REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?

Pravna Group
4 usługi prawne online
Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?
Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Czy programistom opłaca się wrócić na skalę podatkową?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku już jest możliwa! Co to oznacza? Branża IT ponownie przed wyborem: ryczałt czy skala podatkowa z IP Box. Z czym wiążą się te rozwiązania podatkowe? Co powinni wybrać programiści? Wyjaśniamy.

Programisto, od 1 lipca możesz zmienić formę opodatkowania 

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku to nowa regulacja prawna, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 roku. Jeżeli do tej pory rozliczałeś się na zasadach podatku liniowego (stała stawka 19%, niezależnie od osiągniętego dochodu) lub zryczałtowanym podatkiem dochodowym, możesz dokonać zmiany formy opodatkowania dopiero po zakończeniu 2022 roku. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym za rok 2022 wskażesz zmianę formy opodatkowania i w taki sposób rozliczysz się za dochody osiągnięte w roku 2022. Jako przedsiębiorca stosujący ryczałt masz ten przywilej i możesz dokonać zmian formy opodatkowania już po 1 lipca 2022 roku. Musisz jednak pamiętać o tym, aby zmiany te nie były dokonane później niż do dnia 22 sierpnia 2022 roku. Co ważne, nie będziesz mógł zmienić formy opodatkowania na podatek liniowy. Do wyboru masz dwie opcje: pozostać na ryczałcie lub zdecydować się na opodatkowanie skalą. Tylko, co to właściwie dla Ciebie oznacza?

REKLAMA

Skala podatkowa z IP Box czy ryczałt? Ponowna zmiana formy opodatkowania w ciągu roku na Twoją korzyść

REKLAMA

1 stycznia 2022 r. zaczął obowiązywać zupełnie nowy system podatkowy. Dawał on programistom możliwość rozliczania się na preferencyjnych zasadach. Jeżeli na co dzień programujesz, bądź działasz w branży IT, mogłeś przejść na ryczałt i zapłacić 12% podatku od uzyskanych przez Ciebie przychodów.    

Część programistów zamiast ryczałtu wybrała jednak podatek liniowy z IP Box. Dlaczego? Płacisz jedynie 5% wartości podatku dochodowego od dochodów, uzyskanych dzięki tworzeniu kwalifikowanemu IP. Prowadząc swoją działalność jako programista, z pewnością w dużej mierze właśnie tym się zajmujesz. Ponadto ulgę IP Box można swobodnie łączyć z ulgą na działalność badawczo-rozwojową (ulga B+R). Ulga B+R przeznaczona jest w głównej mierze dla Software housów. Jeżeli jesteś w takim projekcie — zwłaszcza powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie daje ulga IP Box w połączeniu z B+R. 

Ryczałt = niska zdolność kredytowa       

Warto, abyś miał świadomość, że gdy będziesz chciał wziąć kredyt, bank zwróci uwagę na formę Twojego opodatkowania. Niestety gdy stosujesz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, masz dużo mniejsze szanse na kredyt, niż w przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych. W zależności od wyboru formy opodatkowania różnica w zdolności kredytowej może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.                 Dlaczego Twoja zdolność kredytowa przy ryczałcie jest tak niska? Ten rodzaj opodatkowania opiera się na wykazywaniu przychodów i odprowadzaniu od nich należytego podatku. Nie możesz odliczyć żadnych kosztów, tym samym nie są one ujęte w ewidencji. Bank nie ma pewności, czy jeżeli osiągasz przychód 10 tysięcy miesięcznie, Twoje koszty nie są na podobnym lub wyższym poziomie. Brak takiej informacji przyczynia się często do nieudzielenia kredytu.                                       

Ulga IP Box – czym jest i kiedy można ją stosować?

Wiesz już, że ryczałt ma swoje wady i zalety. A czym jest ulga IP Box i jakie warunki musisz spełnić, aby z niej skorzystać?               

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najprościej ujmując, jest to ulga dla programistów, którzy w swojej pracy tworzą innowacje. Nie obawiaj się, że muszą to być wielkie wynalazki. Obecnie większość prac programistycznych nazywanych jest innowacjami i kwalifikuje się do stosowania ulgi IP Box. Obowiązuje od 2019 roku i jeżeli jeszcze z niej nie skorzystałeś, możesz rozliczyć się z nią za 3 lata wstecz. Ulga IP Box dla programistów została stworzona, aby wspierać małe firmy w ich rozwoju i dawać nowe możliwości osobom, które rozwijają się technologicznie. 

Z IP Box możesz skorzystać, będąc na podatku liniowym lub skali podatkowej. Ulga przyznawana jest na podstawie interpretacji indywidualnej. To istotny dokument, więc jeśli chcesz obniżyć podatek bez błędów i stresu — lepiej przekazać sprawę w ręce firm, które na co dzień zajmują się pozyskiwaniem ulgi. 

Ulga IP Box – możesz skorzystać z niej po zmianie formy opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku to szansa dla programistów na zmniejszenie podatków płaconych do Urzędu Skarbowego. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy zawodowej i regularnie tworzysz innowacje – zainteresuj się szczegółami ulgi IP Box, ponieważ w naszej ocenie to korzystniejsze rozwiązanie. Być może już od 2019 roku będziesz mógł na nowo obliczyć swój podatek i odzyskać część zapłaconych pieniędzy nawet za 3 lata wstecz. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA