Usługi medyczne dla osób fizycznych nieprowadzących działalności a ryczałt
REKLAMA
REKLAMA
Pielęgniarka wspólnie z lekarzem zamierzają świadczyć usługi medyczne osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Czy do rozliczeń mogą wybrać ryczałt?
REKLAMA
Zasady opodatkowania ryczałtem uregulowane są w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r., dalej: ustawa o zpd). Zgodnie z przepisami powołanej ustawy podatek zryczałtowany może mieć zastosowanie tylko do niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne m.in. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Aby stwierdzić czy do danych dochodów osiąganych przez osobę fizyczną ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza można stosować opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym należy m.in. ustalić:
- czy forma prawna w jakiej wykonywana będzie działalność umożliwia wybór ryczałtu,
- czy nie został przekroczony próg przychodów uprawniający do stosowania ryczałtu,
- Czy branża, w jakiej będzie prowadzona działalność pozwala na stosowanie ryczałtu,
- Czy usługi, których świadczenie jest planowane w ramach działalności gospodarczej nie wyłącza możliwości zastosowanie ryczałtu.
Ustawa o zpd ma zastosowanie do przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.
Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może być opodatkowana pozarolnicza działalność gospodarcza, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) podatnicy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku
Kryterium limitu przychodów wymienione w pkt 1 ma zastosowanie do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w poprzednim roku, a wymienione w pkt 2 do podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.
REKLAMA
Przekroczenie progu obrotów w trakcie roku podatkowego, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności podatkowej, lub w którym po raz pierwszy zastosowano ryczałt powoduje, że prawo stosowania ryczałtu zostanie utracone dopiero począwszy od następnego roku podatkowego.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może być zastosowany wyłącznie w odniesieniu do działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zpd. Wśród nich są wymienione m.in. zawody lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki.
W załączniku nr 2 do ustawy o zpd wymienione są usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wśród nich nie są wymienione usługi w zakresie opieki zdrowotnej.
Odpowiadając na pytanie postawione na początku artykułu należy stwierdzić, że pielęgniarka i lekarz mogą wybrać ryczałt do opodatkowania swojej działalności, jeżeli spełniają warunki opisane w treści artykułu.
Podstawa prawna: art. 4, 6, 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.