REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Doing Business 2017 - pozycja Polski i absurdy rankingu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Oflakowski
Doing Business 2017 - pozycja Polski i absurdy rankingu
Doing Business 2017 - pozycja Polski i absurdy rankingu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najnowszego raport Banku Światowego „Doing Business 2017” wskazuje, że w Polsce poprawił się ogólny klimat do prowadzenia biznesu. Jednak nadal nasz dystans do gospodarek wysoko rozwiniętych jest znaczny. Ciągle łatwiej jest prowadzić firmę w wielu innych państwach UE niż w Polsce - także u naszych najbliższych sąsiadów. Na pierwszy rzut oka Polska awansowała w większości kategorii ale faktycznie spadek nastąpił w 5 z 10 badanych obszarów.

REKLAMA

Tegoroczny ranking „Doing Business 2017” oceniający przychylność procedur i regulacji prawnych dla przedsiębiorczości dał Polsce 24. miejsce wśród 190 gospodarek biorących udział w badaniu. Awans o jedno miejsce w porównaniu edycją 2016 to jednak nie zasługa uproszczeń w najważniejszej dla wielu przedsiębiorców kategorii, czyli płaceniu podatków, ale zmiany w prawie budowlanym i restrukturyzacyjnym. Choć awans cieszy, to warto zwrócić uwagę na ogromne rozbieżności wyników w porywaniu ze zrewidowaną publikacją na rok 2016.

REKLAMA

Jeśli porównać raporty z obecnej i poprzedniej edycji badania „Doing Business” na pierwszy rzut oka widać ogromny spadek Polski w kategorii „Zakładanie firmy”. Zeszłoroczna publikacja to dalekie 85. miejsce na świecie wobec jeszcze dalszego 107. miejsca obecnie. Wedle takiego porównania odnotowaliśmy drastyczny sadek aż o 22 pozycje. Podobnie sprawa wygląda w kategorii „Płacenie podatków” – spadek o 11 oczek i „Ochrona inwestorów” – spadek o 7. W kategorii „Handel zagraniczny” nie odnotowano zmian i wciąż plasujemy się na 1. miejscu na świecie! Lokatę z poprzedniego raportu zdołaliśmy utrzymać w także w obszarze egzekwowania umów – miejsce 55. W pozostałych kategoriach nieznacznie awansowaliśmy. Czy aby na pewno?

Jest gorzej niż się wydaje

Zestawianie obu raportów nie odzwierciedla jednak rzeczywistej pozycji Polski w poszczególnych obszarach. Dzieje się tak za sprawą ciągłych zmian w metodologii prowadzenia badań w poszczególnych wydaniach „Doing Business”, ale przede wszystkim dzięki rewidowaniu wyników poprzednich publikacji. Istnieje bowiem możliwość, aby zarówno rządy poszczególnych krajów, jak i inni użytkownicy danych prezentowanych przez Bank Światowy zgłaszali swoje uwagi, które są następnie implementowane w opublikowanych już raportach. Na tej podstawie rewiduje się pozycję kraju w każdej kategorii, w której wprowadzono zmiany i dotyczy wszystkich edycji „Doing Business” począwszy od 2008 roku!

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

REKLAMA

Wedle zmian wprowadzonych w poprzednim wydaniu zestawiania w kategorii „Zakładanie firmy” nie spadliśmy więc o 22, a jedynie o 5 pozycji. Nie oznacza to jednak nic dobrego, a tyle, że już w ubiegłym roku powinniśmy znaleźć się na 102., a nie 85. miejscu, czyli jeszcze niżej w raporcie! W kategorii „Płacenie podatków” nie zdegradowano Polski o 11 lecz o 3 miejsca, z prawidłowej 44. lokaty na rok 2016 na 47. pozycję obecnie. W obszarze „Ochrona inwestorów” właściwa pozycja Polski w zeszłym roku to miejsce 40. wobec 42. obecnie, czyli spadek 2 oczka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Znacznie większe rozbieżności dotyczą natomiast kategorii „Rejestrowanie własności” i „Otrzymywanie kredytu„. Zwykłe porównanie poprzedniego raportu z tym właśnie publikowanym wskazuje na awans Polski odpowiednio o 3 (z 41. na 38. miejsce) i 1 pozycję (z 20 na 19). W rzeczywistości zmienione dane za rok poprzedni wskazują, że w obu tych kategoriach odnotowaliśmy nie wzrost, ale spadek, odpowiednio o 2 i 1 miejsce. W konsekwencji dane pokazują, że Polska spadła w 5 spośród 10 ocenianych kategorii, w jednej nie odnotowała zmian, a awansowała tylko w 4 obszarach. Rzutem na taśmę udało się więc nam w ogóle awansować w zestawianiu.

Niezależnie od rozbieżności pomiędzy poszczególnymi edycjami flagowej publikacji Banku Światowego nasz kraj wciąż pozostaje globalnym przykładem w dziedzinie handlu zagranicznego. W obu wydaniach raportu uplasowaliśmy się na 1. miejscu tej kategorii, problem polega jednak na tym, że ex aequo z 15 innymi krajami.

Każdego polskiego przedsiębiorcę eksportującego towary dalej niż poza granice Unii Europejskiej takie informacje mogą wprawić w konsternację, a wysoka pozycja Polski to wyłącznie zasługa przyjętej metodologii. Handlu zagranicznego nie badano bowiem w ujęciu całościowym, a brano pod uwagę jedynie najbliższego partnera handlowego i tylko jedną kategorię towarów. W przypadku Polski relacje handlowe oparto na przykładzie Niemiec, a jako towar eksportowy zdefiniowano pojazdy, części i akcesoria (poza taborem kolejowym i tramwajowym). Biorąc pod uwagę fakt, że zarówno Polska, jak i Niemcy są członkami Unii korzystają i korzystają z wolności w zakresie przepływu towarów, najwyższa na świecie pozycja naszego kraju w kategorii „Handel zagraniczny” ma się nijak do biznesowej rzeczywistości szerokiego grona polskich eksporterów.

11 dni w roku na zapłacenie podatków

Niezmiennie od lat jedną z największych przeszkód prowadzenia biznesu w Polsce są podatki i wymogi związane z wypełnianiem zobowiązań podatkowych. Na potrzeby obsługi podatkowej spółki z o.o. należy zarezerwować na Wisłą 271 godzin w ciągu roku, czyli ponad 11 dni. To czas potrzebny na wywiązanie się z 7 różnych obowiązków podatkowych, które stanowią łącznie 40,4 proc. zysków firmy. W Nowej Zelandii, pierwszej w tegorocznym rankingu, zobowiązania podatkowe także dotyczą 7 różnych podatków, ale czas potrzebny do wywiązania się z powinności fiskalnych ogranicza się do 152 godzin, a podatek stanowi 34,3 proc. zysków firmy. Liderami w kategorii „Płacenie podatków” są natomiast ex aequo Katar i Zjednoczone Emiratu Arabskie, w których czas poświęcony na wypełnienie 4 zobowiązań wynosi odpowiednio 41 i 12 godzin, a część zysku firmy należna fiskusowi to 11,3 oraz 15,9 proc.

Zobowiązania podatkowe, zawłaszcza ich wysokość, to jedna z ważniejszych, jak nie najważniejsza z punktu widzenia przedsiębiorcy kategoria, która ma wpływ na wybór miejsca prowadzenia biznesu. Choć podatki w Polsce zawsze kulały i nigdy nie należały łatwych obowiązków, to w porwaniu z kategorią „Zakładanie firmy” i tak wypadają całkiem dobrze. Odległą 107. pozycję Polski w tym obszarze należy rozpatrywać jako porażkę rodzimego systemu wsparcia przedsiębiorczości. Wedle bieżącej publikacji Banku Świtowego firmę łatwiej założyć w Azerbejdżanie, Zambii, Burkina Faso, na Sri Lance czy Wyspach Świętego Tomasza i Księżyca, niż w Polsce. Znający te dane potencjalny przedsiębiorca, który stoi przed wyborem otwarcia firmy nad Wisłą lub w kraju o bardziej przyjaznej jurysdykcji podatkowej zastanowi się kilka razy i zbada wszystkie potencjalne alternatywy zanim zdecyduje się zrobić to właśnie w Polsce. Alternatyw nie trzeba wcale daleko szukać, a ogromna rzesza przyszłych przedsiębiorców już nawet nie myśli o zakładaniu firmy w kraju – mówi Agnieszka Moryc, dyr. zarządzająca w Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmie doradztwa podatkowego.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

 Jeśli nie w Polsce to gdzie?

Najlepszym krajem do prowadzenia biznesu w tegorocznym rankingu okazała się Nowa Zelandia, która zdetronizowała dotychczasowego lidera – Singapur. Na 3. miejscu uplasowała się Dania, za nią Hong Kong i Korea Południowa, następnie Norwegia i Wielka Brytania. Pierwszą dziesiątkę zamykają natomiast Stany Zjednoczone, Szwecja i Macedonia. Spośród krajów członkowskich Unii Europejskiej przed Polską znalazły się także Estonia, Finlandia, Łotwa, Niemcy, Irlandia, Austria i Litwa. Kraje nienależące do Wspólnoty i ocenione wyżej niż Polska to Tajwan, Australia, Gruzja, Islandia, a bezpośrednio przed nami Kanada i Malezja.


Wśród wymienionych wyżej Państw znajdują się także te, do których ze względu na leprze warunki fiskalne i administracyjne najczęściej przenoszone są firmy z Polski. Zadziwiające jest jednak to, że mimo wiedzy o masowym i coraz większym odpływie biznesu, rządzący póki co robią niewiele, aby ulżyć polskim firmom. Świadectwo tej wiedzy można odnaleźć w niedawnych publicznych wypowiedziach na temat ewentualnej reakcji przedsiębiorców po wprowadzeniu jednolitego podatku i likwidacji 19-proc. stawki PIT. Niemal za każdym razem, kiedy pytano polityków o możliwe konsekwencje zmian, prędzej czy później pojawiał się scenariusz ucieczki firm za granicę i to scenariusz bardziej realny niż się komukolwiek wydaje. Póki co jest jednak powód do dumy - awans w ważnym międzynarodowym rankingu, w którym jesteśmy światowym wzorem regulacji o handlu zagranicznym, choć według autorów firmę w Polsce zakłada się przez 37 dni.

Raport "Doing Business 2017"

Krzysztof Oflakowski

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA