| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy naprawa przedłuża okres gwarancji?

Czy naprawa przedłuża okres gwarancji?

Naprawa podczas trwania okresu gwarancji przedłuża okres jej trwania. W tym okresie nabywca ma prawo żądać bezpłatnego usunięcia wady rzeczy, bądź dostarczenia towaru bez wad. O ile przedłużana jest gwarancja w przypadku naprawy towaru?

Uprawnienia gwarancyjne

Dokument gwarancyjny jest podstawą do skorzystania z gwarancji. Jeżeli w dokumencie tym nie określono, co podlega gwarancji, sądy rozstrzygają, że gwarant jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad. Najważniejszym warunkiem jest to, by wady ujawniły się w ciągu terminu określonego w gwarancji. Gdy termin nie jest określony, wynosi on jeden rok, licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana.

Przedłużenie okresu gwarancji

W zależności od istotności naprawy gwarancja zostaje przedłużona lub jej okres zaczyna biec na nowo. Należy wskazać tu przepisy kodeksu cywilnego, które wskazują, że jeżeli w wykonaniu swoich obowiązków gwarant dostarczył uprawnionemu z gwarancji zamiast rzeczy wadliwej rzecz wolną od wad albo dokonał istotnych napraw rzeczy objętej gwarancją, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jeżeli gwarant wymienił część rzeczy, uprawnienie wskazane powyżej stosuje się do części, która została wymieniona. W innych wypadkach termin gwarancji ulega przedłużeniu o czas, w ciągu którego wskutek wady rzeczy objętej gwarancją uprawniony z gwarancji nie mógł z niej korzystać.

Czym jest gwarancja europejska?

Opinia Sądu Najwyższego

O przedłużaniu okresy gwarancji wypowiedział się również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 1973 r. (sygn. akt I CR 63/73). W wyroku tym sąd stwierdza, że ocena, czy naprawa rzeczy w rozumieniu art. 581 k.c. jest istotna czy też drobna, zależy od nakładu pracy niezbędnego usunięcia wady, a ponadto - od rodzaju wady zwłaszcza od wpływu tej wady na użyteczność całej rzeczy. Naprawa więc może być oceniona jako istotna w razie nagromadzenia drobnych napraw. Tak również i w wypadku, gdy nakład pracy niezbędny do usunięcia wady nie jest duży, jednakże bez usunięcia tej wady użyteczność rzeczy jako całość byłaby zmniejszona.

Co powinna zawierać etykieta?

UE wprowadzi nowe oznakowanie produktu CE+

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profika Broker

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »