REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia
Korekta rozliczeń z tytułu sprzedaży energii elektrycznej. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Specyfika obrotu energią elektryczną skutkuje tym, że faktyczna ilość sprzedanego prądu jest inna, niż wcześniej prognozowano i dokonywano wstępnych płatności. Pewne problemy pojawiają się u tych sprzedawców prądu, którzy są jednocześnie podatnikami podatku akcyzowego z tego tytułu i muszą dokonać korekt złożonych już deklaracji podatkowych.

Ostatnia nowelizacja miała umożliwić podatnikom rozliczanie faktur korygujących „in minus”, podobnie jak faktur „in plus”, na bieżąco. Jednak ustawodawca zapomniał o dokonaniu jednoczesnej zmiany art. 11 ustawy, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków: wydania energii elektrycznej oraz wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

REKLAMA

Sprzedawcy energii elektrycznej, którzy są podatnikami akcyzy z tego tytułu, są zobowiązani do składania do właściwego dla nich naczelnika urzędu celnego miesięcznych deklaracji podatkowych AKC-4 wraz z załącznikiem AKC-4/H. Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje należy składać w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym (art. 24 ust. 1 pkt 2 ustawy o akcyzie):

● upłynął termin płatności określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej,

REKLAMA

● upłynął termin płatności wynikający z faktury lub innego dokumentu wystawionego przez podatnika, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną przez podatnika energię elektryczną, jeżeli termin ten nie został określony w umowie,

● wystawiono fakturę lub inny dokument, jeżeli termin płatności nie został określony w umowie ani w fakturze lub w tym dokumencie albo gdy z faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– w przypadku sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju.

Jak z tego wynika, ustawodawca dokonał drobnej modyfikacji art. 24 ust. 1 pkt 2, poszerzając jego wersję o kolejny przypadek. Chodzi tu o sytuację, gdy z wystawionej przez podatnika faktury nie wynika należność za energię elektryczną sprzedaną w tym okresie. W takich sytuacjach od 1 stycznia 2016 r. ilość prądu wynikającego z takiego dokumentu należy ująć w deklaracji za okres, w którym go wystawiono. Do przypadków, gdy będzie miała zastosowanie ta nowa regulacja, można zaliczyć przykładowo rozliczenie faktury za najem lokalu, zawierającą łączną kwotę, bez wyszczególnienia w niej poszczególnych kwot za czynsz i media, w tym zużytą energię elektryczną, którą dostarcza wynajmujący lokal, będący jednocześnie podatnikiem akcyzy prądowej (np. podnajęcie lokalu w budynku elektrowni dla innego podmiotu czy organizacji).

Zobacz serwis: Moja firma

Jak korygować rozliczenia akcyzy

REKLAMA

Powstaje pytanie, czy nowa zasada rozliczania faktur i dokumentów, z których nie wynika należność do zapłaty, ma zastosowanie do rozliczania faktur korygujących „in minus”. Jak wynika z uzasadnienia do projektu, taki był cel wprowadzenia tych regulacji.

Dokładna analiza przepisów wskazuje, że sposób dokonania korekty deklaracji akcyzowej, a konkretnie to, który okres będzie korygowany, nadal określa się odmiennie w przypadkach korekt „in minus” i „in plus”.

Korekty „in minus”

Ustawa akcyzowa jednoznacznie określa, że obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na terytorium kraju powstaje z momentem wydania tej energii nabywcy końcowemu. Zatem oczywiste jest, że obowiązek ten nie może powstać w stosunku do energii, której faktycznie nie wydano nabywcy. Tym samym w przypadku dokonywania korekty rozliczeń związanej ze sprzedażą mniejszej ilości energii, niż wynikało to z dotychczasowych prognoz, korektę należy rozliczyć za okres, za który rozliczono fakturę lub dokument pierwotny. Wymaga to złożenia korekty deklaracji za ten okres. Gdy wydamy dokument korygujący taką sprzedaż tylko w jednym miesiącu, to składamy korektę deklaracji za ten okres. A gdy z jakichś powodów dokonamy korekty obejmującej dwa lub więcej miesięcy, to musimy złożyć odpowiednią liczbę korekt deklaracji akcyzowych dotyczących tych właśnie miesięcy.

Takie zasady korekty obowiązywały do 31 grudnia 2015 r. i zdaniem autora nie zmieniła ich ostatnia nowelizacja.

W uzasadnieniu do ustawy zmieniającej brzmienie art. 24 znalazł się zapis, iż wprowadzana zmiana (czyli rozszerzenie treści tego przepisu o faktury, z których nie wynika płatność za energię elektryczną sprzedaną w danym okresie) ma doprowadzić do tego, aby faktury „in minus” mogły być ujmowane w rozliczeniach za miesiące, w których zostały wystawione (tak jak korekty „in plus”). Oznacza to, że podatnik mógłby rozliczyć fakturę korygującą „in minus” w deklaracji podatkowej złożonej do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę fakturę wystawił. Podkreślić jednak należy, że jednocześnie nie zmieniono art. 11 ustawy o akcyzie, który nadal uzależnia powstanie obowiązku podatkowego przy sprzedaży w kraju prądu od łącznego spełnienia dwóch warunków:

● wydania energii elektrycznej oraz

● wystawienia faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata za ten prąd.

Skoro zatem zobowiązanie podatkowe (czyli to, co płacimy) wynika wyłącznie z obowiązku podatkowego (a przecież nie powstaje obowiązek od faktycznie niewydanej energii) i tylko to, co wynika z obowiązku podatkowego, musimy zadeklarować za odpowiednie okresy (zgodnie z art. 24), to niestety, pomimo zmiany zapisu art. 24 ustawy akcyzowej, korekta „in minus” nadal potwierdza jedynie to, jakie zobowiązanie powinniśmy zadeklarować w pierwotnej deklaracji. Tak więc mimo dobrych chęci ustawodawcy znowelizowany przepis nie będzie mógł, niestety, spełnić pokładanych w nim nadziei. Konieczne wydaje się wprowadzenie innego przepisu, który jednoznacznie nakazywałby ujmować korekty „in minus” w deklaracjach za miesiące, w których byłyby one wystawiane, np. w drodze rozporządzenia Ministra Finansów wydanego na podstawie art. 26 ust. 2 pkt 2 ustawy akcyzowej.

Do czasu wprowadzenia stosownych zmian, w celu uniknięcia ewentualnych kłopotów z organami celnymi lub organami kontroli skarbowej, które mogłyby kwestionować prawo do ujmowania korekt „in minus” w deklaracjach za miesiące ich wystawienia, zasadne byłoby złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego.

Zapamiętać zatem należy, że wbrew pozorom nie można łączyć ze sobą terminów rozliczania i „płatności” faktur korygujących „in minus” z terminami rozliczania i płatności faktur normalnych i korekt „in plus”. Szersze podstawy prawne takiego właśnie korygowania „in minus” zawarto w przywołanej w końcowej części niniejszego artykułu interpretacji indywidualnej prawa podatkowego, która niestety nadal zachowuje swoją ważność.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak od 1 stycznia 2016 r. korygujemy rozliczenia z tytułu sprzedaży energii elektrycznej

W artykule m.in.:

  • Korekty „in plus”
  • Jakie stanowisko dotyczące faktur korygujących reprezentują organy podatkowe
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

Prawdziwa rewolucja w prawie i ulga dla przedsiębiorców: Maksymalnie 6 dni w roku na kontrole w firmach

To ma być prawdziwa rewolucja w prawie gospodarczym, ale nie tylko. Deregulacja obejmująca uproszczenie działalności gospodarczej i prowadzenie firmy w Polsce ma objąć całe otoczenie prawne biznesu. Na początek zmiany w kontrolach, które w obecnym kształcie dezorganizują funkcjonowanie firm, pochłaniają czas i koszty a dodatkowo stresują właścicieli i pracowników.

REKLAMA

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

REKLAMA