Odpowiedzialność właściciela komisu za sprzedaż kradzionego samochodu.
REKLAMA
REKLAMA
Gdy właściciel komisu odpowiedzialny jest…
Zasadniczo komisant zawsze ponosi odpowiedzialność za wady prawne i fizyczne samochodu, gdy mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową w wyniku złej woli albo niedbalstwa właściciela komisu. Właściciel komisu ma obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, które są wymagane, aby dostarczyć towar wynikający z umowy. Odpowiada on, jeśli sprzedał kradzione auto, za wady samochodu w chwili wydania przedmiotu umowy oraz po ich stwierdzeniu do 2 lat wstecz, chyba że strony umówiły się inaczej. Nie może to być jednak krócej niż przed upływem roku od wydania samochodu. Nieświadomy wad samochodu konsument musi zawiadomić właściciela o nieprawidłowościach w ciągu 2 miesięcy po stwierdzeniu wady. W przeciwnym wypadku utraci uprawnienia do obniżenia ceny, nieodpłatnej naprawy lub odstąpienia od umowy.
REKLAMA
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Automatycznie pierwszą opcją jest nieodpłatna naprawa mającą przywrócić samochód do stanu opisanego w umowie (np. gdy jakieś części samochodu pochodzą z przestępstwa). Właściciel komisu ma obowiązek ją przeprowadzić, chyba że jest niemożliwa albo jej koszty są zbyt nadmierne. W przypadku, gdy naprawa nie nastąpi, pozostaje odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny, zależnie od woli kontrahentów. Według kodeksu cywilnego, w razie odstąpienia od umowy kupujący powinien zwrócić wszystko to, co na jej podstawie dostał, lecz przysługuje mu roszczenie do naprawienia szkody powstałej przez fiasko transakcji.
Sprawdź: Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?
…albo nie
Odpowiedzialność właściciela komisu, który sprzedaje kradzione auto nie jest bezwzględna. Trzeba pamiętać, że sprzedający nie jest odpowiedzialny wtedy, gdy zbada samochód tak, aby wykryć łatwo dostrzegalne wady i wyraźnie powiadomi nabywcę o wyłączeniu swojej odpowiedzialności.
Utrwalona linia orzecznictwa sprawiła także, że dokładne sprawdzenie numerów identyfikacyjnych również jest obowiązkiem komisanta.
Zobacz: Na czym polega umowa komisu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.