REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryptowaluty bez PCC od lipca 2018 r.

 ONISZCZUK & ASSOCIATES
Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.
Kryptowaluty bez PCC /Fot. Fotolia
Kryptowaluty bez PCC /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 13 lipca 2018 r. w życie weszło nowe rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) od umowy sprzedaży lub zamiany kryptowaluty. Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej dokonanych od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 30 czerwca 2019 r. Zakres czasowy nowego zwolnienia budzi jednak kontrowersje.

REKLAMA

Do tej pory inwestorzy musieli rozliczyć się z każdej transakcji poprzez wypełnienie deklaracji PCC i zapłacenie podatku w wysokości 1% wartości rynkowej kryptowaluty. W konsekwencji w niektórych przypadkach zobowiązania podatkowe z tytułu PCC były nieproporcjonalnie wysokie i mogły nawet przekraczać rynkową wartość posiadanych kryptowalut. Z pomocą w tej kwestii przychodzi rozporządzenie Ministra Finansów z 11 lipca 2018 r., w którym przewidziano zaniechanie poboru podatku PCC od podatników nabywających w drodze umowy sprzedaży lub zamiany walutę wirtualną, o której mowa w art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2018 r., poz. 723 i 1075). Samo zaniechanie będzie mieć zastosowanie od 13 lipca 2018 do 30 czerwca 2019 r.

REKLAMA

Nowe rozporządzenie stanowi odpowiedź Ministerstwa Finansów na liczne kontrowersje związane z linią orzeczniczą sądów w sprawie opodatkowania obrotu walutą wirtualną podatkiem PCC. Sądy uznają, że obrót kryptowalutami na podstawie umowy sprzedaży lub zamiany powinien być przedmiotem podatku od czynności cywilnoprawnych. Cyfrowe waluty zostały bowiem w sądowym orzecznictwie zakwalifikowane jako prawa majątkowe. Takie stanowisko wyraża m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 marca 2018 r. (sygn. akt – II FSK 488/16).

Polecamy: Jak stosować split payment (PDF)

REKLAMA

W uzasadnieniu projektu nowego rozporządzenia resort finansów wskazał, że „stosowanie ścisłej wykładni przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych może skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności.” Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że specyfika tego rynku i fakt zawierania licznych umów może w niektórych przypadkach prowadzić do tego, że zobowiązania podatkowe z tytułu PCC będą nawet większe od wartości posiadanych przez danego podatnika walut wirtualnych, dlatego potrzebne są nowe rozwiązania. Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów, w dalszym ciągu trwają prace nad rozwiązaniami systemowymi, które unormują cały rynek kryptowalut, także na gruncie podatkowym.

Zdaniem ekspertów, zaniechanie poboru podatku PCC to krok w stronę normalizacji sytuacji prawno-podatkowej rynku kryptowalut, ale jednocześnie podatnicy, którzy zawierali umowy sprzedaży/wymiany kryptowalut przed wejściem w życie rozporządzenia, znaleźli się w niekorzystnej pozycji. Nie skorzystają oni z nowego zwolnienia, bowiem nie obejmuje ono umów sprzedaży/zamiany walut wirtualnych, które zostały zawarte przed datą 13 lipca 2018 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

autor: radca prawny Paulina Piekarska

Zobacz: Finanse

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA