reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Odpowiedzialność właściciela komisu za sprzedaż kradzionego samochodu.

Odpowiedzialność właściciela komisu za sprzedaż kradzionego samochodu.

Kupno samochodu to najczęściej poważna decyzja i spory wydatek, dlatego chcemy mieć pewność, że pojazd, który się nam oferuje, pochodzi z legalnego źródła. Gdy nie możemy lub nie chcemy nabyć nowego samochodu w salonie, kierujemy się przeważnie do komisu. Prawdopodobnie relatywnie mało właścicieli komisów jest paserami, ale zdarzyć się może, że kupione przez nas auto pochodzi z kradzieży. Czy odpowiedzialność ponosi w takiej sytuacji właściciel komisu?

Gdy właściciel komisu odpowiedzialny jest…

Zasadniczo komisant zawsze ponosi odpowiedzialność za wady prawne i fizyczne samochodu, gdy mamy do czynienia z niezgodnością towaru z umową w wyniku złej woli albo niedbalstwa właściciela komisu. Właściciel komisu ma obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, które są wymagane, aby dostarczyć towar wynikający z umowy. Odpowiada on, jeśli sprzedał kradzione auto, za wady samochodu w chwili wydania przedmiotu umowy oraz po ich stwierdzeniu do 2 lat wstecz, chyba że strony umówiły się inaczej. Nie może to być jednak krócej niż przed upływem roku od wydania samochodu. Nieświadomy wad samochodu konsument musi zawiadomić właściciela o nieprawidłowościach w ciągu 2 miesięcy po stwierdzeniu wady. W przeciwnym wypadku utraci uprawnienia do obniżenia ceny, nieodpłatnej naprawy lub odstąpienia od umowy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Automatycznie pierwszą opcją jest nieodpłatna naprawa mającą przywrócić samochód do stanu opisanego w umowie (np. gdy jakieś części samochodu pochodzą z przestępstwa). Właściciel komisu ma obowiązek ją przeprowadzić, chyba że jest niemożliwa albo jej koszty są zbyt nadmierne. W przypadku, gdy naprawa nie nastąpi, pozostaje odstąpienie od umowy lub obniżenie ceny, zależnie od woli kontrahentów. Według kodeksu cywilnego,  w razie odstąpienia od umowy kupujący powinien zwrócić wszystko to, co na jej podstawie dostał, lecz przysługuje mu roszczenie do naprawienia szkody powstałej przez fiasko transakcji.

Sprawdź: Jakie są skutki przekroczenia ceny w komisie zakupu?

…albo nie

Odpowiedzialność właściciela komisu, który sprzedaje kradzione auto nie jest bezwzględna. Trzeba pamiętać, że sprzedający nie jest odpowiedzialny wtedy, gdy zbada samochód tak, aby wykryć łatwo dostrzegalne wady i wyraźnie powiadomi nabywcę o wyłączeniu swojej odpowiedzialności.

Utrwalona linia orzecznictwa sprawiła także, że dokładne sprawdzenie numerów identyfikacyjnych również jest obowiązkiem komisanta.

Zobacz: Na czym polega umowa komisu?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama