REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Pradze
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
Jak uzyskać zwrot podatku VAT – firma w Republice Czeskiej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą w Czechach posiadając status osoby zagranicznej, to posiadasz prawo uzyskania zwrotu podatku VAT. Co zrobić, aby go otrzymać?

Problematyka zwrotu podatku VAT osobie zarejestrowanej jako płatnik podatku od wartości dodanej, w innym niż Republika Czeska państwie  członkowskim UE, reguluje ustawa Nr 235/2004 o podatku od wartości dodanej.

REKLAMA

Polecamy: serwis Firma za granicą

Zgodnie z § 82 ww. ustawy osoba nie posiadająca siedziby, przedstawicielstwa ani zakładu na terenie Czech, a ubiegająca się o zwrot podatku VAT, zobowiązana jest do złożenia w urzędzie skarbowym właściwym dla miasta Pragi 1 (Finanční úřad pro Prahu 1, Štěpánská 28, 112 33 Praha  następujących dokumentów:

  •  wniosku wypełnionego w języku czeskim (druki dostępne są na stronach czeskiego Ministerstwa Finansów):www.mfcr.cz,
  •  oryginału dokumentów podatkowych lub dokumentów potwierdzających zakup towaru lub usługi wystawionych przez płatnika podatku VAT,
  •  zaświadczenia potwierdzającego, że osoba ubiegająca się o zwrot VAT-u jest podatnikiem podatku VAT w innym niż Republika Czeska kraju członkowskim UE – zaświadczenie nie może być starsze niż 1 rok od daty jego wydania i powinno zawierać:  imię i nazwisko (osoba fizyczna), nazwę firmy (osoba prawna),  przedmiot działalności, adres, siedzibę firmy, NIP ważny na terenie UE,
  •  pisemnego oświadczenia, że w okresie za który podmiot ubiega się o zwrot podatku, spełnione zostały warunki określone w § 82 ustęp 1 ustawy o podatku od wartości dodanej,
  •  kopii wyciągu z rejestru handlowego (dla osoby prawnej),
  •  pisemnego pełnomocnictwa w przypadku, gdy podmiot ustanowił pełnomocnika do reprezentowania jego interesów w sprawie zwrotu podatku VAT,
  •  danych dotyczących konta bankowego – NUMER KONTA/ KOD BANKU; IBAN; kod SWIFT; WALUTA, NAZWA I ADRES BANKU ZA GRANICĄ.

Zgodnie z § 3 ustawy Nr 337/1992 o podatkach i świadczeniach, wszelkie pisma składane w urzędzie skarbowym muszą być w języku czeskim lub słowackim, a załączane dokumenty przetłumaczone urzędowo na jeden z wymienionych wyżej języków.

REKLAMA

Dokumenty dotyczące zakupu towarów lub świadczonych usług powinny zawierać:
- nazwę firmy lub imię i nazwisko płatnika podatku VAT, adres lub siedzibę płatnika lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej,
- NIP płatnika podatku VAT,
- zakres i przedmiot świadczenia podatkowego,
- nr ewidencyjny dokumentu podatkowego,
- termin realizacji świadczenia podatkowego,
- wysokość stawki podatkowej i postawa opodatkowania,
- wartość podatku wyrażoną w CZK,
- cenę brutto produktu/usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O zwrot podatku można ubiegać się za okres od 3 do 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych lub za okres krótszy niż 3 miesiące, jeśli przypada on na koniec roku kalendarzowego. Podanie o zwrot podatku za rok bieżący należy złożyć najpóźniej do dnia 30 czerwca roku następnego, w przeciwnym razie traci się prawo do zwrotu podatku.

Osoba zarejestrowana jako płatnik podatku VAT w innym kraju członkowskim, mająca prawo do zwrotu podatku, otrzyma zwrot najpóźniej do 6 miesięcy od złożenia podania. Podatek zostanie zwrócony w przypadku, gdy jego wysokość wynosi:
- co najmniej 7000 CZK za okres od 3 do 12 miesięcy lub
- co najmniej 1000 CZK w danym roku kalendarzowym dla okresu krótszego niż 3 miesiące.

Polecamy: Stawki VAT w 2011 roku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA