reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Decydując się na podjęcie działalności gospodarczej przyszły przedsiębiorca musi podjąć szereg ważnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa. Sprawdźmy zatem kiedy będziemy odpowiadać swoim prywatnym majątkiem za długi firmy. W niektórych przypadkach również nasi dłużnicy prywatni będą mogli dochodzić należności z majątku naszej firmy.

Zakres odpowiedzialności osobistej partnera w zależy od źródła zobowiązania. Z punktu widzenia wierzycieli ma znaczenie podział na czynności związane z wykonywaniem wolnego zawodu (np. udzielenie pomocy prawnej) i na zwykłe zobowiązania spółki (np. remont lokalu, zakup mebli).

Partnerzy ponoszą solidarnie ze spółką odpowiedzialność za zwykłe - niezwiązane z wykonywaniem wolnych zawodów - zobowiązania spółki. Odpowiedzialność partnerów za tego typu zobowiązania jest możliwa tylko wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okazała się bezskuteczna.

Partner nie ponosi jednak odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce

Partner nie ponosi też odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań (lub zaniechań) osób zatrudnionych przez spółkę, które działały przy świadczeniu usług pod kierownictwem innego partnera.

Odpowiedzialność, którą ponoszą partnerzy za zobowiązania "profesjonalne" jest odpowiedzialnością osobistą i nieograniczoną. Nie ma przeszkód, aby wspólnicy w umowie spółki lub w umowach między sobą określili szczegółowe zasady tej odpowiedzialności. Jednakże ustalenia takie (np. ograniczenie do pewnej kwoty odpowiedzialności wspólnika) wywierają tylko skutek wewnętrzny między wspólnikami i nie mają wpływu na prawa wierzycieli.

Umowa spółki partnerskiej może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów godzą się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik spółki jawnej. Można też zapisać w umowie spółki, że prowadzenie spraw i reprezentowanie spółki powierza się zarządowi.

W tym drugim przypadku członkowie zarządu spółki partnerskiej ponoszą odpowiedzialność majątkiem osobistym za zobowiązania spółki na takich samych zasadach jak członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czy sytuacja Jana K. (z pierwszego przykładu) byłaby inna, gdyby prowadził działalność gospodarczą z inną osobą w formie spółki partnerskiej a wyposażenie gabinetu zostałyby zakupione przez spółkę?

TAK W takim przypadku firma X w pierwszej kolejności musiałaby skierować egzekucję do składników majątku spółki (samochód, wyposażenie gabinetu). Dopiero w przypadku, gdyby okazało się, że majątek spółki nie wystarcza na pokrycie całej należności, firma X mogłaby prowadzić egzekucję z majątku osobistego Jana K (kolekcja, motor).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama