenie treści tego przepisu o faktury, z których nie wynika płatność za energię elektryczną sprzedaną w danym okresie) ma doprowadzić do tego, aby faktury „in minus” mogły być ujmowane w rozliczeniach za miesiące, w których zostały wystawione (tak jak korekty „in plus”). Oznacza to, że podatnik mógłby rozliczyć fakturę korygującą „in minus” w deklaracji podatkowej złożonej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę fakturę wystawił. Podkreślić jednak należy, że jednocześnie nie zmieniono art. 11 ustawy o akcyzie, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków:

● wydania energii elektrycznej oraz

● wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

Skoro zatem zobowiązanie podatkowe (czyli to, co płacimy) wynika wyłącznie z obowiązku podatkowego (a przecież nie powstaje obowiązek od faktycznie niewydanej energii) i tylko to, co wynika z obowiązku podatkowego, musimy zadeklarować za odpowiednie okresy (zgodnie z art. 24), to niestety, pomimo zmiany zapisu art. 24 ustawy akcyzowej, korekta „in minus” nadal potwierdza jedynie to, jakie zobowiązanie powinniśmy zadeklarować w pierwotnej deklaracji. Tak więc mimo dobrych chęci ustawodawcy znowelizowany przepis nie będzie mógł, niestety, spełnić pokładanych w nim nadziei. Konieczne wydaje się wprowadzenie innego przepisu, który jednoznacznie nakazywałby ujmować korekty „in minus” w deklaracjach za miesiące, w których byłyby one wystawiane, np. w drodze rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 2 ustawy akcyzowej.

Do czasu wprowadzenia stosownych zmian, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z organami celnymi lub organami kontroli skarbowej, które mogłyby kwestionować prawo do ujmowania korekt „in minus” w deklaracjach za miesiące ich wystawienia, zasadne byłoby złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Zapamiętać zatem należy, że wbrew pozorom nie można łączyć ze sobą terminów rozliczania i „płatności” faktur korygujących „in minus” z terminami rozliczania i płatności faktur normalnych i korekt „in plus”. Szersze podstawy prawne takiego właśnie korygowania „in minus” zawarto w przywołanej w końcowej części niniejszego artykułu interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, która niestety nadal zachowuje swoją ważność.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak od 1 stycznia 2016 r. korygujemy rozliczenia z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

W artykule m.in.:

  • Korekty „in plus”
  • Jakie stanowisko dotyczące faktur korygujących reprezentują organy podatkowe
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA