REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przedsiębiorca może być inwestorem giełdowym?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
epieniadz.blox.pl
Czy przedsiębiorcy powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?
Czy przedsiębiorcy powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele firm wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu. Czy wobec tego, przedsiębiorcy w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

Początek XX wieku niosący kilkuletnią fazę wzrostów na międzynarodowych rynkach giełdowych zaowocował ogromną rzeszą ludzi, którzy widząc perspektywę ponadprzeciętnych zysków, postanowili na poważnie zagłębić się w tematykę giełdową i stać się aktywnymi uczestnikami obrotu giełdowego.

REKLAMA

REKLAMA

Niektóry, zaabsorbowani do tego stopnia, że rzucili dotychczasową pracę, by móc w pełni poświęcić się grze, inni działając jedynie z doskoku głównie z braku czasu. Niestety, nie ma się co oszukiwać, nie ważne jak dużą kwotą dysponujemy, jak obszerną wiedzę posiadamy chcąc brać aktywny udział na rynku giełdowym musimy dysponować odpowiednią ilością wolnego czasu, by we właściwym momencie móc zareagować na zmiany na rynku i zabezpieczyć się przed stratami.

Pytanie, co w takim razie mają zrobić ludzie, który wielokrotnie cierpią na deficyt wolnego czasu np. właściciele firm? Czy tacy ludzie w ogóle powinni myśleć o inwestowaniu na giełdzie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, zależy bowiem od kilku czynników, a mianowicie od tego jakie są oczekiwania przedsiębiorcy w stosunku do jego inwestycji, jaką wiedzę posiada na temat rynku giełdowego oraz jaką sumę jest w stanie przeznaczyć na inwestowanie. Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania jest o tyle ważne, że dzięki temu będziemy w stanie możliwie w jak największym stopniu uniknąć poważnych błędów już na samym początku inwestowania.

Polecamy: Czy firma w domu się opłaca?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każdy, kto miał jakikolwiek kontakt z giełdą z pewnością wie, że wyróżnia się trzy podstawowe metody inwestowania ze względu na horyzont czasowy. W tym momencie należy uzmysłowić sobie jaką ilość czasu jesteśmy poświęcić rynkowi i jaką wiedzą dysponujemy.

Jeżeli jesteśmy bardzo zapracowani i nie jesteśmy specami, ani od analizy technicznej, ani fundamentalnej, to w tym przypadku jesteśmy wręcz skazani na inwestowanie długoterminowe, czyli w kilkuletnim horyzoncie czasowym.

Tego typu gra ma tą zaletę, że w długim okresie prawie zawsze można zarobić, bez względu na sytuację rynkową, chyba że kupimy akcje w połowie hossy i sprzedamy w połowie bessy, ale to są jedynie skrajne przypadki bezmyślności.

To, co również decyduje, o tym jak będziemy inwestować i czy w ogóle będziemy, to ilość dostępnych środków. Jeśli mamy zamiar przeznaczyć kwotę rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, to jedynym wyjściem jest kierowanie się wskazówkami z poprzedniego akapitu.

Jeśli natomiast dysponujemy kwotą kilkuset tysięcy, to nasze perspektywy są znacznie szersze. Możemy nie tylko próbować samodzielnie pomnażać nasz kapitał, ale także skorzystać z usług instytucji finansowych. Mam tu namyśli usługę zarządzania portfelem.

Tego typu oferty są skierowane do osób dysponujących kwotą nie mniejszą niż sto tysięcy złotych. Niewątpliwą zaletą tego typu inwestycji jest, to że powierzając nasze pieniądze profesjonalistom nie musimy mieć najmniejszego pojęcia o giełdzie, a pomimo tego możemy na niej zarabiać. Warto pamiętać, że w każdym momencie inwestycji mamy pełen wgląd do tego, co dzieje się z naszym pieniędzmi i to my ostatecznie decydujemy jak będzie się kształtował zakres inwestycji.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Jak widać, wbrew powszechnej opinii pomimo braku wolnego czasu każdy z nas może w jakimś stopniu stać się pełnoprawnym uczestnikiem rynku giełdowego.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

REKLAMA

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

Susza rolnicza może w tym roku być wcześniej

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że susza rolnicza może w tym roku rozwinąć się wcześniej. W raporcie podał także, ze prognozy dotyczące opadów są optymistyczne.

REKLAMA

Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

REKLAMA