REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze z UE na pierwsze wdrożenie wynalazku

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
innowacyjne przedsiębiorstwa, dotacje unijne na pierwsze wdrożenie wynalazków 2012
innowacyjne przedsiębiorstwa, dotacje unijne na pierwsze wdrożenie wynalazków 2012

REKLAMA

REKLAMA

Od 27 sierpnia – 14 września 2012 r. można składać wnioski do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o dofinansowanie projektów dotyczących programu „Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku”. Jest to program w ramach Priorytetu 4 „Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa” PO IG. Pula dotacji unijnych przekraczająca 616 milionów złotych ma trafić podczas realizacji tego programu do mikro, małych i średnich innowacyjnych przedsiębiorstw.

 W ocenie ekspertów Deloitte program ten to doskonała okazja do otrzymania wsparcia finansowego projektów inwestycyjnych, które polegać będą na wdrożeniu wynalazku wcześniej objętego ochroną patentową lub zgłoszonego w Urzędzie Patentowym, a na który zostało już sporządzone sprawozdanie o stanie techniki (bądź równoważny dokument w procedurze międzynarodowej).

REKLAMA

REKLAMA

Nabór wniosków do pilotażowego konkursu w ramach Priorytetu 4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku” rozpocznie się 27 sierpnia 2012 r. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 14 września br. Beneficjentami konkursu mogą być mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy posiadają wyłączne prawo do korzystania z wdrażanego wynalazku.

„Dofinansowanie udzielane będzie po raz pierwszy i ma ułatwić przedsiębiorcom wdrożenie wynalazku, który został opatentowany lub zgłoszony do opatentowania, pod warunkiem, że są w stanie potwierdzić jego innowacyjność. Priorytetowo traktowane będą przy tym projekty dotyczące wynalazku, który powstał w wyniku działalności B+R prowadzonej na obszarze Polski. To doskonała okazja dla mniejszych przedsiębiorstw, dla których dotacja na pierwsze wdrożenie wynalazku może być przełomowym momentem w działalności.” – zauważaMagdalena Burnat-Mikosz, Partner Deloitte, Lider zespołu R&D and Government Incentives w Europie Środkowej.

Wsparcie może być udzielone wyłącznie na pierwsze wdrożenie wynalazku. Oznacza to, że nie będzie można go uzyskać, jeżeli na terytorium Unii Europejskiej produkt lub metoda będące przedmiotem wynalazku były wytwarzane lub używane w sposób zarobkowy bądź zawodowy.

„Choć o wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku może ubiegać się każdy przedsiębiorca spełniający określone przez PARP warunki, to jednak większe szanse na dofinansowanie mogą mieć projekty, które zostały zawarte w dokumencie opracowanym przez Ministerstwo Gospodarki „Forsight technologiczny przemysłu - InSight 2030". W opracowaniu zostały wskazane przyszłe kierunki rozwoju technologicznego przemysłu oraz badań naukowych, które mogą mieć istotny wpływ na rozwój naszej gospodarki” – zauważa Ewa Rutczyńska-Jamróz, Menedżer w zespole R&D and Government Incentives Deloitte.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

REKLAMA

Intensywność wsparcia dla wydatków inwestycyjnych nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikujących się do objęcia wsparciem. Co do zasady wymagana minimalna wartość wydatków kwalifikowanych to 4 mln PLN, przy czym całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 50 mln EUR. Maksymalna kwota wsparcia na jeden projekt wynosi zaś 20 mln PLN.

Zdaniem ekspertów Deloitte można spodziewać się wzmożonej aktywności przedsiębiorców w ogłoszonym właśnie pilotażowym konkursie. Zainteresowanie będzie tym większe, ze względu na to, iż fundusze europejskie na realizację inwestycji w innowacyjnych przedsięwzięciach w perspektywie 2007-2013 zostały już praktycznie wyczerpane i jest to jedna z ostatnich możliwości otrzymania dotacji.

Wysoki budżet konkursu, jak również szeroki zakres przyjmowanych zgłoszeń, daje realną możliwość dofinansowania projektu, którą na pewno warto wykorzystać. 

„Spodziewamy się dużej konkurencji i zainteresowania tym pilotażowym konkursem, szczególnie, że jest on efektem dostosowania zasad uczestnictwa w programie do aktualnych potrzeb i wyjścia naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych beneficjentów. Dlatego tak wielu z nich może upatrywać w nim szansę na uzyskanie znaczących środków na projekty wdrożeniowe, które dotychczas były zamrożone.” – dodaje Magdalena Burnat-Mikosz z Deloitte.

Więcej informacji na temat zasad ubiegania się o środki w ramach Priorytetu 4: Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa PO IG 2007 – 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA