REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?
Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku już jest możliwa! Co to oznacza? Branża IT ponownie przed wyborem: ryczałt czy skala podatkowa z IP Box. Z czym wiążą się te rozwiązania podatkowe? Co powinni wybrać programiści? Wyjaśniamy.

Programisto, od 1 lipca możesz zmienić formę opodatkowania 

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku to nowa regulacja prawna, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 roku. Jeżeli do tej pory rozliczałeś się na zasadach podatku liniowego (stała stawka 19%, niezależnie od osiągniętego dochodu) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym, możesz dokonać zmiany formy opodatkowania dopiero po zakończeniu 2022 roku. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym za rok 2022 wskażesz zmianę formy opodatkowania i w taki sposób rozliczysz się za dochody osiągnięte w roku 2022. Jako przedsiębiorca stosujący ryczałt masz ten przywilej i możesz dokonać zmian formy opodatkowania już po 1 lipca 2022 roku. Musisz jednak pamiętać o tym, aby zmiany te nie były dokonane później niż do dnia 22 sierpnia 2022 roku. Co ważne, nie będziesz mógł zmienić formy opodatkowania na podatek liniowy. Do wyboru masz dwie opcje: pozostać na ryczałcie lub zdecydować się na opodatkowanie skalą. Tylko, co to właściwie dla Ciebie oznacza?

REKLAMA

Skala podatkowa z IP Box czy ryczałt? Ponowna zmiana formy opodatkowania w ciągu roku na Twoją korzyść

REKLAMA

1 stycznia 2022 r. zaczął obowiązywać zupełnie nowy system podatkowy. Dawał on programistom możliwość rozliczania się na preferencyjnych zasadach. Jeżeli na co dzień programujesz, bądź działasz w branży IT, mogłeś przejść na ryczałt i zapłacić 12% podatku od uzyskanych przez Ciebie przychodów.    

Część programistów zamiast ryczałtu wybrała jednak podatek liniowy z IP Box. Dlaczego? Płacisz jedynie 5% wartości podatku dochodowego od dochodów, uzyskanych dzięki tworzeniu kwalifikowanemu IP. Prowadząc swoją działalność jako programista, z pewnością w dużej mierze właśnie tym się zajmujesz. Ponadto ulgę IP Box można swobodnie łączyć z ulgą na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R). Ulga B+R przeznaczona jest w głównej mierze dla Software housów. Jeżeli jesteś w takim projekcie — zwłaszcza powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie daje ulga IP Box w połączeniu z B+R. 

Ryczałt = niska zdolność kredytowa       

Warto, abyś miał świadomość, że gdy będziesz chciał wziąć kredyt, bank zwróci uwagę na formę Twojego opodatkowania. Niestety gdy stosujesz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, masz dużo mniejsze szanse na kredyt, niż w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. W zależności od wyboru formy opodatkowania różnica w zdolności kredytowej może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.                 Dlaczego Twoja zdolność kredytowa przy ryczałcie jest tak niska? Ten rodzaj opodatkowania opiera się na wykazywaniu przychodów i odprowadzaniu od nich należytego podatku. Nie możesz odliczyć żadnych kosztów, tym samym nie są one ujęte w ewidencji. Bank nie ma pewności, czy jeżeli osiągasz przychód 10 tysięcy miesięcznie, Twoje koszty nie są na podobnym lub wyższym poziomie. Brak takiej informacji przyczynia się często do nieudzielenia kredytu.                                       

Ulga IP Box – czym jest i kiedy można ją stosować?

Wiesz już, że ryczałt ma swoje wady i zalety. A czym jest ulga IP Box i jakie warunki musisz spełnić, aby z niej skorzystać?               

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najprościej ujmując, jest to ulga dla programistów, którzy w swojej pracy tworzą innowacje. Nie obawiaj się, że muszą to być wielkie wynalazki. Obecnie większość prac programistycznych nazywanych jest innowacjami i kwalifikuje się do stosowania ulgi IP Box. Obowiązuje od 2019 roku i jeżeli jeszcze z niej nie skorzystałeś, możesz rozliczyć się z nią za 3 lata wstecz. Ulga IP Box dla programistów została stworzona, aby wspierać małe firmy w ich rozwoju i dawać nowe możliwości osobom, które rozwijają się technologicznie. 

Z IP Box możesz skorzystać, będąc na podatku liniowym lub skali podatkowej. Ulga przyznawana jest na podstawie interpretacji indywidualnej. To istotny dokument, więc jeśli chcesz obniżyć podatek bez błędów i stresu — lepiej przekazać sprawę w ręce firm, które na co dzień zajmują się pozyskiwaniem ulgi. 

Ulga IP Box – możesz skorzystać z niej po zmianie formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku to szansa dla programistów na zmniejszenie podatków płaconych do Urzędu Skarbowego. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy zawodowej i regularnie tworzysz innowacje – zainteresuj się szczegółami ulgi IP Box, ponieważ w naszej ocenie to korzystniejsze rozwiązanie. Być może już od 2019 roku będziesz mógł na nowo obliczyć swój podatek i odzyskać część zapłaconych pieniędzy nawet za 3 lata wstecz. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA