Deklaracje roczne ryczałtowców i kartowiczów
REKLAMA
REKLAMA
Większość przedsiębiorców ma jeszcze czas na rozliczenie się z urzędem skarbowym z dochodów za rok ubiegłych. Jednak dla części właśnie trwa gorący okres. Mają oni czas na złożenie dokumentów do końca stycznia. Z tym, że – wg przepisów – jeśli ostatni dzień miesiąca przypada na sobotę, niedzielę lub inny ustawowo wolny od pracy dzień, termin upływa pierwszego dnia roboczego. W tym roku więc będzie to 2 luty.
REKLAMA
Ryczałtowcy składają PIT-28
REKLAMA
A więc w najbliższy poniedziałek upływa termin, kiedy deklaracje za rok ubiegły składają osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przypomnijmy, że podatek w ten sposób mogą opłacać niektóre osoby wykonujące działalność gospodarczą, których przychody w roku poprzednim nie przekroczyły 150 tys. euro. Stawki podatku zależą od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.
Dodatkowo ryczałtem z fiskusem mogą rozliczać się osoby, które uzyskują przychody z dzierżawy, najmu, podnajmu albo innych umów o podobnym charakterze. Do tej ostatniej grupy – czyli innych umów – można zaliczyć np. przychody uzyskiwane z reklam pojawiających się na stronach internetowych prowadzonych przez podatników czy na ich blogach.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
Trzeba także pamiętać, że do opłacania zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych konieczne jest uprzednie zgłoszenie tego faktu do urzędu skarbowego. Należy to zrobić albo do 20 stycznia roku podatkowego, w którym zamierzamy podpisać umowę najmu lub dzierżawy, albo do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu (ewentualnie do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód pojawił się w grudniu). Czyli osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, nie mogą płacić podatku od przychodów ewidencjonowanych.
Osoby, które płacą ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, muszą wypełnić PIT-28. W przypadku osób, które uzyskują przychody z najmu i zgłosiły do urzędu skarbowego zamiar rozliczania się ryczałtem, a jednocześnie uzyskują dochody z innych źródeł, np. z pracy najemnej, konieczne będą dwie deklaracje. Jedną – PIT-28 – trzeba złożyć do 2 lutego, a drugą – standardową – do końca kwietnia, jako że przychodów objętych ryczałtem nie łączy się z dochodami z innych źródeł.
Firmy dotknięte rosyjskim embargiem otrzymają rządowe wsparcie
PIT 16-A wypełniają osoby rozliczające się kartą podatkową
Do 2 lutego deklaracje za rok ubiegły muszą złożyć także osoby, rozliczające się z fiskusem przez kartę podatkową. Ten rodzaj rozliczeń zarezerwowany jest głównie dla osób prowadzących działalność usługową lub wytwórczą, a o wysokości podatku decyduje m.in. zatrudnienie w firmie, wielkość miejscowości, w której firma ma siedzibę, itd.
Ostatecznie o stawce decyduje naczelnik urzędu skarbowego, właściwego dla danego przedsiębiorcy, na podstawie powyższych czynników.
Dla osób korzystających z karty przeznaczony jest formularz PIT 16-A.
Kiedy mija termin składania papierowych PIT-ów?
Elektronicznie lub na papierze
Dokumenty do urzędu skarbowego można składać zarówno drogą elektroniczną, jako że nie wymagają one podpisu kwalifikowanego, jak i w wersji papierowej. W tym pierwszym wypadku podatnik uzyska – również drogą elektroniczną – urzędowe poświadczenie odbioru, będące dowodem złożenia zeznania. Przy zeznaniach papierowych zeznanie można złożyć w urzędzie skarbowym i poprzez pocztę. A także – jak informuje resort finansów na swoich stronach – przez „urzędomaty”, umieszczone np. w urzędach gmin.
Czy deklaracje elektroniczne można składać przez ePUAP?
Marek Siudaj, Tax Care
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.