| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wykrywanie nieprawidłowości w projektach długoterminowych

Wykrywanie nieprawidłowości w projektach długoterminowych

Projekty długoterminowe są ryzykowne i podatne na nieprawidłowości. Ze względu na swoją specyfikę mogą być narzędziem do ukrycia rzeczywistej złej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Wynika to w szczególności z faktu, iż dotyczą one więcej niż jednego okresu sprawozdawczego, a nieodłączną ich częścią jest zmienność.

Projekty długoterminowe spotykamy w różnych branżach (najbardziej popularne są usługi budowlane, ale przedmiotem projektów długoterminowych może być też, np. tworzenie systemów informatycznych). Mogą więc dotyczyć usług materialnych i niematerialnych.

W ujawnianiu anomalii, które mogą wskazywać na symptomy nieprawidłowości, przydatna jest analiza danych. Jedną z metod weryfikacji oraz identyfikacji nadużyć i nieprawidłowości jest analiza trendów i odchyleń. Analiza taka powinna odbywać się na poziomie danych zagregowanych w czasie dla całego okresu inwestycji, a następnie obserwacje powinny być uzupełnione weryfikacją danych detalicznych, tj. szczegółowych księgowań.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Specyfika projektów długoterminowych

Projektami długoterminowymi określamy inwestycje realizowane dłużej niż 6 miesięcy, nawet przez kilka lat. Moment ich rozpoczęcia, kontynuacja oraz zakończenie realizacji prac przypadają na różne okresy sprawozdawcze. W konsekwencji przed zakończeniem projektu powstają kolejne sprawozdania finansowe: miesięczne, kwartalne, półroczne i roczne.

Projekt długoterminowy może być finansowany i rozliczany w różnych modelach, w skrajnym przypadku wykonawca przez cały czas trwania inwestycji wykłada środki, a dopiero po zakończeniu projektu dostaje zapłatę. Gdyby w kolejnych sprawozdaniach finansowych ujmować tylko rozliczone koszty i przychody, firma w okresie realizacji projektu długoterminowego wyglądałaby jak podmiot permanentnie przynoszący straty. Przez kilka lat wykazywałaby jedynie koszty, czyli wydatki na pracowników, maszyny, materiały itp., co skutkowałoby pogłębiającą się stratą. Dopiero po zakończeniu projektu i otrzymaniu wynagrodzenia wykazałaby przychody i nieproporcjonalnie wysoki zysk. W takim przypadku skumulowany zysk wynikający z kilku lat działalności odzwierciedlony byłby punktowo w jednym momencie w czasie.

Przy takim podejściu zarządzający firmą nie widzieliby na bieżąco, który projekt długoterminowy jest rentowny, a który generuje straty. Poza tym zaburzony byłby obraz firmy dla podmiotów zewnętrznych: właścicieli, inwestorów czy kontrahentów.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Wykrywanie nieprawidłowości w projektach długoterminowych

W artykule omówiono również  przykłady omawiające problematykę nieprawidłowości w projektach długoterminowych.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykrywanie nieprawidłowości w projektach długoterminowych /fot. Fotolia
Wykrywanie nieprawidłowości w projektach długoterminowych /fot. Fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »