| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Specyfika obrotu energią elektryczną skutkuje tym, że faktyczna ilość sprzedanego prądu jest inna, niż wcześniej prognozowano i dokonywano wstępnych płatności. Pewne problemy pojawiają się u tych sprzedawców prądu, którzy są jednocześnie podatnikami podatku akcyzowego z tego tytułu i muszą dokonać korekt złożonych już deklaracji podatkowych.

Ostatnia nowelizacja miała umożliwić podatnikom rozliczanie faktur korygujących „in minus”, podobnie jak faktur „in plus”, na bieżąco. Jednak ustawodawca zapomniał o dokonaniu jednoczesnej zmiany art. 11 ustawy, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków: wydania energii elektrycznej oraz wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

Sprzedawcy energii elektrycznej, którzy są podatnikami akcyzy z tego tytułu, są zobowiązani do składania do właściwego dla nich naczelnika urzędu celnego miesięcznych deklaracji podatkowych AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4/H. Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie):

● upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej,

● upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, jeżeli termin ten nie został określony w umowie,

● wystawiono fakturę lub inny dokument, jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie

– w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Jak z tego wynika, ustawodawca dokonał drobnej modyfikacji art. 24 ust. 1 pkt 2, poszerzając jego wersję o kolejny przypadek. Chodzi tu o sytuację, gdy z wystawionej przez podatnika faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie. W takich sytuacjach od 1 stycznia 2016 r. ilość prądu wynikającego z takiego dokumentu należy ująć w deklaracji za okres, w którym go wystawiono. Do przypadków, gdy będzie miała zastosowanie ta nowa regulacja, można zaliczyć przykładowo rozliczenie faktury za najem lokalu, zawierającą łączną kwotę, bez wyszczególnienia w niej poszczególnych kwot za czynsz i media, w tym zużytą energię elektryczną, którą dostarcza wynajmujący lokal, będący jednocześnie podatnikiem akcyzy prądowej (np. podnajęcie lokalu w budynku elektrowni dla innego podmiotu czy organizacji).

Zobacz serwis: Moja firma

Jak korygować rozliczenia akcyzy

Powstaje pytanie, czy nowa zasada rozliczania faktur i dokumentów, z których nie wynika należność do zapłaty, ma zastosowanie do rozliczania faktur korygujących „in minus”. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, taki był cel wprowadzenia tych regulacji.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia
Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia

Serwis Inforlex Przeciwdziałanie praniu pieniędzy – procedury149.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »