REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność właściciela komisu za sprzedaż kradzionego samochodu.

Piotr Moskowicz
kradziony samochód z komisu
kradziony samochód z komisu

REKLAMA

REKLAMA

Kupno samochodu to najczęściej poważna decyzja i spory wydatek, dlatego chcemy mieć pewność, że pojazd, który się nam oferuje, pochodzi z legalnego źródła. Gdy nie możemy lub nie chcemy nabyć nowego samochodu w salonie, kierujemy się przeważnie do komisu. Prawdopodobnie relatywnie mało właścicieli komisów jest paserami, ale zdarzyć się może, że kupione przez nas auto pochodzi z kradzieży. Czy odpowiedzialność ponosi w takiej sytuacji właściciel komisu?

Gdy właściciel komisu odpowiedzialny jest…

Zasadniczo komisant zawsze ponosi odpowiedzialność za wady prawne i fizyczne samochodu, gdy mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową w wyniku złej woli albo niedbalstwa właściciela komisu. Właściciel komisu ma obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, które są wymagane, aby dostarczyć towar wynikający z umowy. Odpowiada on, jeśli sprzedał kradzione auto, za wady samochodu w chwili wydania przedmiotu umowy oraz po ich stwierdzeniu do 2 lat wstecz, chyba że strony umówiły się inaczej. Nie może to być jednak krócej niż przed upływem roku od wydania samochodu. Nieświadomy wad samochodu konsument musi zawiadomić właściciela o nieprawidłowościach w ciągu 2 miesięcy po stwierdzeniu wady. W przeciwnym wypadku utraci uprawnienia do obniżenia ceny, nieodpłatnej naprawy lub odstąpienia od umowy.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Automatycznie pierwszą opcją jest nieodpłatna naprawa mającą przywrócić samochód do stanu opisanego w umowie (np. gdy jakieś części samochodu pochodzą z przestępstwa). Właściciel komisu ma obowiązek ją przeprowadzić, chyba że jest niemożliwa albo jej koszty są zbyt nadmierne. W przypadku, gdy naprawa nie nastąpi, pozostaje odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny, zależnie od woli kontrahentów. Według kodeksu cywilnego,  w razie odstąpienia od umowy kupujący powinien zwrócić wszystko to, co na jej podstawie dostał, lecz przysługuje mu roszczenie do naprawienia szkody powstałej przez fiasko transakcji.

Sprawdź: Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

…albo nie

Odpowiedzialność właściciela komisu, który sprzedaje kradzione auto nie jest bezwzględna. Trzeba pamiętać, że sprzedający nie jest odpowiedzialny wtedy, gdy zbada samochód tak, aby wykryć łatwo dostrzegalne wady i wyraźnie powiadomi nabywcę o wyłączeniu swojej odpowiedzialności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrwalona linia orzecznictwa sprawiła także, że dokładne sprawdzenie numerów identyfikacyjnych również jest obowiązkiem komisanta.

Zobacz: Na czym polega umowa komisu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA