REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami

Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami /Fot. Fotolia
Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na pozyskiwanie (potocznie zwane wydobywaniem) kryptowalut, takich jak bitcoin, litecoin czy ether. W tym celu kupują profesjonalne komputery wraz ze stosownym oprogramowaniem. Dodatkowo, korzystając z wahań kursów na giełdach kryptowalut, nabywają je przez internet i sprzedają z zyskiem. Przypomnijmy, że wydobywanie kryptowalut polega na rozwiązywaniu bardzo skomplikowanych problemów kryptograficznych i w efekcie uzyskiwaniu kryptowalut. By to robić, potrzebne są wyspecjalizowane komputery (kryptokoparki), internet i dużo energii elektronicznej.

Handel kryptowalutami a podatek dochodowy

Sprzedaż kryptowalut podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Gdyby wydobywaniem i sprzedażą zajmowała się osoba fizyczna nieprowadząca działalności, jej obowiązkiem byłoby rozpoznanie przychodu w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji kwoty wyrażonej w walucie tradycyjnej. Podatnik powinien również wykazać przychód z tego tytułu w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychód z praw majątkowych wymienionych w art. 18 updof.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli natomiast sprzedaż będzie odbywała się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, za datę powstania przychodu przyjmuje się dzień zbycia prawa majątkowego. Inaczej mówiąc, będzie to to data sprzedaży kryptowaluty, jednak nie późniejsza niż data wystawienia faktury lub uregulowania należności. Uzyskany przychód zostanie wykazany w odpowiednim zeznaniu podatkowym w zależności od wybranego sposobu opodatkowania (podatkiem liniowym lub według skali podatkowej).

Firma X wystawiła fakturę za sprzedaż kryptowalut 20 lipca 2018 r. Przekazanie kryptowalut na konto nabywcy nastąpiło 26 lipca 2018 r., jednak zapłata wyrażona w euro wpłynęła na konto firmowe dopiero 6 sierpnia 2018 r. W którym miesiącu należy rozpoznać przychód?

Firma powinna rozpoznać przychód w dacie wystawienia faktury. Wpływ należności w kolejnym miesiącu nie ma znaczenia w przypadku zbywania kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Gdyby jednak tej samej sprzedaży w lipcu 2018 r. dokonała osoba fizyczna nieprowadząca działalności, otrzymanie należności w sierpniu 2018 r. skutkowałoby rozpoznaniem przychodu w sierpniu.

Podatnik, ustalając wysokość dochodu do opodatkowania, ma prawo zaliczać związane z tego typu działalnością wydatki do kosztów podatkowych, w myśl zasady, że "kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Prawo dla firm

REKLAMA

Jeśli zatem ponoszone wydatki mają ścisły związek z osiąganymi przychodami i nie zostały wymienione w art. 23 updof tj. w katalogu wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe, a ponadto są w odpowiedni sposób udokumentowane, podatnik ma prawo poprzez ich uwzględnienie obniżyć wysokość swojego dochodu, a zatem także wysokość zobowiązania podatkowego powstającego z tego tytułu.

Podatnik handlujący kryptowalutami powinien mieć zestawienia transakcji, w których ujęte zostały wszelkie dane pozwalające na identyfikację danej transakcji, w tym przede wszystkim informacje o jej dacie oraz ilości i rodzaju sprzedawanych, kupowanych lub wymienianych walut. Dokumentem potwierdzającym dokonanie operacji może być także wyciąg bankowy lub wyciąg z zapisem historii transakcji giełdowych pobierany ze strony internetowej giełdy kryptowalut.

Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku zaliczenie do kosztów wydatków udokumentowanych w ten sposób będzie możliwe. Wiele zależy od rodzaju prowadzonych przez podatnika ksiąg podatkowych. Jeżeli przedsiębiorca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, dokonuje w niej zapisów na podstawie dokumentów, takich jak faktury czy rachunki. Chociaż możliwe jest zaliczanie do kosztów np. opłat bankowych związanych z prowadzeniem rachunku firmowego, sam wyciąg bankowy lub wydruk transakcji z giełdy kryptowalut nie dają podatnikowi możliwości rozliczenia kosztów nabycia waluty.

Nie oznacza to jednak, że fiskus zamyka podatnikowi prowadzącemu książkę przychodów i rozchodów drogę do zaliczania poniesionych wydatków do kosztów. W gestii przedsiębiorcy jest udokumentowanie przeprowadzonej transakcji w możliwie dokładny i rzetelny sposób - poza ww. wyciągami może włączyć do dokumentacji umowy z kontrahentami lub inne dokumenty potwierdzające prawidłowość dokonanej transakcji.

Na polskim rynku handel kryptowalutami nie jest jeszcze popularny i niektóre urzędy skarbowe wprost przyznają, że mają problem z weryfikowaniem poprawności zapisów w przypadku kontroli. Dlatego zasadnym będzie sporządzenie wniosku o interpretację indywidualną w sytuacji, gdy podatnicy nie dysponują szczegółową dokumentacją każdej zawieranej transakcji.

Inaczej jest w przypadku podatników prowadzących księgi rachunkowe. Wtedy w rozumieniu ustawy o rachunkowości wyciągi wraz z wydrukiem potwierdzenia transakcji giełdowej uzupełnione podpisem osoby uprawnionej do dokonywania tego typu transakcji w imieniu firmy mogą stanowić dowód księgowy. Tym samym podatnik może na ich podstawie zaliczać poniesione wydatki do kosztów podatkowych.

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca zaliczył do kosztów również wydatki poniesione na zakup sprzętu służącego do wydobywania kryptowalut (w tym komputerów i serwerów) oraz koszty internetu czy energii elektrycznej, również ściśle związane z tego typu działalnością.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami

W artykule omówiono również handel kryptowalutami a PCC oraz kryptowaluty a VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA