| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje?

Czym zajmuje się dyrektor techniczny w start-upie, z jakimi trudnościami musi się zmierzyć oraz jaką drogę musi pokonać, by efektywnie zarządzać młodym zespołem?

Marketing

Przenieś redagowanie stron docelowych do administracji witryny oraz skonfiguruj narzędzia, które pozwolą na zdjęcie pracy marketingowej z barków programistów: Na przykład, menedżera tagów Google

Statystyki

W startupach często próbuje się tworzyć wewnętrzny system statystyk. My również na to chorowaliśmy. Jest to skrajnie nieefektywne wykorzystanie zasobów, ponieważ przewidzenie wszystkich metryk i innych kwestii jest niemożliwe. Lepiej jest robić wypis wszystkich danych w profesjonalnych programach do analityki biznesowej.

Panel admina

Skonfiguruj prawa do edytowania potrzebnych modeli dla reszty zespołu. Szczególnie polecam upewnić się, że wasza platforma obsługuje scaffolding.

Przydatność zadań administracyjnych

Musisz zdecydować, czy chcesz rozwijać kompetencje DevOps. Często można częściowo zrezygnować z zarządzania technicznego projektem, korzystając z pomocy dowolnego systemu PaaS lub zatrudniając odpowiednich specjalistów. Czasem jednak, ze względu na specyfikę techniczną, trzeba mieć bogatsze doświadczenie w infrastrukturze.

W naszym wypadku ważna była kontrola na każdym etapie, dlatego w trakcie procesu musiałem nauczyć się konfiguracji Nginx i VPN, wdrażania Docker na serwerach oraz zajmować się innymi zupełnie nie programerskimi kwestiami. Jest to doskonała okazja na poprawę konkretnych kompetencji i lepsze zrozumienie współczesnych technologii. Taka praca wymaga jednak dużo czasu i poświęcenia.

Jeszcze raz powtarzam, rozmawiaj ze specjalistami, którzy robili to samo przed Tobą, proś o rady. Należy dodać, że prawie wszystkie platformy IaaS posiadają specjalne programy dla startupów, ze wsparciem na żywo oraz poradami w zakresie korzystania z produktów. Na przykład, na zaproszenie Amazon udaliśmy się na konferencję w Berlinie. Praktycznie w ciągu dnia przeszliśmy ekspresowy kurs skutecznego korzystania z ich usług.

Czy przygotowywać testy i kiedy to robić

Sprawdź listę kontrolną Joel’a Spolsky i zajmij się rzeczami, które nie zostały jeszcze zaimplementowane. Dyskusja dozwolona jest przy punktach dotyczących testów i dokumentacji. Startupy muszą być szybkie i przygotowywanie testów może znacząco spowolnić rozwój produktu.

Czasami koszta są tego warte, czasami nie. W niektórych przypadkach lepiej jest absolutnie porzucić ogólne testowanie produktu i tylko później przy każdej iteracji wprowadzać niezbędne poprawki. Jednakowoż krytyczne części produktu koniecznie muszą być dokładnie przetestowane, a te, które nie będą przepisywane, powinny być bezkompromisowo zamykane.

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 28.08.2017

Ekspert:

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zdjęcia

Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia
Kim jest dyrektor techniczny w organizacji startupowej i jakie ma kompetencje? /Fot. Fotolia

Samochód w firmie59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »